Kdo je to?
Kdo byl John von Neumann? Životopis John von Neumann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl John von Neumann?

Kdo byl John von Neumann? Životopis, informace, biografie, věda

John von Neumann byl maďarsko-americký matematik, počítačový vědec a fyzik. Přispěl k široké škále oborů, včetně matematiky, informatiky, kvantové mechaniky, teorie her, ekonomie a statistiky. Narodil se v Budapešti v Maďarsku v roce 1903 a zemřel v roce 1955. Je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností v historii výpočetní techniky a za průkopníka moderní počítačové éry. Navštěvoval Lyceum, později Fasori Evangelikus Gimnázium v Budapešti. Vynikal v matematice a jazycích. Později získal titul Ph.D. v matematice na univerzitě v Budapešti v roce 1926. V 1933 byl pozván jako hostující profesor na Institutu pro pokročilá studia na Princetonské univerzitě, zde zůstal až do své smrti v roce 1955. Podílel se na teorii množin, funkcionální analýze a teorii operátorů.
Von Neumannovy práce v oblasti teorie her a konceptu strategie „minimax“, měly přínos pro ekonomiku a rozhodování. Napsal knihu „Teorie her a ekonomické chování“ spolu s Oskarem Morgensternem v roce 1944. Dílo je považováno za klasiku v oboru. Rozvinul teorii celulárních automatů a samoreprodukujících se strojů.
Během druhé světové války von Neumann pracoval na projektu Manhattan, čímž významně přispěl k vývoji atomové bomby. Podílel se na návrhu ENIAC a EDVAC, jsou považovány za první univerzální elektronické digitální počítače. Jednalo se o počítače s uloženým programem, ve kterém jsou instrukce a data uložené ve stejné paměti. Byl považován za nejdůležitějšího inovátora ve vývoji moderního počítače.
Von Neumann byl členem Národní akademie věd, Královské společnosti a Papežské akademie věd. Během svého života obdržel řadu ocenění a vyznamenání. Dostal prezidentskou medaili za zásluhy a posmrtně mu byla udělena Národní medaile za vědu.
V dnešní době jeho práce a myšlenky ovlivňují širokou škálu odvětví od informatiky, inženýrství, ekonomii, politologii, k vývoji počítačů a matematických základů kvantové mechaniky. Byl skutečnou kapacitou v této oblasti a jeho myšlenky nadále formují moderní svět.Kdo byl John von Neumann? Životopis John von Neumann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě John von Neumann

Národnost: americko-maďarská
Datum narození: 28. prosince 1903
Místo narození: Budapešť, Maďarsko
Datum úmrtí: 8. února 1957

Líbí se stručný životopis s osobou John von Neumann? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Kadidlo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Koncepce? Vzpomněli byste si na význam slova Imho? Znáte termín Musaka?

Klíčová slova: osobnosti, datum úmrtí, osobnost, kdo je John von Neumann?, životopis, věda, národnost, wiki, wikipedie, nežijící, vysvětlení, kdo to je, kde se narodil John von Neumann?, život, věda, zajímavosti

Pojem John von Neumann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít termín John von Neumann ve vyhledávači Yandex

Najít heslo John von Neumann ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz John von Neumann v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo John von Neumann ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo John von Neumann ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo John von Neumann například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je John von Neumann? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl John von Neumann? Kdy se narodil John von Neumann? Kde se narodil John von Neumann? Kdy zemřel John von Neumann? John von Neumann se nachází v sekci Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka John von Neumann kupříkladu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John von Neumann i v jiné kategorii než je věda.