Kdo je to?
Kdo byl Bořek Šípek? Životopis Bořek Šípek, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Bořek Šípek

Kdo byl Bořek Šípek? Životopis, informace, biografie, umělci

Bořek Šípek byl světoznámý český architekt, designér a výtvarník narozený 14. června 1949 v Praze. Je známý především díky svým skleněným objektům a nábytku. Cenným zdrojem inspirace pro Bořka Šípka bylo jeho dětství. Už coby sedmiletý chlapec se musel vyrovnat s úmrtím svého otce, o devět let později skonala též jeho matka. Oba rodiče Bořkovi vzala onkologická onemocnění.
Bořkovým poručníkem se stal René Roubíček, sklářský mistr, který jej nasměroval k budoucí volbě povolání. V roce 1968 absolvoval uměleckou průmyslovku a bezprostředně poté společně se svou sestrou emigroval do Německa. V Hamburku vystudoval architekturu a ve Stuttgartu se věnoval filozofii. Byl schopný hovořit pěti jazyky a v roce 1979 získal na Fakultě architektury na Technické univerzitě v Delfách doktorát.
Na počátku osmdesátých let se přestěhoval do Asterodamu, kde založil designové a architektonické studio Aletrego. Zároveň se v Nizozemí oženil s choreografkou a tanečnicí Bambi Uden. Páru se brzy narodili dva synové, kteří dostali jména Dalibor a Milan. Toto manželství se však po letech rozpadlo.
V Amsterodamu si Bořka Šípka našla nábytkářská firma původem z Itálie Driade a učinila jej jednoho ze svých dvorních designerů. Díky masivní reklamní kampani se jeho produkty začaly prodávat všude po světě, díky čemuž rychle přicházely nabídky i od dalších firem.
Po Sametové revoluci se Šípek vrátil do tehdejšího Československa a v Praze založil své vlastní umělecké studio. Brzy poté byl jmenován profesorem architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1991 dal spolu s Liborem Fafalou a Petrem Novotným vzniknout sklářské firmě Ajeto.
Jen o rok později byl Šípek jmenován radou pro architektonický rozvoj Pražského hradu a 10. října 1993 se dokonce dočkal jmenování do funkce hlavního architekta Pražského hradu. Díky tomu pracoval na obnovách interiérů Pražského hradu v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Po výtvarníkovi Josipu Plečnikovi se stal jediným, kdo ovlivnil podobu hradních interiérů. Vytvořil několik unikátních lustrů, skleněných součástí nábytku, váz, souborů nápojového skla a dalšího vybavení.
Na přelomu tisíciletí začal vyučovat architekturu a design na Univerzitě průmyslového designu ve Vídni, vytvořil ceny do soutěže České televize O korunu krále Karla a také kostýmy i scénu pro operu Nagano. V roce 2008 se mu naskytla příležitost vystavovat v Pekingu.
Jeho díla jsou k vidění v mnoha muzeích a galeriích všude po světě. Vlastní je mnoho známých lidí jako Karl Lagerfeld, bob Dylan, Mick Jagger nebo Jean-Paul Gautier. Jeho návrhy využívá řada známých firem.
V té době už žil několik let v Praze a až do roku 2012 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil nový studijní obor Enviromental Design.
Ve stejném období tvořil pár se zpěvačkou Leonou Machálkovou, která mu dokonce 11. ledna 2003 porodila v Thajsku syna Artura. V roce 2015 onemocněl rakovinou slinivky. Stejně jako oba jeho rodiče, zemřel i Bořek 13. února 2016 v důsledku onkologického onemocnění v 66 letech.
Přestože již od jeho úmrtí uteklo několik let, stále se lidé mohou těšit z jeho projektů mezi které patří například japonský obchodní dům Ginza v Tokiu, skleněný dům v Hamburku, židle „Bambi“, operní dům v Kjótu, pařížské butiky značky Karl Lagerfeld, VIP prostory na Letišti Václava Havla, pamětní medaile, lávka přes Chotkovu silnici, obrazárna Pražského hradu, pracovna prezidenta Václava Havla, židle pro Španělský sál a mnoho dalšího.Kdo byl Bořek Šípek? Životopis Bořek Šípek, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Bořek Šípek

Národnost: česká
Datum narození: 14. června 1949
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 13. února 2016

Popis osobnosti Bořek Šípek můžete sdílet s přáteli a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Dna? Vzpomenete si na definici slova Papája? Znáte pojem Puntíkovaný trikot? Vzpomněli byste si na význam slova Laryngitida?

Klíčová slova: kdo je Bořek Šípek?, osobnosti, vysvětlení, wiki, umělci, umělci, informace, zajímavosti, biografie, wikipedie, kde se narodil Bořek Šípek?, národnost, Kdy zemřel Bořek Šípek, Bořek Šípek, osobnost, nežijící

Pojem Bořek Šípek je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Bořek Šípek doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Bořek Šípek na Google obrázcích

Vyhledat pojem Bořek Šípek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Bořek Šípek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Bořek Šípek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Bořek Šípek ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Bořek Šípek například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Bořek Šípek?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Bořek Šípek? Kdy se narodil Bořek Šípek? Kde se narodil Bořek Šípek? Kdy zemřel Bořek Šípek? Bořek Šípek patří do kategorie Umělci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Bořek Šípek například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bořek Šípek i v jiné kategorii než je umělci.