Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis Jaroslav Hašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Hašek

Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jaroslav Hašek byl český prozaik, publicista, humorista a satirik, který je celosvětově proslulý románem Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dodnes se podle něj používají termíny jako švejkovina, švejkování apod.
Oba Haškovi rodiče pocházeli z jižních Čech, avšak z pracovních důvodů se přestěhovali do Prahy. Nebyli nijak bohatí, kvůli nuzným poměrům často měnili byt. Otec zemřel po operaci, když Jaroslavovi bylo 13 let. Hašek začal jako střední školu studovat gymnázium, pro neprospěch ale odešel, chvíli pracoval v Kokoškově drogérii na Perštýně, poté se vrátil ke studiu, tentokrát na Českoslovanskou obchodní akademii v Resslově ulici, kterou dokončil. Nastoupil do banky Slavie, ale vydržel tu jen pár měsíců, pak se začal věnovat bohémskému životu a spisovatelství. Rád se toulal a cestoval, prošel téměř celou Evropu. Živil se také jako publicista (radikálního směru), byl redaktorem anarchistického listu Omladina i dalších anarchistických periodik. Roku 1907 byl dokonce zatčen a na jeden měsíc uvězněn. Po tomto zážitku z anarchistického hnutí vystoupil. Dá se říci, že pak se již živil "společensky přijatelněji", nejprve redigoval Ženský obzor, potom časopis Svět zvířat. V té době se také seznámil s dcerou z bohaté rodiny Jarmilou Mayerovou a za 2 roky nato se vzali. Založil také komisionářský obchod se psy (později Kynologický ústav), pracoval v redakci Českého slova, založil stranu mírného pokroku v mezích zákona (jako karikaturu předválečných volebních poměrů). Bylo však jen dočasné, že se živil poctivě a věnoval se rodině. Po narození syna Richarda (1912) rodinu opustil a znovu se oddal tuláckému a bohémskému životu. Byl také antimilitaristou, a tak byl "za trest" poslán roku 1915 jako voják do Českých Budějovic, s nímž později odešel bojovat na haličskou frontu. Již v září 1915 se nechal zajmout, pobyl v zajateckých táborech v Dárnici u Kyjeva a v Trockém, přežil zde tyfovou epidemii. Roku 1916 se přihlásil do čs. vojska a stal se aktivním pracovníkem odboje. I během války publikoval v časopise Čechoslovan, na konci války vstoupil do české sociálně demokratické strany. Ke konci války také bojoval v Rudé armádě. V Rusku se podruhé oženil (aniž by se první ženou rozvedl) s Alexandrou Lvovou. V roce 1920 se vrátil z Ruska do Prahy, ovšem mezi starými přáteli se rychle vrátil k bohémskému životu. To příliš neprospívalo jeho zdraví, a tak 3. 1. 1923 zemřel na zápal plic, který už jeho tělo nevydrželo.
Mezi raná Haškova díla patří především cestopisné povídky, črty a humoresky, anebo ironická poezie, kterou najdeme třeba ve sbírce Májové výkřiky. Rád se pouštěl do mystifikací, což byla ostatně i jím založená strana mírného pokroku v mezích zákona, k níž sepsal Dějiny (strany mírného pokroku v mezích zákona). Nejslavnějším se ale stal díky vojákovi Švejkovi, jehož rysy začaly vznikat už v roce 1911, tedy před válkou. Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války pak vyšla po válce, inspirována válečnými událostmi a zážitky samotného autora. Vzhledem k jeho nastavení je samozřejmě satirická, zaměřená proti konvencím, proti patosu. Hašek dokáže výborně pracovat s jazykem, kdy používá drsné výrazy sloužící k věrohodnému a pravdivému zobrazení postav i děje. Švejk je postava, která si ví rady v každé situaci, vždy najde nějaké východisko, i když je kolikrát groteskní. Díky tomu vynikne absurdita války, lidské hlouposti i malichernosti. Naproti tomu Švejk rozhodně není společenským typem charakterizujícím český národní charakter. Dílo má mnoho rovin, které současní i další literární teoretikové mnohokrát rozebírali, aniž by kdy došli k úplnému konci. Román se však právem řadí k nejdůležitějším dílům české literatury a spolu s tím je i nedílnou součástí literatury světové (byl přeložen do 58 jazyků).Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis Jaroslav Hašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jaroslav Hašek

Národnost: česká
Datum narození: 30. 4. 1883
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 3. 1. 1923

Zaujala vás biografie osobnosti Jaroslav Hašek? Potom se podělte s ostatními na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Skafocefalie? Rozumíte pojmu Debaras? Vzpomenete si na definici slova Rostlina? Znáte pojem Predikce?

Klíčová slova: nežijící, kdo je Jaroslav Hašek?, osobnosti, národnost, život, kdo to je, popis, místo narození, zajímavosti, wiki, datum úmrtí, literatura, biografie, osobnost, lexikon, datum narození

Pojem Jaroslav Hašek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Jaroslav Hašek

Najít pojem Jaroslav Hašek ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Jaroslav Hašek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Jaroslav Hašek na Google obrázcích

Najít slovo Jaroslav Hašek ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Jaroslav Hašek ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Hašek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Hašek

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Jaroslav Hašek? Kdy se narodil Jaroslav Hašek? Kde se narodil Jaroslav Hašek? Kdy zemřel Jaroslav Hašek? Jaroslav Hašek je v sekci Literatura

Kategorie literatura, scénáristka žena, jaroslav Hašek, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Jaroslav Hašek dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Hašek i v jiné kategorii než je literatura.