Kdo je to?
Kdo je Orson Scott Card? Životopis Orson Scott Card, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Orson Scott Card

Kdo je Orson Scott Card? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Orson Scott Card je americký spisovatel, který se nejvíce proslavil v žánrech fantasy a science fiction. Card se narodil 24. srpna 1951 v Richlandu ve státě Washington v USA. Pochází z mormonské rodiny, kde bylo psaní vždy součástí života - jeho otec, Willard, byl univerzitním profesorem a také autorem. Kvůli otcově profesi pedagoga se musela rodina několikrát stěhovat.
Card studoval na Brigham Young University v Utahu, kde získal bakalářský titul v oboru divadelních a kinematografických studií. V letech 1971-1973 pobýval v Brazílii, kde působil jako mormonský misionář. Roku 1977 se oženil s Kristine Allen. Páru se od té doby narodilo pět dětí – Michael Geoffrey, Emiy Janice, Charles Benjamin, Zina Margaret a Erin Louisa. Později získal magisterský titul na University of Utah (1981). Strávil také rok na univerzitě v Notre Dame v Paříži, kde studoval literaturu.
Card začal svou kariéru psaním divadelních her a prací pro časopisy. Jeho první publikované dílo bylo drama Stone Tables z roku 1973. Card se však nejvíce proslavil jako autor science fiction a fantasy. Jeho první sci-fi román Hot Sleep byl publikován roku 1978. Od té doby publikoval desítky románů. Mezi jeho další významná díla patří romány Capitol (1978), Songmaster (1979), The Abyss (1989), Treasure Box (1996).
Nejznámější Cardovo dílo je však sága Enderova hra (Ender’s Game). První díl Enderova hra (1985) a druhý díl Mluvčí za mrtvé (1986) obdržely jak Hugo, tak Nebula Awards (dvě nejprestižnější ceny pro science fiction). Card je jediným autorem, který získal obě tyto ceny dva roky po sobě (1986-1987). Další díly série se jmenují Xenocida (1991), Děti ducha (1996), První setkání (2003), Válka o dárky (2009) a Ender ve vyhnanství (2010). Roku 2013 vznikl celovečerní film Enderova hra.
Mezi další slavné Cardovy knižní série patří Stínová série, Příběhy Alvina Tvůrce, Návrat domů, The Women of Genesis, The Worthing Chronicle. Kromě románů se podílel také na komiksu Ultimate Iron Man.
Doposud Card získal 4x cenu Hugo Awards, 2x Nebula Awards, 8x Locus Award a jednou World Fantasy Award.
Je významným členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormonů) a některé jeho názory a náboženské přesvědčení se odrážejí v jeho díle.
Kromě psaní Card působí od roku 2005 jako profesor na univerzitě Southern Virginia University.Kdo je Orson Scott Card? Životopis Orson Scott Card, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Orson Scott Card

Národnost: americká
Datum narození: 24. 8. 1951
Místo narození: Richland, Washington, USA

Líbí se stručný životopis s osobou Orson Scott Card? Pak se podělte s dalšími lidmi na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Revitalizace? Znáte definici termínu Družstevní byt? Víte co je Ragby? Pamatujete si definici pojmu Projekt Gutenberg?

Klíčová slova: popis, Orson Scott Card, datum narození, osobnost, zajímavosti, narození, životopis, wikipedie, život, lexikon, biografie, kdy se narodil Orson Scott Card?, kde se narodil Orson Scott Card?, osobnosti, vysvětlení, informace

Pojem Orson Scott Card je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít heslo Orson Scott Card na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Orson Scott Card na Youtube

Hledat termín Orson Scott Card ve Wikipedii

Vyhledat výraz Orson Scott Card ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Orson Scott Card ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Orson Scott Card například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Orson Scott Card?

Nyní již víte Kdo je to Orson Scott Card? Kdy se narodil Orson Scott Card? Kde se narodil Orson Scott Card? Orson Scott Card se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Orson Scott Card řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Orson Scott Card i v jiné kategorii než je literatura.