Kdo je to?
Kdo byl Robert Oppenheimer? Životopis Robert Oppenheimer, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Robert Oppenheimer

Kdo byl Robert Oppenheimer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Robert Oppenheimer byl americký fyzik, nejslavnější fyzik podílející se na tajné operaci Manhattan a „otec“ jaderné bomby, která byla využita Američany k ukončení druhé světové války s Japonskem.
Robert se narodil jako starší ze dvou bratrů rodičům, kteří měli německé a židovské kořeny a emigrovali do USA. Otec byl bohatým obchodníkem, matka měla umělecké vzdělání. Robert studoval fyziku a chemii na Harvardově univerzitě, ale neomezil se pouze na tyto přírodní vědy; mluvil také pěti světovými jazyky, studoval latinu a psal poezii. Z fyziky se věnoval hlavně kvantové teorii molekul, když nakonec vytvořil spolu s dalším slavným vědcem Maxem Bornem dodnes uznávanou Bornovu-Oppenheimerovu aproximaci - jedná se o rovnici, která řeší systémy částic, jejichž hmotnosti se mezi sebou velmi liší. Kromě toho jako první popsal mechanismus gama záření. Věnoval se také mimo jiné jaderné fyzice, kosmickému záření a teorii mezonových částic. Přednášel na Kalifornské univerzitě, kde byl ceněn pro svůj celofyzický přístup, kvůli němuž jeho přednášky navštěvovali i studenti jiných univerzit napříč celými Spojenými státy. Před válkou se seznámil s principy Komunistické strany a s její členkou Jean Tatlockovou, se kterou jej pojilo blízké přátelství. Před válkou i za války vynaložil značné částky peněz na protifašistický odboj, peníze ale pocházely z velké části z jeho dědictví po zemřelém otci. Za války se rozešel s Tatlockovou a zamiloval se a později oženil s bioložkou Katherine Pueningovou, se kterou měl dvě děti - syna Petera a dceru Katherine. Během války se zapojil do tajné operace Manhattan a je označován za otce jaderné bomby. Ačkoliv vývoj jaderné bomby považoval nesporně za úspěch, ničivé následky bomb svržených na japonská města Hirošimu a Nagasaki jej přiměly k odchodu z funkce ředitele výzkumného střediska v Los Alamos. Dále už se nechtěl podílet na vývoji jaderných zbraní, spíše byl zastáncem kontroly jaderných zbraní a mírové politiky. Stejně jako jeho bratr byl očividně zejména z politických důvodů obviněn ze spolupráce s komunistickou stranou, rehabilitován byl až za prezidenta Kennedyho. Tehdy mu také byla udělena cena Ernica Fermiho (cena je pojmenována po italském fyzikovi, který se také zabýval jadernou fyzikou). Zemřel na rakovinu hrtanu 18. února 1967, kterou si způsobil svým nadměrným kouřením. Jeho žena po kremaci popel rozptýlila na moři u Panenských ostrovů, jelikož to bylo jeho oblíbené místo pro odpočinek.Kdo byl Robert Oppenheimer? Životopis Robert Oppenheimer, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Robert Oppenheimer

Národnost: americká
Datum narození: 22. 4. 1904
Místo narození: Manhattan (New York)
Datum úmrtí: 18. 2. 1967

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Robert Oppenheimer sdílet s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Modrá linka? Znáte pojem Dluhopis? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ambivalentní? Vzpomenete si na definici slova Smog?

Klíčová slova: kde se narodil Robert Oppenheimer?, Kdy zemřel Robert Oppenheimer, wiki, osobnost, Robert Oppenheimer, nežijící, popis, zajímavosti, věda, kdy se narodil Robert Oppenheimer?, věda, kdo je Robert Oppenheimer?, národnost, život, datum narození, narození

Pojem Robert Oppenheimer je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Robert Oppenheimer v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Robert Oppenheimer na Youtube

Zkusit najít termín Robert Oppenheimer ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Robert Oppenheimer ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Robert Oppenheimer ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Robert Oppenheimer na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Robert Oppenheimer například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Robert Oppenheimer

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Robert Oppenheimer? Kdy se narodil Robert Oppenheimer? Kde se narodil Robert Oppenheimer? Kdy zemřel Robert Oppenheimer? Robert Oppenheimer je v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Robert Oppenheimer řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Robert Oppenheimer i v jiné kategorii než je věda.