Kdo je to?
Kdo byl Paracelsus? Životopis Paracelsus, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Paracelsus

Kdo byl Paracelsus? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, lékařství

Philippus Aureolus Theophrastus von Hohenheim, známý pod jménem Paracelsus, byl lékař, alchymista, astrolog a důležitá postava novodobého lékařství. Paracelsus se narodil ve švýcarském městě Einsiedeln do rodiny lékaře. V 9 letech zemřela jeho matka (1502) a on se s otcem přestěhoval do rakouského města Villach. Paracelsus byl v mládí do všeho zapálený a vše ho zajímalo. Studoval na několika evropských univerzitách ve Vídni, Wittenberg, Lipsko, Kolín, Ferrara nebo Heidelberg. Již v 17 letech získal první vysokoškolský titul (univerzita ve Vídni), v italské Ferraře získal dokonce doktorský titul z vnitřní medicíny i chirurgie. Neuznával učení Hippokrata nebo Galéna, ale snažil se myslet novými způsoby. Později začal cestovat a často se toulal, aby zjistil co nejvíce nových věcí. Procestoval skoro celou Evropu (Anglie, Skotsko, Itálie, Řecko, Rusko, Litva, Maďarsko) a byl dokonce osobním lékařem dánského krále Kristiána II. Nakonec se ale po několikaletém cestování vrátil do Villachu (1523). O rok později začal se svou lékařskou praxí v Salcburku (1524). Avšak po roce utekl, protože podporoval místní selské povstání (byl na něj vydán zatykač). Dostal se do švýcarské Basileje, kde se proslavil vyléčením známého knihtiskaře Frobena a Erasma Rotterdamského. Ani v Basileji ale nezůstal dlouho, protože se dostal do soudních sporů kvůli nedodržování obvyklých lékařských metod. V roce 1529 vydal v Norimberku dva spisy o syfilidě. Chtěl vydat i třetí, ale to mu bylo zakázáno. Později působil v Moravském Krumlově jako léčitel Jana III. z Lipé (1536-38), kde rovněž dokončil své dílo O tartarických onemocněních a Astronomia magna. Později chvíli pobýval v Kroměříži, v Bratislavě ,Vídni a nakonec v Salcburku. Jako první použil označení zinek a slovo alkohol. Kvůli svým tehdy prapodivným metodám léčby byl některými označován za čaroděje.
Vydal několik knih, mezi ty nejznámější patří Velké ranhojičství, Liber Paramirum, Herbarius, Knihy o dlouhém života, Archidoxi, Libre Paragranum, Labyrint a další.
Paracelsus zemřel v roce 1541 ve věku 48 let.Kdo byl Paracelsus? Životopis Paracelsus, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní data o osobě Paracelsus

Národnost: švýcarská
Datum narození: 1493
Místo narození: Einsiedeln, Švýcarsko
Datum úmrtí: 24. 9. 1541

Sdílejte tuto stránku s osobností Paracelsus s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Narážecí nástroj? Víte co je Pirohy? Víte co je Žinčica? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aterom?

Klíčová slova: popis, datum úmrtí, kdo je Paracelsus?, informace, lékařství, nežijící, lexikon, Paracelsus, narození, národnost, místo narození, osobnosti, kde se narodil Paracelsus?, Paracelsus, vysvětlení, biografie

Pojem Paracelsus je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Paracelsus lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít heslo Paracelsus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Paracelsus v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Paracelsus na Google obrázcích

Vyhledat pojem Paracelsus na Google.cz

Zkusit najít výraz Paracelsus ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Paracelsus například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Paracelsus? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Paracelsus? Kdy se narodil Paracelsus? Kde se narodil Paracelsus? Kdy zemřel Paracelsus? Paracelsus patří do kategorie Lékařství

Kategorie lékařství, pilulky lékárna, paracelsus, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Paracelsus dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Paracelsus i v jiné kategorii než je lékařství.