Kdo je to?
Kdo byl William Shakespeare? Životopis William Shakespeare, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Shakespeare

Kdo byl William Shakespeare? Životopis, informace, biografie, literatura

William Shakespeare byl anglický dramatik, je považován za jednoho z nejslavnějších světových dramatiků vůbec.
William Shakespeare se narodil 23. dubna 1564 ve Stratfordu nad Avonou do bohaté rodiny. Otec byl rukavičkář, radní a krátce i rychtář, matka pocházela ze selského rodu. O jeho mládí se nedochovalo mnoho pramenů, ale zřejmě chodil do dobré školy v místě bydliště. Byl také pokřtěn a jako mladý si vzal o 8 let starší dívku - Anne Hathaway. Měl s ní dceru Zuzanu a dvojčata Hamneta a Juditu, Hamnet však zemřel v dětském věku. V 80. letech 16. století začal Shakespeare působit jako herec a dramatik v Londýně, v 90. letech pak vyšly knižně jeho básnické sbírky Venuše a Adónis a Znásilnění Lukrécie. Sám Shakespeare měl přístup ke dvoru královny Alžběty I., u dvora se také jeho hry s oblibou hrály. Dále se hry hrály v londýnském divadle Globe (překládáno jako Zeměkoule), které bylo pod patronací královny, později krále Jakuba I. Tohoto divadla byl Shakespeare později i spoluvlastníkem. V zimě se hry hrávaly na menší, ale kryté scéně U černých bratří. V roce 1613 Globe vyhořel, ale ihned byl postaven znovu.
Shakespearovy hry můžeme rozdělit na historické, tragédie a komedie. Mezi historické patří trilogie Jindřich VI. (Henry VI), která nás vtáhne do dějin stoleté války a jejího vyvrcholení, ale i do války dvou růží, která zmítala Anglií v letech 1455 až 1485 a v níž se utkaly rody Lancasterů a Yorků. Divadelní hra Král Jan (King John) zase rozehrává hru anglické zahraniční politiky, která sloužila hlavně ke sjednocení země.
Tragédie představují Romeo a Julie o nešťastné nenaplněné lásce dvou mladých lidí, kterým stojí v cestě jejich rodiny, dále historická tragédie Julius Caesar, který je zavražděn Brutem (I ty, Brute!), Hamlet, v níž dánský kralevic chce pomstít smrt svého otce, Othello pojednávající ponejvíce o žárlivosti, Mackbeth, varující před individualismem a bezbřehou touhou po moci, a Král Lear o pyšném a despotickém králi.
Shakespearovy komedie se - ostatně stejně jako tragédie - hrají dodnes a jsou tak dobře napsány, že mají co říct i dnešním divákům. Z nejznámějších jmenujme: Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky Windsorské, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Marná lásky snaha.
Poslední Shakespearova díla jsou velmi vyspělá jak kompozicí, tak jazykem, a patří sem Zimní pohádka, Bouře a Cymbelin. Zimní pohádka se částečně odehrává v Čechách, i když můžeme říci, že zeměpis nebyl Shakespearovou silnou stránkou - princezna je v Čechách pohozena na mořské pobřeží.
V básnické tvůrčí oblasti se zaměřil zejména na sonet, což je báseň o 14 verších, z nichž první 3 sloky jsou čtyřveršové a následuje shrnující dvojverší. Ačkoliv se nám dnes může zdát tato forma příliš svazující, Shakespeare svými sonety dokázal proniknout až do duše člověka.
Co je také zajímavé, je Shakespearův konec: Zemřel v den svých narozenin po svatbě své mladší dcery Judity, která se konala 10. 4., kde se pravděpodobně nachladil.Kdo byl William Shakespeare? Životopis William Shakespeare, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě William Shakespeare

Národnost: anglická
Datum narození: 23. 4. 1564
Místo narození: Stratford nad Avonou
Datum úmrtí: 23. 4. 1616

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text William Shakespeare s jinými lidmina Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Pandemie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Zdravá výživa? Vzpomněli byste si na význam slova Kreativita? Víte co je Chřipka?

Klíčová slova: lexikon, místo narození, wikipedie, vysvětlení, nežijící, datum narození, zajímavosti, kdo to je, životopis, osobnosti, život, národnost, biografie, kde se narodil William Shakespeare?, literatura, Kdy zemřel William Shakespeare

Pojem William Shakespeare je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledejte bez špehování slovo William Shakespeare ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem William Shakespeare ve Wikimedia Commons

Hledat pojem William Shakespeare na Google obrázcích

Vyhledat výraz William Shakespeare ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi William Shakespeare ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo William Shakespeare například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je William Shakespeare? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl William Shakespeare? Kdy se narodil William Shakespeare? Kde se narodil William Shakespeare? Kdy zemřel William Shakespeare? William Shakespeare se nachází v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Shakespeare kupříkladu v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Shakespeare i v jiné kategorii než je literatura.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.