Kdo je to?
Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl George Orwell?

Kdo byl George Orwell? Životopis, informace, biografie, literatura

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blaire) byl novinář a spisovatel. První rok života strávil v Indii, kde jeho otec pracoval jako úředník pro britskou koloniální správu. Po návratu do Británie vyrůstal v hrabství Oxfordshire a podle tamní řeky Orwell si zvolil pseudonym. Studoval soukromou předuniverzitní školu Eton College, která patří mezi nejdražší vzdělávací instituce na světě. Kvůli finančním problémům odjel do britské kolonie v Indii, aby si vydělal peníze. Působil u policie, ale práci nevykonával rád a utvrdil se v levicových a protikoloniálních názorech.
Na konci 30. let se vrátil domů. Příležitostně se živil jako spisovatel a novinář, ale neměl dostatek peněz a občas musel žít na ulici. V této době posilovali nacisté a po celé Evropě působily fašistické strany, proti kterým Orwell vystupoval silně kriticky, odmítal jakýkoli náznak diktátorství a postavil se na stranu demokratického socialismu. Nezůstal jen u teorie, ale na straně marxistických jednotek se aktivně zúčastnil občanské války ve Španělsku. Poté se chtěl zapojit rovněž do druhé světové války a bojovat proti nacistům, ale plány mu překazila tuberkulóza. Jeho zdravotní stav se zhoršoval i po válce a nemoci nakonec podlehl.
Orwell v knihách obvykle popisoval vlastní prožitky, případně v nich ukazoval rizika totalitářství a podporoval demokratickou společnost. Nejslavnější část jeho literárního díla tvoří romány. Prožitky z práce pro policii v indické kolonii zužitkoval v románu Barmské dny. Kniha Na dně v Paříži a Londýně popisuje jeho život, když jako začínající novinář neměl dost peněz a žil na ulici, zatímco Hold Katalánsku líčí jeho aktivní odboj proti španělským fašistům. Během druhé světové války napsal Farmu zvířat, ve které se snahy o rovnostářskou společnost zvrhnou v tyranii. Nejslavnější román 1984 napsal těsně před svou smrtí a varoval v něm před budoucími totalitními režimy. Kromě toho napsal řadu esejů a fejetonů, ve kterých se zabýval hlavně politikou a literaturou.Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě George Orwell

Národnost: britská
Datum narození: 25. června 1903
Místo narození: Motihari, Britská Indie
Datum úmrtí: 21. ledna 1950

Líbí se stručný životopis s osobou George Orwell? Pak se podělte s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Hepa filtr? Vzpomněli byste si na význam slova Akcelerometr? Víte, co je to Sudé číslo? Znáte definici termínu Tajga?

Klíčová slova: wikipedie, George Orwell, místo narození, vysvětlení, informace, literatura, datum narození, George Orwell, kde se narodil George Orwell?, popis, narození, wiki, kdy se narodil George Orwell?, datum úmrtí, národnost, nežijící

Pojem George Orwell je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít výraz George Orwell ve Wikipedii

Hledat slovo George Orwell na Google.cz

Zkusit najít pojem George Orwell ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít George Orwell ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz George Orwell ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo George Orwell například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to George Orwell?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl George Orwell? Kdy se narodil George Orwell? Kde se narodil George Orwell? Kdy zemřel George Orwell? George Orwell je v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka George Orwell dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Orwell i v jiné kategorii než je literatura.