Kdo je to?
Kdo byl Fryderyk Chopin? Životopis Fryderyk Chopin, slavní lidé, osobnosti z hudba

Kdo je to Fryderyk Chopin?

Kdo to byl Fryderyk Chopin? Stručný životopis

Fryderyk Chopin byl významný polský hudební skladatel.
Narodil se do manželství polské šlechtičny a francouzského emigranta. Byl považován za zázračné dítě - od útlého věku nejenže hrál na klavír, ale už i skládal hudbu. Jeho talent jej už v dětství dostal do nejvyšších společenských pater a umožnil mu dále se rozvíjet. Jeho prvním učitelem hudby byl český klavírista a skladatel Vojtěch Živný.
Po brzkém úspěchu ve Varšavě se přesunul do Paříže, kde si získal okamžitou pozornost. Byl zde považován za génia a velmi obdivován. V mládí cestoval po Evropě, v pozdějím věku však kvůli špatnému zdravotnímu stavu již spíše zůstával v Paříži.
Chopin byl skvělý klavírní virtuos a pro klavír také často skládal. Jeho skladatelské dílo je považováno za typický hudební romantismus. Komponoval spíš kratší hudební formy. Proslul svými nokturny, která byla v jeho době novinkou a i díky Chopinovy se stala součástí klasické hudby. Nokturno jako nový žánr se objevilo v období romantismu a splňuje jeho znaky - obvykle se jedná o lyrickou, snivou skladbu pro klavír, je inspirováno nocí, jejími tajemstvími a emocemi s ní spojenými.
Jako rodilý a hrdý Polák složil Fryderyk Chopin desítky polonéz (tradiční polské tance), a mazurek. Je autorem koncertů pro klavír, klavírních sonát a několika desítek etud (ktátké hudební skladby, obvykle pro jeden nástroj, v Chopinově případě většinou pro klavír).
Je znám pro svůj vztah s ve své době kontroverzní spisovatelkou George Sandovou. Nikdy se neoženil a neměl děti.
Fryderyk Chopin měl od dětství podlomené zdraví, v dospělém životě jej trápila tuberkulóza. Zemřel v 39 letech po dlouhém období nemoci.Kdo byl Fryderyk Chopin? Životopis Fryderyk Chopin, slavní lidé, osobnosti z hudba

Hlavní informace o osobě Fryderyk Chopin

Národnost: polská
Datum narození: 1. března 1810
Místo narození: Żelazowa Wola, nedaleko Varšavy
Datum úmrtí: 17. října 1849

Popis osobnosti Fryderyk Chopin můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte termín Křížová klenba? Rozumíte pojmu Regrese? Vzpomenete si na definici slova Majáles? Znáte pojem Interpelace?

Klíčová slova: slovo, přesný význam, význam slova, hudba, kdo je Fryderyk Chopin?, synonymum, termín, wiki, formulace, lexikon, Fryderyk Chopin, co znamená, odborný výraz, definice, původ slova, vysvětlení

Pojem Fryderyk Chopin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o pojmu Fryderyk Chopin

Vyhledat pojem Fryderyk Chopin ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Fryderyk Chopin ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fryderyk Chopin ve Wikimedia Commons

Najít heslo Fryderyk Chopin ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Fryderyk Chopin například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Fryderyk Chopin

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Fryderyk Chopin? Kdo to byl Fryderyk Chopin? Kdy se narodil Fryderyk Chopin? Kde se narodil Fryderyk Chopin? Kdy zemřel Fryderyk Chopin? Fryderyk Chopin se nachází v sekci hudba. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Fryderyk Chopin řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Fryderyk Chopin i v jiné kategorii než je hudba.