Kdo je to?
Kdo byl William Shakespeare? Životopis William Shakespeare, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Shakespeare

Kdo byl William Shakespeare? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

William Shakespeare byl anglický dramatik, je považován za jednoho z nejslavnějších světových dramatiků vůbec.
William Shakespeare se narodil 23. dubna 1564 ve Stratfordu nad Avonou do bohaté rodiny. Otec byl rukavičkář, radní a krátce i rychtář, matka pocházela ze selského rodu. O jeho mládí se nedochovalo mnoho pramenů, ale zřejmě chodil do dobré školy v místě bydliště. Byl také pokřtěn a jako mladý si vzal o 8 let starší dívku - Anne Hathaway. Měl s ní dceru Zuzanu a dvojčata Hamneta a Juditu, Hamnet však zemřel v dětském věku. V 80. letech 16. století začal Shakespeare působit jako herec a dramatik v Londýně, v 90. letech pak vyšly knižně jeho básnické sbírky Venuše a Adónis a Znásilnění Lukrécie. Sám Shakespeare měl přístup ke dvoru královny Alžběty I., u dvora se také jeho hry s oblibou hrály. Dále se hry hrály v londýnském divadle Globe (překládáno jako Zeměkoule), které bylo pod patronací královny, později krále Jakuba I. Tohoto divadla byl Shakespeare později i spoluvlastníkem. V zimě se hry hrávaly na menší, ale kryté scéně U černých bratří. V roce 1613 Globe vyhořel, ale ihned byl postaven znovu.
Shakespearovy hry můžeme rozdělit na historické, tragédie a komedie. Mezi historické patří trilogie Jindřich VI. (Henry VI), která nás vtáhne do dějin stoleté války a jejího vyvrcholení, ale i do války dvou růží, která zmítala Anglií v letech 1455 až 1485 a v níž se utkaly rody Lancasterů a Yorků. Divadelní hra Král Jan (King John) zase rozehrává hru anglické zahraniční politiky, která sloužila hlavně ke sjednocení země.
Tragédie představují Romeo a Julie o nešťastné nenaplněné lásce dvou mladých lidí, kterým stojí v cestě jejich rodiny, dále historická tragédie Julius Caesar, který je zavražděn Brutem (I ty, Brute!), Hamlet, v níž dánský kralevic chce pomstít smrt svého otce, Othello pojednávající ponejvíce o žárlivosti, Mackbeth, varující před individualismem a bezbřehou touhou po moci, a Král Lear o pyšném a despotickém králi.
Shakespearovy komedie se - ostatně stejně jako tragédie - hrají dodnes a jsou tak dobře napsány, že mají co říct i dnešním divákům. Z nejznámějších jmenujme: Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky Windsorské, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Marná lásky snaha.
Poslední Shakespearova díla jsou velmi vyspělá jak kompozicí, tak jazykem, a patří sem Zimní pohádka, Bouře a Cymbelin. Zimní pohádka se částečně odehrává v Čechách, i když můžeme říci, že zeměpis nebyl Shakespearovou silnou stránkou - princezna je v Čechách pohozena na mořské pobřeží.
V básnické tvůrčí oblasti se zaměřil zejména na sonet, což je báseň o 14 verších, z nichž první 3 sloky jsou čtyřveršové a následuje shrnující dvojverší. Ačkoliv se nám dnes může zdát tato forma příliš svazující, Shakespeare svými sonety dokázal proniknout až do duše člověka.
Co je také zajímavé, je Shakespearův konec: Zemřel v den svých narozenin po svatbě své mladší dcery Judity, která se konala 10. 4., kde se pravděpodobně nachladil.Kdo byl William Shakespeare? Životopis William Shakespeare, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě William Shakespeare

Národnost: anglická
Datum narození: 23. 4. 1564
Místo narození: Stratford nad Avonou
Datum úmrtí: 23. 4. 1616

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou William Shakespeare sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Oppidum? Pamatujete si definici pojmu Gramatika? Vzpomněli byste si na význam slova Gastroenterologie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Exploze?

Klíčová slova: osobnosti, literatura, narození, život, kdo je William Shakespeare?, národnost, kde se narodil William Shakespeare?, William Shakespeare, životopis, datum úmrtí, místo narození, nežijící, lexikon, datum narození, kdo to je, Kdy zemřel William Shakespeare

Pojem William Shakespeare je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít slovo William Shakespeare ve Wikipedii

Najít slovo William Shakespeare v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít William Shakespeare ve Wikislovníku

Hledat frázi William Shakespeare ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem William Shakespeare na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo William Shakespeare například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby William Shakespeare

Teďka již bezesporu víte Kdo byl William Shakespeare? Kdy se narodil William Shakespeare? Kde se narodil William Shakespeare? Kdy zemřel William Shakespeare? William Shakespeare je v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatel blonďák, william Shakespeare, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Shakespeare řekněme například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Shakespeare i v jiné kategorii než je literatura.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.