Kdo je to?
Kdo byl Fryderyk Chopin? Životopis Fryderyk Chopin, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Fryderyk Chopin?

Kdo byl Fryderyk Chopin? Životopis, informace, biografie, hudba

Fryderyk Chopin byl významný polský hudební skladatel.
Narodil se do manželství polské šlechtičny a francouzského emigranta. Byl považován za zázračné dítě - od útlého věku nejenže hrál na klavír, ale už i skládal hudbu. Jeho talent jej už v dětství dostal do nejvyšších společenských pater a umožnil mu dále se rozvíjet. Jeho prvním učitelem hudby byl český klavírista a skladatel Vojtěch Živný.
Po brzkém úspěchu ve Varšavě se přesunul do Paříže, kde si získal okamžitou pozornost. Byl zde považován za génia a velmi obdivován. V mládí cestoval po Evropě, v pozdějím věku však kvůli špatnému zdravotnímu stavu již spíše zůstával v Paříži.
Chopin byl skvělý klavírní virtuos a pro klavír také často skládal. Jeho skladatelské dílo je považováno za typický hudební romantismus. Komponoval spíš kratší hudební formy. Proslul svými nokturny, která byla v jeho době novinkou a i díky Chopinovy se stala součástí klasické hudby. Nokturno jako nový žánr se objevilo v období romantismu a splňuje jeho znaky - obvykle se jedná o lyrickou, snivou skladbu pro klavír, je inspirováno nocí, jejími tajemstvími a emocemi s ní spojenými.
Jako rodilý a hrdý Polák složil Fryderyk Chopin desítky polonéz (tradiční polské tance), a mazurek. Je autorem koncertů pro klavír, klavírních sonát a několika desítek etud (ktátké hudební skladby, obvykle pro jeden nástroj, v Chopinově případě většinou pro klavír).
Je znám pro svůj vztah s ve své době kontroverzní spisovatelkou George Sandovou. Nikdy se neoženil a neměl děti.
Fryderyk Chopin měl od dětství podlomené zdraví, v dospělém životě jej trápila tuberkulóza. Zemřel v 39 letech po dlouhém období nemoci.Kdo byl Fryderyk Chopin? Životopis Fryderyk Chopin, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Fryderyk Chopin

Národnost: polská
Datum narození: 1. března 1810
Místo narození: Żelazowa Wola, nedaleko Varšavy
Datum úmrtí: 17. října 1849

Sdílejte tuto stránku s osobností Fryderyk Chopin se známými na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Popeleční středa? Víte, co je to Keratin? Vzpomenete si na definici slova Dobírka? Rozumíte pojmu ICQ?

Klíčová slova: narození, kdo to je, Fryderyk Chopin, hudba, vysvětlení, životopis, biografie, wikipedie, kdy se narodil Fryderyk Chopin?, hudba, nežijící, kde se narodil Fryderyk Chopin?, Fryderyk Chopin, popis, místo narození, datum narození

Pojem Fryderyk Chopin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Fryderyk Chopin hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Fryderyk Chopin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Fryderyk Chopin ve Wikipedii

Zkusit najít Fryderyk Chopin ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Fryderyk Chopin na Google obrázcích

Hledat termín Fryderyk Chopin ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Fryderyk Chopin například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Fryderyk Chopin? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Fryderyk Chopin? Kdy se narodil Fryderyk Chopin? Kde se narodil Fryderyk Chopin? Kdy zemřel Fryderyk Chopin? Fryderyk Chopin se nachází v sekci Hudba

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Fryderyk Chopin dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Fryderyk Chopin i v jiné kategorii než je hudba.