Kdo je to?
Kdo byl Karel Poláček? Životopis Karel Poláček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Poláček

Kdo byl Karel Poláček? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Poláček byl český spisovatel, novinář a publicista Lidových novin, který ovlivnil zejména nové novinářské žánry jako sloupek, fejeton a soudničku.
Karel se narodil do českožidovské rodiny obchodníka se smíšeným zbožím. Byl čtvrtým z pěti synů. Matka mu zemřela, když mu bylo 7 let. Otec se pak podruhé oženil. To, že Karel Poláček vyrůstal v prostředí maloměsta a navíc patřil ke střední židovské vrstvě, ovlivnilo nejen jeho další život, ale zejména jeho tvorbu. V Rychnově nad Kněžnou vystudoval obecnou školu a část gymnázia, které dokončil potom v Praze. Zde také získal první zaměstnání jako úředník a začal studovat práva. Za první světové války narukoval k hradeckému pluku a s ním na ruskou a srbskou front, kde padl do zajetí. Po válce se stal úředníkem Československé vývozní a dovozní komise. První tištěné příspěvky mu byly vydány v roce 1920, tehdy také začal spolupracovat s bratry Karlem a Josefem Čapkem, v témže roce se oženil i se svou dlouholetou přítelkyní Adélou Hermannovou, ale manželství nebylo šťastné a v roce 1939 se rozvedli. Tady začíná jeho práce v Lidových novinách, kde se stal redaktorem a hlavně pisatelem sloupků a soudniček (zpravodajství ze soudní síně). Noviny musel opustit až na začátku okupace, a to kvůli svému rasovému původu. Během války působil jako zaměstnanec Rady židovských starších a zabýval se soupisem knihoven židovských náboženských obcí - působil například ve městech: Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Prostějov a Brno. Tato práce jej sice dočasně zachránila před transportem, ale on později dobrovolně nastoupil do transportu se svou novou družkou D. Vaňákovou. Dostali se nejprve do Terezína, pak do Osvětimi. Pak byl ještě přesunut do tábora Hinderburg a odtud evakuován před postupující frontou do tábora Dora, kde zemřel těsně před koncem války (v lednu nebo únoru 1945).
Poláček nejvíce vyniká humoristickými prózami a drobnými novinářskými útvary. Snažil se zejména zesměšnit novinářskou frázi, což se mu podařilo mimo jiné i v parodickém Žurnalistickém slovníku. V próze Karla Poláčka vystupují rázovité figurky českého maloměsta, které najdeme třeba ve sbírkách Povídky izraelského vyznání nebo Bez místa. Humoristickými romány jsou svým vyzněním Muži v ofsajdu, Hráči, Michelup a motocykl, Hostinec u Kamenného stolu nebo Bylo nás pět. Sociálních prvků nabývají romány Dům na předměstí, Hlavní přelíčení, Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město a Vyprodáno - tam všude jsou vykresleny postavičky maloměsta, které jsou natolik zabrány do svého života, že jimi nepohne ani válka, natož cokoliv jiného. Zatímco některé Poláčkovy prózy se dočkaly i filmového zpracování (na některých se dokonce sám podílel): Muži v ofsajdu, Dům na předměstí, Bylo nás pět; jeho novinářská tvorba zatím nebyla uceleně vydána.Kdo byl Karel Poláček? Životopis Karel Poláček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Karel Poláček

Národnost: česká (českožidovská)
Datum narození: 22. 3. 1892
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Datum úmrtí: konec ledna - začátek února 1945 (koncentrační tábor Dora v Německu)

Líbí se stručný životopis s osobou Karel Poláček? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Gastronomie? Pamatujete si definici pojmu Slunovrat? Rozumíte pojmu Tragédie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Samizdat?

Klíčová slova: wiki, Kdy zemřel Karel Poláček, životopis, národnost, narození, lexikon, wikipedie, kdo to je, nežijící, kdo je Karel Poláček?, kde se narodil Karel Poláček?, národnost, literatura, vysvětlení, osobnost, život

Pojem Karel Poláček je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Karel Poláček zkuste tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Karel Poláček ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Poláček ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Karel Poláček na Youtube

Najít výraz Karel Poláček ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Karel Poláček na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Poláček například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Poláček

Právě nyní již víte Kdo byl Karel Poláček? Kdy se narodil Karel Poláček? Kde se narodil Karel Poláček? Kdy zemřel Karel Poláček? Karel Poláček je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Karel Poláček řekněme v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Poláček i v jiné kategorii než je literatura.