Kdo je to?
Kdo byl Karel Poláček? Životopis Karel Poláček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Poláček

Kdo byl Karel Poláček? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Karel Poláček byl český spisovatel, novinář a publicista Lidových novin, který ovlivnil zejména nové novinářské žánry jako sloupek, fejeton a soudničku.
Karel se narodil do českožidovské rodiny obchodníka se smíšeným zbožím. Byl čtvrtým z pěti synů. Matka mu zemřela, když mu bylo 7 let. Otec se pak podruhé oženil. To, že Karel Poláček vyrůstal v prostředí maloměsta a navíc patřil ke střední židovské vrstvě, ovlivnilo nejen jeho další život, ale zejména jeho tvorbu. V Rychnově nad Kněžnou vystudoval obecnou školu a část gymnázia, které dokončil potom v Praze. Zde také získal první zaměstnání jako úředník a začal studovat práva. Za první světové války narukoval k hradeckému pluku a s ním na ruskou a srbskou front, kde padl do zajetí. Po válce se stal úředníkem Československé vývozní a dovozní komise. První tištěné příspěvky mu byly vydány v roce 1920, tehdy také začal spolupracovat s bratry Karlem a Josefem Čapkem, v témže roce se oženil i se svou dlouholetou přítelkyní Adélou Hermannovou, ale manželství nebylo šťastné a v roce 1939 se rozvedli. Tady začíná jeho práce v Lidových novinách, kde se stal redaktorem a hlavně pisatelem sloupků a soudniček (zpravodajství ze soudní síně). Noviny musel opustit až na začátku okupace, a to kvůli svému rasovému původu. Během války působil jako zaměstnanec Rady židovských starších a zabýval se soupisem knihoven židovských náboženských obcí - působil například ve městech: Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Prostějov a Brno. Tato práce jej sice dočasně zachránila před transportem, ale on později dobrovolně nastoupil do transportu se svou novou družkou D. Vaňákovou. Dostali se nejprve do Terezína, pak do Osvětimi. Pak byl ještě přesunut do tábora Hinderburg a odtud evakuován před postupující frontou do tábora Dora, kde zemřel těsně před koncem války (v lednu nebo únoru 1945).
Poláček nejvíce vyniká humoristickými prózami a drobnými novinářskými útvary. Snažil se zejména zesměšnit novinářskou frázi, což se mu podařilo mimo jiné i v parodickém Žurnalistickém slovníku. V próze Karla Poláčka vystupují rázovité figurky českého maloměsta, které najdeme třeba ve sbírkách Povídky izraelského vyznání nebo Bez místa. Humoristickými romány jsou svým vyzněním Muži v ofsajdu, Hráči, Michelup a motocykl, Hostinec u Kamenného stolu nebo Bylo nás pět. Sociálních prvků nabývají romány Dům na předměstí, Hlavní přelíčení, Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město a Vyprodáno - tam všude jsou vykresleny postavičky maloměsta, které jsou natolik zabrány do svého života, že jimi nepohne ani válka, natož cokoliv jiného. Zatímco některé Poláčkovy prózy se dočkaly i filmového zpracování (na některých se dokonce sám podílel): Muži v ofsajdu, Dům na předměstí, Bylo nás pět; jeho novinářská tvorba zatím nebyla uceleně vydána.Kdo byl Karel Poláček? Životopis Karel Poláček, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Karel Poláček

Národnost: česká (českožidovská)
Datum narození: 22. 3. 1892
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Datum úmrtí: konec ledna - začátek února 1945 (koncentrační tábor Dora v Německu)

Tento text (Karel Poláček) můžete samozřejmě sdílet s vaším okruhem známých osob na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Tětiva? Víte co je Aerosol? Rozumíte pojmu Virus Zika? Vzpomněli byste si co označuje výraz Karikatura?

Klíčová slova: zajímavosti, kde se narodil Karel Poláček?, datum úmrtí, biografie, wikipedie, místo narození, informace, životopis, lexikon, kdo to je, wiki, národnost, popis, Karel Poláček, literatura, osobnosti

Pojem Karel Poláček je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Karel Poláček zkuste tyto odkazy

Vyhledat slovo Karel Poláček v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Karel Poláček na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Karel Poláček ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Karel Poláček ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Karel Poláček ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Poláček například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Poláček

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Karel Poláček? Kdy se narodil Karel Poláček? Kde se narodil Karel Poláček? Kdy zemřel Karel Poláček? Karel Poláček patří do sekce Literatura

Kategorie literatura, básník starý, karel Poláček, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Poláček řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Poláček i v jiné kategorii než je literatura.