Kdo je to?
Kdo byl Jan Kaplický? Životopis Jan Kaplický, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Jan Kaplický

Kdo byl Jan Kaplický? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Jan Kaplický byl slavný český architekt a vizionář. Kaplický se narodil v Praze do umělecké rodiny, kde otec Josef Kaplický byl malíř, sochař a architekt a matka Jiřina Kaplická byla kreslířka. Po základní škole se učil na pražském gymnáziu na Hládkově. Po maturitě na gymnáziu studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1956-1962). Po úspěšných studiích pracoval na volné noze až do roku 1968, kdy emigroval do Velké Británie, respektive do Anglie. V Anglii postupně pracoval v architektonické kanceláři Denys Lasdun and Partners (1969-1971) a poté v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse (1971-1979). V té době spolupracoval na projektu budovy DRU v Londýně a také na návrhu pro pařížské kulturní centrum a muzeum Centre Georges Pompidou. V roce 1975 se z něj stal britský občan.
Spolu se svým přítelem Davidem Nixonem založili v roce 1979 architektonické studio s názvem Future Systems. Mezi jejich nejznámější díla patří Butik Way-in v obchodním domě Harrods (Londýn), Hauer-King House (1992), Docklands Floating Bridge v Londýně. V roce 1994 navrhl Lord’s Media Centre v Londýně (tiskové centrum na kriketovém stadionu), za které obdržel významné britské architektonické ocenění Stirling Prize. Poté se podílel na stavbách jako Butik Comme des Garcons v Tokiu, Paříži a New Yorku, Obchodní dům Selfridges v Birminghamu nebo Muzeum Enza Ferrariho v Modeně a další. Mezi nerealizované projekty Kaplického patří Národní knihovna na Letné nebo Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. Společnost Future Systems byla jedinou neamerickou firmou, která spolupracovala s americkým vesmírným programem NASA.
Kaplický také přednášel na univerzitách ve Velké Británii, Francii nebo Německu.
Kaplický se poprvé oženil roku 1991 s Amandou Levete. Z manželství, které trvalo patnáct let (1991-2006), vzešel syn Josef. Podruhé se Kaplický oženil s Eliškou Fuchsovou (2007). Jan Kaplický zemřel na selhání srdce dne 14. ledna 2009 ve věku 71 let. Ve stejný den mu jeho žena Eliška porodila dceru Johanu.Kdo byl Jan Kaplický? Životopis Jan Kaplický, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Jan Kaplický

Národnost: česká
Datum narození: 18. 4. 1937
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 14. 1. 2009

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Kaplický sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Pyrrhovo vítězství? Pamatujete si definici pojmu Kabala? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bianco směnka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Letopočet?

Klíčová slova: kdo je Jan Kaplický?, nežijící, život, Kdy zemřel Jan Kaplický, národnost, osobnost, kdy se narodil Jan Kaplický?, kde se narodil Jan Kaplický?, kdo to je, životopis, lexikon, umělci, datum narození, wiki, vysvětlení, datum úmrtí

Pojem Jan Kaplický je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Jan Kaplický zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Kaplický ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Jan Kaplický ve Wikipedii

Najít pojem Jan Kaplický ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Jan Kaplický ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Jan Kaplický ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Kaplický například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Kaplický

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jan Kaplický? Kdy se narodil Jan Kaplický? Kde se narodil Jan Kaplický? Kdy zemřel Jan Kaplický? Jan Kaplický je v sekci Umělci

Kategorie umělci, tatérka, jan Kaplický, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Kaplický řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Kaplický i v jiné kategorii než je umělci.