Kdo je to?
Kdo byl Joseph Haydn? Životopis Joseph Haydn, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Joseph Haydn

Kdo byl Joseph Haydn? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Joseph Haydn byl rakouský hudební skladatel, známý především svou symfonickou tvorbou.
Haydn je typickým představitelem klasicismu v hudbě. V tomto období bylo zvykem tvořit harmonické a melodické skladby. Největší důraz byl kladen na dokonalou formu. I proto většina složitých hudebních forem pochází právě z této doby.
Když Joseph Haydn začínal v polovině osmnáctého století zpívat jako sborista ve Vídni, byla symfonie téměř neznámým útvarem. A právě on se výrazně zasloužil o to, že v době jeho smrti (na počátku 19. století) už symfonie patřily do běžného repertoáru hudebních skladatelů.
Díky svému velkému hudebnímu nadání našel Joseph Haydn trvalé a dobře placené místo u uherského šlechtického domu Esterházy, kde se mohl hudbě nerušeně věnovat jako hudebník, učitel, ale především jako skladatel. Během třiceti let, kdy sloužil u Esterházyho, složil většinu svých děl, kterých je dohromady kolem 2000.
Těžiště jeho tvorby tvoří symfonie, např.: Symfonie č. 92 G-dur nebo Symfonie č. 100 G-dur. Komponoval však mnohé další skladby a hudební formy, mimo jiné opery, chrámovou hudbu nebo koncerty.
Významný posun zaznamenala klasická hudba díky Haydnovým koncertům pro smyčcové kvartety. Po cestě, kterou při komponování těchto koncertů nastolil, se později vydala celá komorní hudba a následovali jej na ní další významní hudebníci, mimo jiné i Mozart. Jako příklad mohou posloužit rané "Ruské" Smyčcové kvartety č. 29-34, Op. 33 nebo pozdější Smyčcové kvartety č. 62 C-dur, Op. 76, č. 3.
Joseph Haydn je dodnes považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů klasicistní hudební tvorby a klasické hudby obecně.Kdo byl Joseph Haydn? Životopis Joseph Haydn, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Joseph Haydn

Národnost: rakouská
Datum narození: 31. března 1732
Místo narození: Rohrau
Datum úmrtí: 31. května 1809

Líbí se stručný životopis s osobou Joseph Haydn? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Zelený čtvrtek? Vzpomněli byste si co označuje výraz Synchronizace? Rozumíte pojmu Proaktivní přístup? Znáte termín Folikul?

Klíčová slova: wikipedie, Kdy zemřel Joseph Haydn, hudba, datum narození, vysvětlení, osobnosti, lexikon, národnost, informace, biografie, narození, zajímavosti, kdo to je, nežijící, kdo je Joseph Haydn?, národnost

Pojem Joseph Haydn je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít termín Joseph Haydn ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Joseph Haydn ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Joseph Haydn na Google obrázcích

Hledat pojem Joseph Haydn ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Joseph Haydn ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Haydn například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je Joseph Haydn? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Joseph Haydn? Kdy se narodil Joseph Haydn? Kde se narodil Joseph Haydn? Kdy zemřel Joseph Haydn? Joseph Haydn patří do sekce Hudba

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Omlouváme se, ale nezaručujeme úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph Haydn kupříkladu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Haydn i v jiné kategorii než je hudba.