Kdo je to?
Kdo byl Geoffrey Chaucer? Životopis Geoffrey Chaucer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Geoffrey Chaucer

Kdo byl Geoffrey Chaucer? Životopis, informace, biografie, literatura

Geoffrey Chaucer byl významný středověký anglický básník a spisovatel.
Geoffrey Chaucer měl velmi pestrý život, a to můžeme tvrdit navzdory tomu, že o něm příliš mnoho nevíme. V mládí se jako voják účastnil stoleté války, následně se stal významným anglickým úředníkem a diplomatem. Ovládal několik jazyků, oženil se s vysoce postavenou šlechtičnou Philippou Roet.
Jeho největší životní vášní však byla literatura.
Do raného díla Geoffreye Chaucera spadá Píseň o rytíři - báseň promítnutá do snového vidění, ve které se plně projevuje dobové okouzlení dvorskou láskou, zároveň má však poema i spirituální a společenský přesah. Překvapuje rozmanitými jazykovými prostředky a originálními alegoriemi.
Mezi nejhodnotnější Chaucerova díla patří báseň Ptačí sněm. Vypráví příběh básníka, který nepoznal lásku, ale který se ve snovém vidění ocitne v zahradě, kde se může s láskou seznámit. Poema využívá klasická dobová témata i prostředky, nicméně stylově jde o jednu z nejlepších poezií, která ve středověké (a i pozdější) nejen anglické literatuře vznikla.
Legenda o dobrých ženách je další Chaucerova významné dílo a má řadu společných rysů s jeho knihou úplně nejznámější. Legenda o dobrých ženách je sérií několika příběhů s podobným námětem, zabývající se významnými ženami historie či literatury. Zároveň má však řadu přesahů do současnosti, předpokládá se, že je tato kniha holdem složeným Anně Lucemburské, ženě vybrané pro Richarda II.
I poslední zmíněné dílo se odehrává ve snu a jde o tzv. "snové vidění". Jde o jednu z klasických Chaucerových vyprávěcích technik, nicméně v dané době nebyla úplně neobvyklá. Umožňovala tvůrcův pracovat s alegorií a fantazií a mohli díky ní vytvářet barvitější a symbolický fikční svět.
Na konci života Chaucer pracoval na díle, které dnes považujeme za jeho nejvýznamnější. Jde o Canterburské povídky, které nachází zjevnou inspiraci v Boccacciově Dekameronu. Rámcový příběh je příběhem poutníků, kteří se vydávají k hrobu anglického mučedníka Thomase Becketa. Na své cestě se rozhodnou, že si budou vyprávět příběhy. Následuje série krátkých vyprávění. Na svou dobu jde o překvapivě vyspělé dílo - náměty, narativní forma a styl vyprávění se mění podle toho, která postava příběh vypráví. Postavy jsou velmi rozmanité - různých společenských tříd, různého věku, pohlaví a povolání. Canterburské povídky bývají považované za humoristické dílo, objevují se v nich však i texty oslavující hrdinství nebo poučné či s mravním nebo náboženským podtextem. Dílo však zůstalo nedokončeno, z plánovaných 120 povídek jich byl napsán jen zlomek.
Dnes je Geoffrey Chaucer považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů anglické literatury a za nejdůležitějšího představitele středověké anglické literatury.
Zemřel v roce 1400, je pohřben ve Westminsterské katedrále.Kdo byl Geoffrey Chaucer? Životopis Geoffrey Chaucer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Geoffrey Chaucer

Národnost: anglická
Datum narození: nejisté, uvádí se 1343
Místo narození: Londýn
Datum úmrtí: 25. října 1400

Popis osobnosti Geoffrey Chaucer můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem IMAP? Rozumíte pojmu Filipika? Pamatujete si definici pojmu Indiánská rýže? Znáte pojem Medvědí služba?

Klíčová slova: literatura, narození, biografie, kdo je Geoffrey Chaucer?, kdo to je, datum úmrtí, wiki, Geoffrey Chaucer, Kdy zemřel Geoffrey Chaucer, informace, datum narození, literatura, kde se narodil Geoffrey Chaucer?, popis, vysvětlení, životopis

Pojem Geoffrey Chaucer je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít frázi Geoffrey Chaucer ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Geoffrey Chaucer na Google.cz

Zkusit najít slovo Geoffrey Chaucer ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Geoffrey Chaucer na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Geoffrey Chaucer ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Geoffrey Chaucer například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Geoffrey Chaucer?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Geoffrey Chaucer? Kdy se narodil Geoffrey Chaucer? Kde se narodil Geoffrey Chaucer? Kdy zemřel Geoffrey Chaucer? Geoffrey Chaucer je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Geoffrey Chaucer například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Geoffrey Chaucer i v jiné kategorii než je literatura.