Kdo je to?
Kdo byl Jack London? Životopis Jack London, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jack London

Kdo byl Jack London? Životopis, informace, biografie, literatura

Jack London, vlastním jménem John Griffith Chaney, byl americký spisovatel, esejista, novinář a reportér.
Jack se narodil 12. ledna 1876 v San Francisku, a to svobodné matce Floře Wellmanové, otec nebyl nikdy stoprocentně určen. Matka se pak vdala za Johna Londona, veterána z války a otce dvou dcer. Byla však dost psychicky labilní, a tak o Jacka pečovala hlavně služka Virginie Prentissová. Rodina se přestěhovala do Oaklandu, kde Jack vychodil základní školu. V dětství hodně četl, zejména dobrodružnou literaturu, která na něm zanechala stopy - jak fakticky, tak literárně. Ovlivněn byl také tím, že si od 11 let musel přivydělávat, aby přežil. Po skončení povinné školní docházky se živil různě, povětšinou dost dobrodružně - lovil ústřice, tuleně, pracoval v konzervárně i v továrně na konopí. Dostal se také do závislosti na alkoholu (když se poprvé opil, bylo mu pouhých 5 let) a jednou byl uvězněn za potulku. Přesto všechno dokázal studovat střední školu a dostal se i na vysokou. Tu ale kvůli nedostatku financí nedokončil. Poté se také zúčastnil zlaté horečky, kde však onemocněl kurdějemi, což mu zřejmě výrazně zkrátilo život, a navíc peníze, které vydělal díky nalezenému zlatu zase hned utratil. Pak se začal věnovat literární tvorbě profesionálně. Úspěch zaznamenal s povídkami z Aljašky, nejvíce se však proslavil dobrodružnými romány. Ač byly psány docela drsným stylem a zprvu je nakladatelé nechtěli vydávat, nakonec s nimi prorazil a u čtenářů si našly oblibu. Nejslavnějšími romány jsou Vlkův syn, někdy také překládáno jako Syn vlka, Volání divočiny, Bílý tesák, Martin Eden (s autobiografickými rysy), Zlato, Mezi zlatokopy a další. Jack London se několikrát oženil, poprvé to bylo s Elisabeth Mae Maernovou, s níž měl dvě dcery (Joan a Bessie), avšak manželství nebylo šťastné, a to už jen z toho důvodu, že zatímco Elisabeth byla puritánsky zaměřená, Jack byl dobrodruh a požitkář, který ženy střídal a zvládl mnoho mimomanželských vztahů. Podruhé se oženil s Charmian Kittredgeovou, která s ním zůstala až do jeho předčasné smrti. Hodně spolu cestovali a měli mnoho společných zájmů. Bydleli na ranči, který spolu zvelebovali. Jack však byl tou dobou již velmi nemocen, z přemíry alkoholu mu selhávala játra i ledviny, a když onemocněl úplavicí, již nikdy se nadobro nezbavil bolesti - jen za cenu velkých dávek morfia. Zemřel ve spánku na svém ranči, když mu bylo pouhých 40 let.
Asi nejznámější dílo Bílý tesák pojednává o vlku, ze kterého se postupně stává domestikovaný pes. Scenérii k románu čerpal London ze svého pobytu na Aljašce za zlaté horečky. Zajímavý je styl psaní - prakticky celá kniha je psána z pohledu hlavního hrdiny - vlka anebo ostatních vlků.Kdo byl Jack London? Životopis Jack London, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jack London

Národnost: americká
Datum narození: 12. 1. 1876
Místo narození: San Francisco
Datum úmrtí: 22. 11. 1916

Zaujala vás biografie osobnosti Jack London? Potom se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Last minute? Pamatujete si definici pojmu Expirace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Panko strouhanka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Inverze?

Klíčová slova: literatura, Jack London, narození, zajímavosti, nežijící, životopis, vysvětlení, wikipedie, Kdy zemřel Jack London, osobnosti, popis, kdo je Jack London?, národnost, osobnost, Jack London, místo narození

Pojem Jack London je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat termín Jack London ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Jack London na Youtube

Zkusit najít heslo Jack London v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Jack London ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Jack London ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jack London například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jack London

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jack London? Kdy se narodil Jack London? Kde se narodil Jack London? Kdy zemřel Jack London? Jack London patří do sekce Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jack London dejme tomu např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jack London i v jiné kategorii než je literatura.