Kdo je to?
Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis Arthur Rimbaud, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Arthur Rimbaud?

Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis, informace, biografie, literatura

Arthur Rimbaud, celým jménem Jean Nicolas Arthur Rimbaud, byl francouzský básník ze skupiny tzv. prokletých básníků.
Arthur se narodil do rodiny kapitána pěchoty a nábožensky velmi založené matky, což vedlo k rozpadu rodiny: otec odešel, když bylo Arthurovi 6 let. Matčina výchova byla velmi přísná a chlapec ji těžko snášel, reagoval výbuchy hněvu a často utíkal z domova. Studoval na charlevillském kolegiu, kde se mu dostatečně věnoval učitel Georges Izambard, se kterým mladý básník konzultoval své první verše. Poté studoval Akademii v Douai, kde jeho latinské verše vyšly ve školním Bulletinu. Arthur chtěl navázal vztah s dalšími básníky, ale většinou na své dopisy nedostal žádnou odpověď. Až Paul Verlain mu odpověděl, vyjádřil uznání jeho básním a pozval jej k sobě do Paříže. Verlaine byl tou dobou ženatý se sedmnáctiletou dívkou, která byla navíc těhotná, avšak to mu nebránilo navázat intimní vztah s Rimbaudem. Když pak jeho žena podala žádost o rozvod, jejich vášnivému vztahu plnému bohémského života už nestálo nic v cestě. Jejich vztah byl ale také plný hádek, přestože spolu cestovali po Evropě (Brusel, Londýn), několikrát se rozešli, při pokusu o smíření Verlaine Rimbauda postřelil, byl za to krátce uvězněn. Potom se rozešli definitivně. V té době Rimbaud ani již literárně netvořil, neboť se vzdal literatury a bohémského života ve prospěch normálního zaměstnání. Jestli bylo opravdu normální, to těžko posoudit, protože nejdřív pracoval jako voják v koloniálním vojsku, odkud dezertoval, potom nastoupil k cirkusu a s ním projel Švédsko a Norsko, pak ještě krátce pobýval v Egyptě a na Kypru. Potom se u něj rozvinulo onemocnění kostí, musela mu být amputována ruka, což velmi těžce nesl. Diagnóza dokonce zněla: rakovina kostí. Konec života trávil ve velkých bolestech, starala se o něj sestra, a zemřel v pouhých 37 letech.
Básně Arthura Rimbauda daly předpoklad moderní poezii, vycházel v nich z osobních zážitků, negativně hodnotil náboženství a bigotnost či maloměšťáctví, naopak obdivoval revoltu a revoluční myšlenky. Útočil na tradice, všechno staré a zkostnatělé. Není divu, že jeho verše pak ovlivnily básníky symbolistické, surrealistické, beat generation i rockovou hudbu. Ze sbírek můžeme jmenovat: Sezóna v pekle, Opilý koráb, Spáč v úvalu, Cestou bez konce, Básně. Všechny sbírky vydal jeho někdejší přítel Paul Verlain, i když se pravděpodobně několik děl během času zcela ztratilo.Kdo byl Arthur Rimbaud? Životopis Arthur Rimbaud, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Arthur Rimbaud

Národnost: francouzská
Datum narození: 20. 10. 1854
Místo narození: Charleville-Meziéres, Ardennes (Francie)
Datum úmrtí: 10. 11. 1891

Tento text (Arthur Rimbaud) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Hřích? Vzpomněli byste si na význam slova Malá kopaná? Víte co je Kladina? Znáte definici termínu Hamr?

Klíčová slova: národnost, kdo je Arthur Rimbaud?, informace, lexikon, kde se narodil Arthur Rimbaud?, kdo to je, wiki, zajímavosti, literatura, narození, biografie, národnost, místo narození, životopis, datum narození, osobnost

Pojem Arthur Rimbaud je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledejte bez špehování slovo Arthur Rimbaud ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Arthur Rimbaud ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Arthur Rimbaud na Youtube

Zkusit najít frázi Arthur Rimbaud v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Arthur Rimbaud ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Arthur Rimbaud například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Arthur Rimbaud?

Nyní již víte Kdo byl Arthur Rimbaud? Kdy se narodil Arthur Rimbaud? Kde se narodil Arthur Rimbaud? Kdy zemřel Arthur Rimbaud? Arthur Rimbaud je v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Arthur Rimbaud dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arthur Rimbaud i v jiné kategorii než je literatura.