Kdo je to?
Kdo byl Stephen Grover Cleveland? Životopis Stephen Grover Cleveland, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Stephen Grover Cleveland?

Kdo byl Stephen Grover Cleveland? Životopis, informace, biografie, politici

Stephen Grover Cleveland byl 22. a 24. prezidentem Spojených států amerických. Byl jediným prezidentem, který sloužil dvě období, která na sebe nenavazovala, a také jediným prezidentem, který se oženil přímo v Bílém domě. Do americké historie se vepsal rovněž proto, že slavnostně odhalil ikonu New Yorku i celé Ameriky – Sochu svobody.
Stephen Grover Cleveland se narodil 18. března 1837 v Caldwellu ve státě New Jersey a vyrůstal ve skromných poměrech. Než byl v roce 1859 přijat do advokátní komory, pracoval jako učitel a advokátní koncipient. Jeho studia trvala kvůli finančním problémům několik let a několikrát je musel přerušit. Rychle si však získal pověst zkušeného právníka a v roce 1870 byl zvolen šerifem okresu Erie ve státě New York. Později byl díky konexím jeho strýce zvolen starostou města Buffalo a v roce 1882 byl zvolen guvernérem státu New York. Jeho pověst čestného a poctivého člověka byla hlavním faktorem jeho vzestupu do prezidentského úřadu. Byl považován za reformátora, který se zasadil o ozdravení státní správy a vymýcení korupce.
V roce 1884 získal nominaci Demokratické strany na prezidenta a utkal se s republikánským kandidátem Jamesem G. Blainem. Tato kampaň byla jednou z nejspornějších v americké historii a obě strany se v ní pouštěly do osobních útoků. Navzdory negativní kampani Cleveland ve volbách těsně zvítězil a stal se prvním demokratickým prezidentem od občanské války. Okamžitě se pustil do realizace svého reformního programu, do klíčových vládních funkcí jmenoval reformátory státní správy a prosadil přijetí zákona o mezistátním obchodu, který reguloval železniční průmysl.
Prezidentský post se mu nepodařilo po uplynutí prvního funkčního období obhájit, v příštích volbách ale opět kandidoval a uspěl. Protože na sebe jeho funkční období nenavazovala, je označován jako 22. a 24. prezident USA. Ve druhém období ale musel čelit vážným problémům – země se nacházela uprostřed vážné hospodářské krize a Clevelandovy pokusy o řešení tohoto problému narážely na odpor Kongresu. Zajímavostí je, že byl jediným prezidentem, který se oženil přímo v Bílém domě. Jeho manželka byla o 28 let mladší a první dámou se tak stala v pouhých 21 letech. Společně pak měli pět dětí. Po odchodu z funkce nastoupil do důchodu a působil ve správní radě Univerzity Princeton.Kdo byl Stephen Grover Cleveland? Životopis Stephen Grover Cleveland, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Stephen Grover Cleveland

Národnost: americká
Datum narození: 18.3.1837
Místo narození: Caldwell, New Jersey , USA
Datum úmrtí: 24.6.1908

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Stephen Grover Cleveland s jinými lidmina Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Švarc systém? Vzpomněli byste si na význam slova CHKO? Rozumíte pojmu Tygří ořech? Znáte definici termínu Nirvána?

Klíčová slova: osobnosti, politici, vysvětlení, datum úmrtí, národnost, život, politici, datum narození, kdo to je, wiki, kdy se narodil Stephen Grover Cleveland?, kdo je Stephen Grover Cleveland?, wikipedie, Kdy zemřel Stephen Grover Cleveland, národnost, osobnost

Pojem Stephen Grover Cleveland je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Stephen Grover Cleveland

Hledejte bez špehování slovo Stephen Grover Cleveland ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Stephen Grover Cleveland ve Wikipedii

Najít pojem Stephen Grover Cleveland ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Stephen Grover Cleveland ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Stephen Grover Cleveland ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Stephen Grover Cleveland například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Stephen Grover Cleveland?

Právě jste zjistili Kdo byl Stephen Grover Cleveland? Kdy se narodil Stephen Grover Cleveland? Kde se narodil Stephen Grover Cleveland? Kdy zemřel Stephen Grover Cleveland? Stephen Grover Cleveland patří do kategorie Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Stephen Grover Cleveland třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Stephen Grover Cleveland i v jiné kategorii než je politici.