Kdo je to?
Kdo byl Paul Verlaine? Životopis Paul Verlaine, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Paul Verlaine

Kdo byl Paul Verlaine? Životopis, informace, biografie, literatura

Paul Verlaine, celým jménem Paul Marie Verlaine, byl francouzský básník a představitel symbolismu. Narodil se 30. března 1844 v Metách. Byl synem důstojníka a neměl žádné další sourozence. Když v roce 1851 odešel jeho otec z armády, přestěhovala se rodina do Paříže. Zde Paul vystudoval lyceum. V té době se začala projevovat jeho láska k literatuře a poezii. Vzhlédl se v Hugovi, četl verše Baudelaira či de Banvilleho. Sám začal ve čtrnácti letech psát své první básně.
Po dokončení studia nastoupil jako úředník na radnici, zároveň však vedl poměrně bohatý společenský život. Seznámil se se svou budoucí ženou Mathildou Mauté. V roce 1870 se vzali a v následujícím roce přišel na svět syn Georges. Zpočátku byl jejich manželský život harmonický a Verlaine sepsal pro svou ženu i sbírku básní, která byla později vydaná pod názvem Dobrá píseň. Záhy se však vše změnilo.
V roce 1871 napsal Verlainovi dopis Arthur Rimbaud. Básně, jenž do obálky s dopisem sedmnáctiletý mladík přiložil, Verlaina natolik uchvátily, že jej pozval k sobě do Paříže. Zprvu přátelský vztah se však záhy změnil v milostný a Verlaine nakonec opustil svou rodinu a odcestoval se svým novým přítelem do Belgie. Díky vznětlivým povahám a poněkud bohémskému způsobu života byly hádky postupem času čím dál častější. Při jedné takové rozepři v červenci 1873 došlo k tragické nehodě, kdy Verlaine svého druha postřelil revolverem. Za tento čin byl odsouzen ke dvěma letům vězení. Ani zde však nezahálel a tvořil dále. Pracoval na sbírce, kterou později rozdělil na tři části: Moudrost, Kdysi a nedávno a Souběžně-Paralelně. Sbírka byla nazvána Vězeňsky. Po propuštění z vězení se pokoušel ještě jednou sblížit s Rimbaudem, ale neúspěšně. Vrátil se na nějaký čas do Anglie, kde se živil jako učitel jazyků. V roce 1877 se vrátil zpět do Francie a vyučoval zde angličtinu. Seznámil se zde s Lucienem Létinoisem, který byl jeho studentem. Po pěti letech vztahu v roce 1883 však Lucien zemřel. Na jeho památku pak napsal Verlaine sbírku Láska.
Po smrti Luciena se vrátil ke svému starému způsobu života a vysedával po kavárnách a holdoval alkoholu. Na nějaký čas se uchýlil zpět k matce. I zde se však pod vlivem alkoholu dopustil násilí, a to na své matce. Za toto byl odsouzen a na krátký čas vězněn. Po propuštění se pak i s matkou vrátili do Paříže, kde nakonec zemřela. Ačkoliv byl stále více nemocný a často pobýval v nemocnici, publikoval své další tituly. Za zmínku stojí Štěstí, Písně pro ni, Moje nemocnice, Moje vězení, Prokletí básníci. Svou tvorbou si získával stále větší obdiv mladé generace básníků.
Paul Verlaine zemřel 8. ledna 1896 ve věku 51 let. Místem jeho posledního odpočinku se stal hřbitov v Batignolles.Kdo byl Paul Verlaine? Životopis Paul Verlaine, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Paul Verlaine

Národnost: francouzská
Datum narození: 30. března 1844
Místo narození: Mety
Datum úmrtí: 8. ledna 1896

Popis osobnosti Paul Verlaine můžete sdílet s dalšími osobami na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Ban? Vzpomenete si na definici slova Pařížská káva? Znáte pojem Fagocytóza? Vzpomněli byste si na význam slova Nouzový stav?

Klíčová slova: kdo je Paul Verlaine?, kdy se narodil Paul Verlaine?, wiki, literatura, wikipedie, narození, místo narození, osobnost, datum úmrtí, datum narození, životopis, nežijící, vysvětlení, kde se narodil Paul Verlaine?, život, národnost

Pojem Paul Verlaine je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Paul Verlaine zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat heslo Paul Verlaine ve Wikislovníku

Najít heslo Paul Verlaine ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Paul Verlaine ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Paul Verlaine ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Paul Verlaine na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Paul Verlaine například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Paul Verlaine

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Paul Verlaine? Kdy se narodil Paul Verlaine? Kde se narodil Paul Verlaine? Kdy zemřel Paul Verlaine? Paul Verlaine patří do sekce Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Paul Verlaine řekněme ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Paul Verlaine i v jiné kategorii než je literatura.