Kdo je to?
Kdo byl William Faulkner? Životopis William Faulkner, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Faulkner

Kdo byl William Faulkner? Životopis, informace, biografie, literatura

William Faulkner byl americký spisovatel a držitel Nobelovy cenu za literaturu.
William Faulkner se narodil v americkém statě Mississippi, což bylo rozhodující pro jeho budoucí literární tvorbu. Stejně jako rodné prostředí na něj měla vliv i jeho rodina - jeho pradědeček byl spisovatelem, jeho nejznámější dílo byl román Bílá růže z Memphisu.
Do života Williama Faulknera zasáhla první světová válka, v níž byl zraněn během výcviku. Zkušenosti s proběhlou válkou poté ovlivnily jeho počáteční tvorbu.
William Faulkner psal jak poezii, tak prózu, nicméně do dějin literatury vstoupily především jeho prozaické práce.
Prostřední Mississippi, respektive amerického Jihu, je typické pro naprostou většinu Faulknerovy tvorby. Ve svých povídkách a románech se věnoval zkoumání zdejší společnosti; jeho postavami jsou často lidé na okraji společnosti, řešící těžké životní osudy, ale třeba i rasové otázky. Faulkner psal velmi syrovým stylem o náročných tématech, žánrově mají jeho díla blízko k naturalismu a psychologickým prózám, zároveň ale díky experimentům s žánry nebo narativní formou spadají též do postmoderny. V rámci americké literatury je Faulkner zařazován k tzv. jižanským autorům, dokonce je uváděn jako otec zakladatel jižanské literatury. Jde o autory zabývající se podobnými tématy - především vypořádávání se amerického Jihu se situací po občanské válce, součástí je reflexe společenských a rasových problémů, které musel Jih po občanské válce řešit.
Mezi Faulknerova nejznámější díla patří například Srpnové světlo (1932), které mapuje život mladého vraha a žháře, jenž se protlouká životem - přestože není jasné, zda je potomek černochů, potýká s rasovou nesnášenlivostí.
Vrcholným Faulknerovým dílem je potom román z roku 1936: Absolone, Absolone. Zde Faulkner popisuje příběh života bílého plantážníka, který zavrhne svého syna-míšence, a způsobí tím sérii katastrof, která se s celým rodem táhne po generace. Román je z literárního hlediska zásadní také modernistickou narativní strukturou.
Podobně Faulkner experimentoval s vyprávěcími postupy i v jednom ze svých prvních románů Hluk a vřava (1929), kde opět rozplétá tragický příběh jižanské rodiny.
Jako další příklad z Faulknerovy tvorby můžeme zmínit román Svatyně (1931), v němž formou detektivního vyprávění odhaluje čtenáři příběh mladé znásilněné dívky. Tato kniha je specifická kombinací několika zdánlivě protichůdných žánrů.
Kromě románů psal Faulkner i povídky - jeden z nejznámějších souborů nese název Růže pro Emilii.
Nejvýznamnější ocenění Faulknerovy tvorby pak přišlo v roce 1949, kdy se stal nositelem Nobelovy ceny za literaturu.
Psal a vydával i po získání Nobelovy ceny - z tohoto období zmiňme například román Panské sídlo z roku 1987.
Řada Faulknerových děl se odehrává ve fiktivním Yoknapatawphském kraji, který však odpovídá charakteristikám amerického Jihu.
Snad ještě větší popularitě než v USA, se Faulkner ještě za svého života těšil v Evropě, především ve Francii, kde byl inspirací pro meziválečnou a poválečnou vlnu modernistů.
V pozdějších letech William Faulkner též přednášel na univerzitě ve Virginii. Zemřel v roce 1962.Kdo byl William Faulkner? Životopis William Faulkner, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě William Faulkner

Národnost: americká
Datum narození: 25. září 1897
Místo narození: New Albany, Mississippi, USA
Datum úmrtí: 6. července 1962

Zaujala vás biografie osobnosti William Faulkner? Potom se podělte s kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz DHCP? Víte co je LTV? Znáte pojem Meandr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Promoce?

Klíčová slova: narození, wikipedie, datum narození, Kdy zemřel William Faulkner, kdo to je, vysvětlení, kdo je William Faulkner?, biografie, životopis, literatura, zajímavosti, život, osobnosti, popis, literatura, kde se narodil William Faulkner?

Pojem William Faulkner je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz William Faulkner v dalších zdrojích

Zkusit najít William Faulkner na Google.cz

Hledat termín William Faulkner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo William Faulkner ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi William Faulkner ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo William Faulkner ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo William Faulkner například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby William Faulkner

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl William Faulkner? Kdy se narodil William Faulkner? Kde se narodil William Faulkner? Kdy zemřel William Faulkner? William Faulkner patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Faulkner dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Faulkner i v jiné kategorii než je literatura.