Kdo je to?
Kdo byl Gustave Flaubert? Životopis Gustave Flaubert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Gustave Flaubert

Kdo byl Gustave Flaubert? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Gustave Flaubert byl francouzský prozaik, který je dodnes považován za jednoho z největších spisovatelů 19. století. Z hlediska literárních směrů jej řadíme do realismu, do kterého přinesl perfekcionalismus jak při popisu osob (zejména jejich psychologickém vykreslení), tak při vyprávění děje.
Flaubert se narodil do ryze lékařské rodiny: otec byl chirurg a matka dcerou lékaře. Měl čtyři sourozence, pouze jeho starší bratr Achille se však dožil dospělosti. Gustave studoval na lyceu v rodném Rouenu a již tam se u něj projevily literární sklony. Z lycea byl však pro nevhodné chování vyloučen a maturitu složil externě. Ještě za doby středoškolského studia se vášnivě zamiloval do ženy německého vydavatele not - Elisy Schlesingerové, která však jeho lásku neopětovala, jednak proto, že byla vdaná, za druhé proto, že byla o 11 let starší. Zůstali však spolu v kontaktu a právě tato žena mu byla předlohou pro pozdější román Citová výchova. Po maturitě odešel studovat práva do Paříže, kde se seznámil mimo jiné s Viktorem Hugem a Maximem du Campem, kteří se stali jeho celoživotními přáteli. Protože však trpěl záchvaty epilepsie, odešel - i na přání svého otce - ze studií, usadil se na venkově a věnoval se pouze psaní. Díky svým rodičům byl dostatečně zajištěn na to, aby si mohl dovolit svá díla i několikrát přepracovávat.
Flaubert se nikdy neoženil, protože považoval manželství za přežitek, a nejspíš to bylo i dobře, protože vůbec nebyl schopen se postarat o běžné materiální věci (i v dospělosti se o něj starala matka a chůva). Měl však mnoho poměrů, nejdelší zřejmě s básnířkou Louisou Coletovou, z něhož se dochovala i bohatá korespondence.
V letech 1849 až 1852 pobýval na cestách po evropských i blízkovýchodních zemích, navštívil například Itálii, Řecko, Palestinu. Z těchto cest si dovezl další nemoc, tentokrát syfilis.
Jeho nejslavnějším románem byl román Paní Bovaryová, který mu nejprve přinesl trestní stíhání a soud, a to ohledně naturalistických líčení milostných dobrodružství hlavní hrdinky, byl totiž obviněn ze znevažování žen a manželství vůbec. Nakonec byl však soudem zproštěn všech obvinění a v dalších letech mu právě tento román vynesl největší úspěch. Román sice končí sebevraždou hlavní hrdinky a smrtí jejího manžela, ale přes tuto tragičnost přináší do světa literatury zcela nový pojem - bovarysmus, což není nic jiného než označení pro únik z reálného světa do světa iluzí. Do paní Bovaryové, která byla mimochodem výborně psychologicky vykreslena, vnesl Flaubert mnoho ze svých vlastních myšlenek a pocitů.
Naopak román Citová výchova, vycházející z platonické lásky k Elise Schlesingerové, ale také z událostí kolem revolučního roku 1848, měl až příliš pesimistické vyznění, a tak nebyl přijat ani čtenáři, ani kritikou.
Za zmínku jistě stojí i Pokušení svatého Antonína, které popisuje pokušení asketického mnicha odehrávající se v době raného křesťanství. Popis je to groteskní a je jen s podivem, že i kvůli této knize nestanul Flaubert před soudem, minimálně tehdejší církev by se jím mohla cítit uražena. Z dalších děl ještě zmiňme Tři povídky a nedokončený román Bouvard a Pécuchet. Tento román však přervala autorova smrt, když jej - zcela osamělého a zchudlého - postihla mrtvice. Pochován je ve svém rodném Rouenu.Kdo byl Gustave Flaubert? Životopis Gustave Flaubert, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Gustave Flaubert

Národnost: francouzská
Datum narození: 12. 12. 1821
Místo narození: Rouen
Datum úmrtí: 8. 5. 1880

Líbí se stručný životopis s osobou Gustave Flaubert? Pak se podělte s dalšími lidmi na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Preambule? Rozumíte pojmu Pupava? Víte, co je to Subsidiarita? Znáte pojem Banka CREDITAS?

Klíčová slova: vysvětlení, zajímavosti, kdo je Gustave Flaubert?, kdo to je, informace, životopis, národnost, narození, kde se narodil Gustave Flaubert?, kdy se narodil Gustave Flaubert?, popis, život, nežijící, wiki, lexikon, literatura

Pojem Gustave Flaubert je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít slovo Gustave Flaubert v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Gustave Flaubert ve Wikipedii

Hledat slovo Gustave Flaubert na Google obrázcích

Hledat frázi Gustave Flaubert ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Gustave Flaubert ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Gustave Flaubert například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Gustave Flaubert?

Teď už víte Kdo byl Gustave Flaubert? Kdy se narodil Gustave Flaubert? Kde se narodil Gustave Flaubert? Kdy zemřel Gustave Flaubert? Gustave Flaubert se nachází v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatel u stolu, gustave Flaubert, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Gustave Flaubert třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gustave Flaubert i v jiné kategorii než je literatura.