Kdo je to?
Kdo je John Irving? Životopis John Irving, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

John Irving

Kdo je John Irving? Životopis, informace, biografie, literatura

John Winslow Irving, rodným jménem John Wallace Blunt jr., je americký spisovatel, romanopisec a scénárista; držitel Oscara za scénář k filmu Pravidla moštárny, který byl natočen podle jeho stejnojmenné knihy.
John se narodil 2. března 1942 v Exeteru v USA jako nemanželské dítě Helen Winslowové, což byla jedna z nejbohatších dědiček USA. Otcem byl pravděpodobně profesor ruských dějin. Matka se později provdala za učitele Collina F. N. Irvinga a chlapec přijal jméno svého nevlastního otce. Studoval v Exeteru, pak v Pittsburgu a New Hamphiru, také absolvoval kurz tvůrčího psaní v Iowě. První ženu poznal při cestách do Vídně a měli spolu dva syny. Manželství se však v 80. letech rozpadlo. Irving se oženil podruhé, tentokrát se svojí agentkou Janet Turnbullovou, s níž měl dalšího syna. Po celý život se věnoval zápasu, nejprve jako aktivní sportovec, později jako trenér. I to se promítá do jeho děl. Kromě toho učil anglickou literaturu na univerzitě. Když začal při zaměstnání psát, jeho první tři knihy mu nevynesly žádnou slávu. Proslavil se až románem Svět podle Garpa, která vypráví o spisovateli Garpovi, který se také věnuje zápasu v řecko-římském stylu. Celý jeho svět prostupuje strach o své syny, ale nakonec sám umírá při tréninku v tělocvičně. Ještě úspěšnější a také zfilmovaný (za scénář získal Irving Oscara) je román Pravidla moštárny, který vypráví příběh chlapce ze sirotčince, který se snaží dostat a zařadit do běžné společnosti. Románem prostupuje hlavně téma potratů a jejich legalizace v USA během 50. let. Velmi zajímavou je kniha Imaginární přítelkyně, která vychází z autobiografických zážitků ze zápasu a trénování jeho vlastních synů, které dovedl k titulu, který sám nikdy nezískal. I kniha Rok vdovou přináší zamyšlení nad tím, jak rodiče přehnaně chrání své dítě - dceru, když jim předtím již dvě děti zemřely. Ona dcera - Rút - pak zase prožívá milostná i životní dobrodružství, když se stane uznávanou spisovatelkou. Jak je vidět, všechny romány Johna Irvinga prostupuje nejen láska k zápasu, ale i spisovatelská činnost, protože obě jsou mu velmi blízké.Kdo je John Irving? Životopis John Irving, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě John Irving

Národnost: americká
Datum narození: 2. 3. 1942
Místo narození: Exeter, New Hamsphire, USA

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text John Irving s vašimi známými a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Geek? Víte, co je to Syrovátka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Vánoční liturgie? Rozumíte pojmu Steampunk?

Klíčová slova: popis, národnost, John Irving, wiki, kdy se narodil John Irving?, informace, literatura, život, John Irving, datum narození, osobnosti, životopis, kde se narodil John Irving?, biografie, literatura, vysvětlení

Pojem John Irving je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem John Irving ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín John Irving na Google.cz

Hledat výraz John Irving ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo John Irving ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo John Irving v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo John Irving například v Google obrázcích, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je John Irving? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to John Irving? Kdy se narodil John Irving? Kde se narodil John Irving? John Irving patří do sekce Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka John Irving dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Irving i v jiné kategorii než je literatura.