Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis Jaroslav Hašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Hašek

Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis, informace, biografie, literatura

Jaroslav Hašek byl český prozaik, publicista, humorista a satirik, který je celosvětově proslulý románem Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dodnes se podle něj používají termíny jako švejkovina, švejkování apod.
Oba Haškovi rodiče pocházeli z jižních Čech, avšak z pracovních důvodů se přestěhovali do Prahy. Nebyli nijak bohatí, kvůli nuzným poměrům často měnili byt. Otec zemřel po operaci, když Jaroslavovi bylo 13 let. Hašek začal jako střední školu studovat gymnázium, pro neprospěch ale odešel, chvíli pracoval v Kokoškově drogérii na Perštýně, poté se vrátil ke studiu, tentokrát na Českoslovanskou obchodní akademii v Resslově ulici, kterou dokončil. Nastoupil do banky Slavie, ale vydržel tu jen pár měsíců, pak se začal věnovat bohémskému životu a spisovatelství. Rád se toulal a cestoval, prošel téměř celou Evropu. Živil se také jako publicista (radikálního směru), byl redaktorem anarchistického listu Omladina i dalších anarchistických periodik. Roku 1907 byl dokonce zatčen a na jeden měsíc uvězněn. Po tomto zážitku z anarchistického hnutí vystoupil. Dá se říci, že pak se již živil "společensky přijatelněji", nejprve redigoval Ženský obzor, potom časopis Svět zvířat. V té době se také seznámil s dcerou z bohaté rodiny Jarmilou Mayerovou a za 2 roky nato se vzali. Založil také komisionářský obchod se psy (později Kynologický ústav), pracoval v redakci Českého slova, založil stranu mírného pokroku v mezích zákona (jako karikaturu předválečných volebních poměrů). Bylo však jen dočasné, že se živil poctivě a věnoval se rodině. Po narození syna Richarda (1912) rodinu opustil a znovu se oddal tuláckému a bohémskému životu. Byl také antimilitaristou, a tak byl "za trest" poslán roku 1915 jako voják do Českých Budějovic, s nímž později odešel bojovat na haličskou frontu. Již v září 1915 se nechal zajmout, pobyl v zajateckých táborech v Dárnici u Kyjeva a v Trockém, přežil zde tyfovou epidemii. Roku 1916 se přihlásil do čs. vojska a stal se aktivním pracovníkem odboje. I během války publikoval v časopise Čechoslovan, na konci války vstoupil do české sociálně demokratické strany. Ke konci války také bojoval v Rudé armádě. V Rusku se podruhé oženil (aniž by se první ženou rozvedl) s Alexandrou Lvovou. V roce 1920 se vrátil z Ruska do Prahy, ovšem mezi starými přáteli se rychle vrátil k bohémskému životu. To příliš neprospívalo jeho zdraví, a tak 3. 1. 1923 zemřel na zápal plic, který už jeho tělo nevydrželo.
Mezi raná Haškova díla patří především cestopisné povídky, črty a humoresky, anebo ironická poezie, kterou najdeme třeba ve sbírce Májové výkřiky. Rád se pouštěl do mystifikací, což byla ostatně i jím založená strana mírného pokroku v mezích zákona, k níž sepsal Dějiny (strany mírného pokroku v mezích zákona). Nejslavnějším se ale stal díky vojákovi Švejkovi, jehož rysy začaly vznikat už v roce 1911, tedy před válkou. Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války pak vyšla po válce, inspirována válečnými událostmi a zážitky samotného autora. Vzhledem k jeho nastavení je samozřejmě satirická, zaměřená proti konvencím, proti patosu. Hašek dokáže výborně pracovat s jazykem, kdy používá drsné výrazy sloužící k věrohodnému a pravdivému zobrazení postav i děje. Švejk je postava, která si ví rady v každé situaci, vždy najde nějaké východisko, i když je kolikrát groteskní. Díky tomu vynikne absurdita války, lidské hlouposti i malichernosti. Naproti tomu Švejk rozhodně není společenským typem charakterizujícím český národní charakter. Dílo má mnoho rovin, které současní i další literární teoretikové mnohokrát rozebírali, aniž by kdy došli k úplnému konci. Román se však právem řadí k nejdůležitějším dílům české literatury a spolu s tím je i nedílnou součástí literatury světové (byl přeložen do 58 jazyků).Kdo byl Jaroslav Hašek? Životopis Jaroslav Hašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jaroslav Hašek

Národnost: česká
Datum narození: 30. 4. 1883
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 3. 1. 1923

Popis osobnosti Jaroslav Hašek můžete sdílet s dalšími osobami na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Hlezno? Znáte pojem Arduino? Vzpomenete si na definici slova Totalita? Vzpomenete si na definici slova Ašvaganda?

Klíčová slova: Jaroslav Hašek, život, zajímavosti, biografie, národnost, wikipedie, místo narození, narození, wiki, osobnosti, kdy se narodil Jaroslav Hašek?, osobnost, národnost, vysvětlení, datum narození, nežijící

Pojem Jaroslav Hašek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Jaroslav Hašek

Zkusit najít pojem Jaroslav Hašek ve Wikipedii

Vyhledat slovo Jaroslav Hašek ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Jaroslav Hašek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Jaroslav Hašek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Jaroslav Hašek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Hašek například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Jaroslav Hašek? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jaroslav Hašek? Kdy se narodil Jaroslav Hašek? Kde se narodil Jaroslav Hašek? Kdy zemřel Jaroslav Hašek? Jaroslav Hašek patří do sekce Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Hašek dejme tomu ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Hašek i v jiné kategorii než je literatura.