Kdo je to?
Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis Arthur Rimbaud, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Arthur Rimbaud

Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Arthur Rimbaud, celým jménem Jean Nicolas Arthur Rimbaud, byl francouzský básník ze skupiny tzv. prokletých básníků.
Arthur se narodil do rodiny kapitána pěchoty a nábožensky velmi založené matky, což vedlo k rozpadu rodiny: otec odešel, když bylo Arthurovi 6 let. Matčina výchova byla velmi přísná a chlapec ji těžko snášel, reagoval výbuchy hněvu a často utíkal z domova. Studoval na charlevillském kolegiu, kde se mu dostatečně věnoval učitel Georges Izambard, se kterým mladý básník konzultoval své první verše. Poté studoval Akademii v Douai, kde jeho latinské verše vyšly ve školním Bulletinu. Arthur chtěl navázal vztah s dalšími básníky, ale většinou na své dopisy nedostal žádnou odpověď. Až Paul Verlain mu odpověděl, vyjádřil uznání jeho básním a pozval jej k sobě do Paříže. Verlaine byl tou dobou ženatý se sedmnáctiletou dívkou, která byla navíc těhotná, avšak to mu nebránilo navázat intimní vztah s Rimbaudem. Když pak jeho žena podala žádost o rozvod, jejich vášnivému vztahu plnému bohémského života už nestálo nic v cestě. Jejich vztah byl ale také plný hádek, přestože spolu cestovali po Evropě (Brusel, Londýn), několikrát se rozešli, při pokusu o smíření Verlaine Rimbauda postřelil, byl za to krátce uvězněn. Potom se rozešli definitivně. V té době Rimbaud ani již literárně netvořil, neboť se vzdal literatury a bohémského života ve prospěch normálního zaměstnání. Jestli bylo opravdu normální, to těžko posoudit, protože nejdřív pracoval jako voják v koloniálním vojsku, odkud dezertoval, potom nastoupil k cirkusu a s ním projel Švédsko a Norsko, pak ještě krátce pobýval v Egyptě a na Kypru. Potom se u něj rozvinulo onemocnění kostí, musela mu být amputována ruka, což velmi těžce nesl. Diagnóza dokonce zněla: rakovina kostí. Konec života trávil ve velkých bolestech, starala se o něj sestra, a zemřel v pouhých 37 letech.
Básně Arthura Rimbauda daly předpoklad moderní poezii, vycházel v nich z osobních zážitků, negativně hodnotil náboženství a bigotnost či maloměšťáctví, naopak obdivoval revoltu a revoluční myšlenky. Útočil na tradice, všechno staré a zkostnatělé. Není divu, že jeho verše pak ovlivnily básníky symbolistické, surrealistické, beat generation i rockovou hudbu. Ze sbírek můžeme jmenovat: Sezóna v pekle, Opilý koráb, Spáč v úvalu, Cestou bez konce, Básně. Všechny sbírky vydal jeho někdejší přítel Paul Verlain, i když se pravděpodobně několik děl během času zcela ztratilo.Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis Arthur Rimbaud, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Arthur Rimbaud

Národnost: francouzská
Datum narození: 20. 10. 1854
Místo narození: Charleville-Meziéres, Ardennes (Francie)
Datum úmrtí: 10. 11. 1891

Tento text (Arthur Rimbaud) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Přeslice? Víte co je Dokumentární platba? Víte co je Žemlovka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Frita?

Klíčová slova: zajímavosti, literatura, kdy se narodil Arthur Rimbaud?, nežijící, wiki, národnost, Arthur Rimbaud, osobnosti, životopis, kdo to je, vysvětlení, Kdy zemřel Arthur Rimbaud, datum narození, místo narození, biografie, život

Pojem Arthur Rimbaud je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Arthur Rimbaud

Najít výraz Arthur Rimbaud ve vyhledávači Yandex

Najít termín Arthur Rimbaud ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Arthur Rimbaud v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Arthur Rimbaud na Youtube

Zkusit najít heslo Arthur Rimbaud ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Arthur Rimbaud například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Arthur Rimbaud

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Arthur Rimbaud? Kdy se narodil Arthur Rimbaud? Kde se narodil Arthur Rimbaud? Kdy zemřel Arthur Rimbaud? Arthur Rimbaud patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, spisovatel portrét, arthur Rimbaud, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Arthur Rimbaud např. na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arthur Rimbaud i v jiné kategorii než je literatura.