Kdo je to?
Kdo byl John von Neumann? Životopis John von Neumann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

John von Neumann

Kdo byl John von Neumann? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

John von Neumann byl maďarsko-americký matematik, počítačový vědec a fyzik. Přispěl k široké škále oborů, včetně matematiky, informatiky, kvantové mechaniky, teorie her, ekonomie a statistiky. Narodil se v Budapešti v Maďarsku v roce 1903 a zemřel v roce 1955. Je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností v historii výpočetní techniky a za průkopníka moderní počítačové éry. Navštěvoval Lyceum, později Fasori Evangelikus Gimnázium v Budapešti. Vynikal v matematice a jazycích. Později získal titul Ph.D. v matematice na univerzitě v Budapešti v roce 1926. V 1933 byl pozván jako hostující profesor na Institutu pro pokročilá studia na Princetonské univerzitě, zde zůstal až do své smrti v roce 1955. Podílel se na teorii množin, funkcionální analýze a teorii operátorů.
Von Neumannovy práce v oblasti teorie her a konceptu strategie „minimax“, měly přínos pro ekonomiku a rozhodování. Napsal knihu „Teorie her a ekonomické chování“ spolu s Oskarem Morgensternem v roce 1944. Dílo je považováno za klasiku v oboru. Rozvinul teorii celulárních automatů a samoreprodukujících se strojů.
Během druhé světové války von Neumann pracoval na projektu Manhattan, čímž významně přispěl k vývoji atomové bomby. Podílel se na návrhu ENIAC a EDVAC, jsou považovány za první univerzální elektronické digitální počítače. Jednalo se o počítače s uloženým programem, ve kterém jsou instrukce a data uložené ve stejné paměti. Byl považován za nejdůležitějšího inovátora ve vývoji moderního počítače.
Von Neumann byl členem Národní akademie věd, Královské společnosti a Papežské akademie věd. Během svého života obdržel řadu ocenění a vyznamenání. Dostal prezidentskou medaili za zásluhy a posmrtně mu byla udělena Národní medaile za vědu.
V dnešní době jeho práce a myšlenky ovlivňují širokou škálu odvětví od informatiky, inženýrství, ekonomii, politologii, k vývoji počítačů a matematických základů kvantové mechaniky. Byl skutečnou kapacitou v této oblasti a jeho myšlenky nadále formují moderní svět.Kdo byl John von Neumann? Životopis John von Neumann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě John von Neumann

Národnost: americko-maďarská
Datum narození: 28. prosince 1903
Místo narození: Budapešť, Maďarsko
Datum úmrtí: 8. února 1957

Popis osobnosti John von Neumann můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Autismus? Pamatujete si definici pojmu Fyzioterapie? Vzpomněli byste si na význam slova Chemtrails? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mohyla?

Klíčová slova: informace, věda, John von Neumann, zajímavosti, kdo je John von Neumann?, datum narození, místo narození, národnost, biografie, wikipedie, popis, osobnost, kdy se narodil John von Neumann?, wiki, narození, vysvětlení

Pojem John von Neumann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít výraz John von Neumann ve Wikislovníku

Hledat frázi John von Neumann ve vyhledávači Yandex

Najít slovo John von Neumann ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem John von Neumann na Youtube

Hledat heslo John von Neumann ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo John von Neumann například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby John von Neumann

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl John von Neumann? Kdy se narodil John von Neumann? Kde se narodil John von Neumann? Kdy zemřel John von Neumann? John von Neumann je v sekci Věda

Kategorie věda, historička, john von Neumann, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka John von Neumann řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John von Neumann i v jiné kategorii než je věda.