Kdo je to?
Kdo byla Anne Franková? Životopis Anne Franková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Anne Franková

Kdo byla Anne Franková? Životopis, informace, biografie, literatura

Anne Franková, celým jménem Annelies Marie Frank, byla autorkou proslulého deníku, který psala za skrývání se před nacisty za druhé světové války.
Anne se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem jako druhá dcera Otty Heinricha Franka a Edith Holländerové. Její starší sestrou byla Margot Franková (*1926). Dětství prožily obě sestry ve Frankfurtu, stýkali se s židovskými i nežidovskými přáteli. Když v roce 1933 vyhrál Hitler volby, rodina se začala obávat o své životy i majetek. Matka nejprve s dcerami uprchla k příbuzným do Cách, otec zůstal, ale jakmile dostal nabídku podnikat v Amsterodamu, neváhal a odjel tam. Zanedlouho za ním přicestoval i zbytek rodiny. Děti začaly chodit do montessoriovské školy (alternativní způsob výchovy a vyučování, který vychází z poznatku, že dítě je od přírody dobré, má se učit pro uspokojování vlastních potřeb atd.). Od roku 1940 však začal Hitler okupovat i Nizozemí, a židovské děti se směly vyučovat jen v židovských školách, dívky tedy byly zapsány na židovské lyceum. Jakmile došlo k perzekuci Židů i v Nizozemí, schovala se celá rodina v zadním traktu kancelářské budovy Otty Franka. Úkryt byl ale nakonec prozrazen a všichni členové rodiny posláni do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Matka i dívky zde zahynuly (asi v únoru 1945), jediný přeživší byl otec. Ten se potom vrátil do jejich domu a nalezl deník, který si psala jeho dcera Anne od svých třinácti let, kdy zápisníček dostala. Rozhodl se deník vydat, což byla prozíravá myšlenka, protože se z něj stala jedna z nejčtenějších knih 20. století.
Deník Anne Frankové vyšel původně v nizozemštině a pak v mnoha světových jazycích. Popisuje události kolem rodiny, války, pronásledování Židů atd. Otec z něj vypustil jen témata, která se týkala sexuálních záležitostí, a místa, kde Anne nepěkně hovořila o své matce. Již sama Anne dala svým spolubydlícím pseudonymy, a tak to bylo ponecháno i u vydaného deníku. Zajímavé je, že deník byl často terčem zpochybňování, zejména jeho autentičnosti, ovšem většinou se jednalo o antisemitské autory, kteří zpochybňovali i samotný holocaust a zplynování Židů. V roce 1998 pak amsterodamský soud zakázal jakékoliv další zpochybňování deníku pod obrovskou pokutou 25 tisíc guldenů.Kdo byla Anne Franková? Životopis Anne Franková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Anne Franková

Národnost: židovská (narozena v Německu)
Datum narození: 12. 6. 1929
Místo narození: Frankfurt nad Mohanem
Datum úmrtí: únor 1945 (koncentrační tábor Bergen-Belsen)

Sdílejte tuto stránku s osobností Anne Franková s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Depozitář? Vzpomenete si na definici slova Aperol? Vzpomněli byste si co znamená slovo Úpal? Vzpomněli byste si na význam slova Koitus?

Klíčová slova: datum narození, wiki, Anne Franková, kdo to je, život, datum úmrtí, nežijící, wikipedie, zajímavosti, popis, informace, kde se narodila Anne Franková?, životopis, literatura, národnost, vysvětlení

Pojem Anne Franková je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Anne Franková ve Wikimedia Commons

Najít slovo Anne Franková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Anne Franková ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Anne Franková ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Anne Franková ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Anne Franková například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Anne Franková?

Nyní již víte Kdo byla Anne Franková? Kdy se narodila Anne Franková? Kde se narodila Anne Franková? Kdy zemřela Anne Franková? Anne Franková se nachází v sekci Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Anne Franková třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anne Franková i v jiné kategorii než je literatura.