Kdo je to?
Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

George Orwell

Kdo byl George Orwell? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blaire) byl novinář a spisovatel. První rok života strávil v Indii, kde jeho otec pracoval jako úředník pro britskou koloniální správu. Po návratu do Británie vyrůstal v hrabství Oxfordshire a podle tamní řeky Orwell si zvolil pseudonym. Studoval soukromou předuniverzitní školu Eton College, která patří mezi nejdražší vzdělávací instituce na světě. Kvůli finančním problémům odjel do britské kolonie v Indii, aby si vydělal peníze. Působil u policie, ale práci nevykonával rád a utvrdil se v levicových a protikoloniálních názorech.
Na konci 30. let se vrátil domů. Příležitostně se živil jako spisovatel a novinář, ale neměl dostatek peněz a občas musel žít na ulici. V této době posilovali nacisté a po celé Evropě působily fašistické strany, proti kterým Orwell vystupoval silně kriticky, odmítal jakýkoli náznak diktátorství a postavil se na stranu demokratického socialismu. Nezůstal jen u teorie, ale na straně marxistických jednotek se aktivně zúčastnil občanské války ve Španělsku. Poté se chtěl zapojit rovněž do druhé světové války a bojovat proti nacistům, ale plány mu překazila tuberkulóza. Jeho zdravotní stav se zhoršoval i po válce a nemoci nakonec podlehl.
Orwell v knihách obvykle popisoval vlastní prožitky, případně v nich ukazoval rizika totalitářství a podporoval demokratickou společnost. Nejslavnější část jeho literárního díla tvoří romány. Prožitky z práce pro policii v indické kolonii zužitkoval v románu Barmské dny. Kniha Na dně v Paříži a Londýně popisuje jeho život, když jako začínající novinář neměl dost peněz a žil na ulici, zatímco Hold Katalánsku líčí jeho aktivní odboj proti španělským fašistům. Během druhé světové války napsal Farmu zvířat, ve které se snahy o rovnostářskou společnost zvrhnou v tyranii. Nejslavnější román 1984 napsal těsně před svou smrtí a varoval v něm před budoucími totalitními režimy. Kromě toho napsal řadu esejů a fejetonů, ve kterých se zabýval hlavně politikou a literaturou.Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě George Orwell

Národnost: britská
Datum narození: 25. června 1903
Místo narození: Motihari, Britská Indie
Datum úmrtí: 21. ledna 1950

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je George Orwell? s vašimi sledujícími na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo USB? Znáte termín Paragraf? Víte, co je to Trestní oznámení? Víte, co je to Smrtnost?

Klíčová slova: literatura, kdo je George Orwell?, wiki, kdy se narodil George Orwell?, vysvětlení, životopis, popis, datum narození, biografie, nežijící, narození, Kdy zemřel George Orwell, wikipedie, lexikon, zajímavosti, národnost

Pojem George Orwell je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem George Orwell v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem George Orwell ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo George Orwell ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem George Orwell ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem George Orwell na Google obrázcích

Hledat heslo George Orwell ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo George Orwell například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby George Orwell

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl George Orwell? Kdy se narodil George Orwell? Kde se narodil George Orwell? Kdy zemřel George Orwell? George Orwell patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, scénáristka, george Orwell, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka George Orwell řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Orwell i v jiné kategorii než je literatura.