Kdo je to?
Kdo byl Jan Kaplický? Životopis Jan Kaplický, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Kdo byl Jan Kaplický?

Kdo byl Jan Kaplický? Životopis, informace, biografie, umělci

Jan Kaplický byl slavný český architekt a vizionář. Kaplický se narodil v Praze do umělecké rodiny, kde otec Josef Kaplický byl malíř, sochař a architekt a matka Jiřina Kaplická byla kreslířka. Po základní škole se učil na pražském gymnáziu na Hládkově. Po maturitě na gymnáziu studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1956-1962). Po úspěšných studiích pracoval na volné noze až do roku 1968, kdy emigroval do Velké Británie, respektive do Anglie. V Anglii postupně pracoval v architektonické kanceláři Denys Lasdun and Partners (1969-1971) a poté v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse (1971-1979). V té době spolupracoval na projektu budovy DRU v Londýně a také na návrhu pro pařížské kulturní centrum a muzeum Centre Georges Pompidou. V roce 1975 se z něj stal britský občan.
Spolu se svým přítelem Davidem Nixonem založili v roce 1979 architektonické studio s názvem Future Systems. Mezi jejich nejznámější díla patří Butik Way-in v obchodním domě Harrods (Londýn), Hauer-King House (1992), Docklands Floating Bridge v Londýně. V roce 1994 navrhl Lord’s Media Centre v Londýně (tiskové centrum na kriketovém stadionu), za které obdržel významné britské architektonické ocenění Stirling Prize. Poté se podílel na stavbách jako Butik Comme des Garcons v Tokiu, Paříži a New Yorku, Obchodní dům Selfridges v Birminghamu nebo Muzeum Enza Ferrariho v Modeně a další. Mezi nerealizované projekty Kaplického patří Národní knihovna na Letné nebo Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Společnost Future Systems byla jedinou neamerickou firmou, která spolupracovala s americkým vesmírným programem NASA.
Kaplický také přednášel na univerzitách ve Velké Británii, Francii nebo Německu.
Kaplický se poprvé oženil roku 1991 s Amandou Levete. Z manželství, které trvalo patnáct let (1991-2006), vzešel syn Josef. Podruhé se Kaplický oženil s Eliškou Fuchsovou (2007). Jan Kaplický zemřel na selhání srdce dne 14. ledna 2009 ve věku 71 let. Ve stejný den mu jeho žena Eliška porodila dceru Johanu.Kdo byl Jan Kaplický? Životopis Jan Kaplický, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní informace o osobě Jan Kaplický

Národnost: česká
Datum narození: 18. 4. 1937
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 14. 1. 2009

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jan Kaplický? s vašimi kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Artyčok? Vzpomněli byste si co znamená slovo Instinkt? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bílý trikot? Víte co je Stáž?

Klíčová slova: Jan Kaplický, datum úmrtí, popis, narození, Kdy zemřel Jan Kaplický, umělci, Jan Kaplický, kdo to je, osobnosti, lexikon, národnost, osobnost, wikipedie, nežijící, kdo je Jan Kaplický?, wiki

Pojem Jan Kaplický je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Jan Kaplický v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Jan Kaplický ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Jan Kaplický ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Jan Kaplický ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Jan Kaplický ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Jan Kaplický ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Kaplický například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Jan Kaplický? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Jan Kaplický? Kdy se narodil Jan Kaplický? Kde se narodil Jan Kaplický? Kdy zemřel Jan Kaplický? Jan Kaplický patří do kategorie Umělci

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jan Kaplický kupříkladu v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Kaplický i v jiné kategorii než je umělci.