Kdo je to?
Kdo byl Joseph Haydn? Životopis Joseph Haydn, slavní lidé, osobnosti z hudba

Kdo je to Joseph Haydn?

Kdo to byl Joseph Haydn? Stručný životopis

Joseph Haydn byl rakouský hudební skladatel, známý především svou symfonickou tvorbou.
Haydn je typickým představitelem klasicismu v hudbě. V tomto období bylo zvykem tvořit harmonické a melodické skladby. Největší důraz byl kladen na dokonalou formu. I proto většina složitých hudebních forem pochází právě z této doby.
Když Joseph Haydn začínal v polovině osmnáctého století zpívat jako sborista ve Vídni, byla symfonie téměř neznámým útvarem. A právě on se výrazně zasloužil o to, že v době jeho smrti (na počátku 19. století) už symfonie patřily do běžného repertoáru hudebních skladatelů.
Díky svému velkému hudebnímu nadání našel Joseph Haydn trvalé a dobře placené místo u uherského šlechtického domu Esterházy, kde se mohl hudbě nerušeně věnovat jako hudebník, učitel, ale především jako skladatel. Během třiceti let, kdy sloužil u Esterházyho, složil většinu svých děl, kterých je dohromady kolem 2000.
Těžiště jeho tvorby tvoří symfonie, např.: Symfonie č. 92 G-dur nebo Symfonie č. 100 G-dur. Komponoval však mnohé další skladby a hudební formy, mimo jiné opery, chrámovou hudbu nebo koncerty.
Významný posun zaznamenala klasická hudba díky Haydnovým koncertům pro smyčcové kvartety. Po cestě, kterou při komponování těchto koncertů nastolil, se později vydala celá komorní hudba a následovali jej na ní další významní hudebníci, mimo jiné i Mozart. Jako příklad mohou posloužit rané "Ruské" Smyčcové kvartety č. 29-34, Op. 33 nebo pozdější Smyčcové kvartety č. 62 C-dur, Op. 76, č. 3.
Joseph Haydn je dodnes považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů klasicistní hudební tvorby a klasické hudby obecně.Kdo byl Joseph Haydn? Životopis Joseph Haydn, slavní lidé, osobnosti z hudba

Základní informace o osobě Joseph Haydn

Národnost: rakouská
Datum narození: 31. března 1732
Místo narození: Rohrau
Datum úmrtí: 31. května 1809

Líbí se stručný životopis s osobou Joseph Haydn? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Kostlánka? Znáte termín Java? Rozumíte pojmu Kalus? Víte, co je to Circa?

Klíčová slova: informace, přesný výraz, význam pojmu, co znamená, kdo to je, pojem, wiki, etymologie, slovo, přesný význam, kdo je Joseph Haydn?, termín, původ slova, lexikon, definice, odborný výraz

Pojem Joseph Haydn je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Joseph Haydn doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít Joseph Haydn ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Joseph Haydn ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Joseph Haydn ve Wikipedii

Hledat heslo Joseph Haydn ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Haydn například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Joseph Haydn?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Joseph Haydn? Kdo to byl Joseph Haydn? Kdy se narodil Joseph Haydn? Kde se narodil Joseph Haydn? Kdy zemřel Joseph Haydn? Joseph Haydn je v kategorii hudba. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Joseph Haydn řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Haydn i v jiné kategorii než je hudba.