Kdo je to?
Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl George Orwell?

Kdo byl George Orwell? Životopis, informace, biografie, literatura

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blaire) byl novinář a spisovatel. První rok života strávil v Indii, kde jeho otec pracoval jako úředník pro britskou koloniální správu. Po návratu do Británie vyrůstal v hrabství Oxfordshire a podle tamní řeky Orwell si zvolil pseudonym. Studoval soukromou předuniverzitní školu Eton College, která patří mezi nejdražší vzdělávací instituce na světě. Kvůli finančním problémům odjel do britské kolonie v Indii, aby si vydělal peníze. Působil u policie, ale práci nevykonával rád a utvrdil se v levicových a protikoloniálních názorech.
Na konci 30. let se vrátil domů. Příležitostně se živil jako spisovatel a novinář, ale neměl dostatek peněz a občas musel žít na ulici. V této době posilovali nacisté a po celé Evropě působily fašistické strany, proti kterým Orwell vystupoval silně kriticky, odmítal jakýkoli náznak diktátorství a postavil se na stranu demokratického socialismu. Nezůstal jen u teorie, ale na straně marxistických jednotek se aktivně zúčastnil občanské války ve Španělsku. Poté se chtěl zapojit rovněž do druhé světové války a bojovat proti nacistům, ale plány mu překazila tuberkulóza. Jeho zdravotní stav se zhoršoval i po válce a nemoci nakonec podlehl.
Orwell v knihách obvykle popisoval vlastní prožitky, případně v nich ukazoval rizika totalitářství a podporoval demokratickou společnost. Nejslavnější část jeho literárního díla tvoří romány. Prožitky z práce pro policii v indické kolonii zužitkoval v románu Barmské dny. Kniha Na dně v Paříži a Londýně popisuje jeho život, když jako začínající novinář neměl dost peněz a žil na ulici, zatímco Hold Katalánsku líčí jeho aktivní odboj proti španělským fašistům. Během druhé světové války napsal Farmu zvířat, ve které se snahy o rovnostářskou společnost zvrhnou v tyranii. Nejslavnější román 1984 napsal těsně před svou smrtí a varoval v něm před budoucími totalitními režimy. Kromě toho napsal řadu esejů a fejetonů, ve kterých se zabýval hlavně politikou a literaturou.Kdo byl George Orwell? Životopis George Orwell, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě George Orwell

Národnost: britská
Datum narození: 25. června 1903
Místo narození: Motihari, Britská Indie
Datum úmrtí: 21. ledna 1950

Zaujala vás biografie osobnosti George Orwell? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Hepa filtr? Víte co je Hrubá mzda? Víte, co je to Sudé číslo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Pediatrie?

Klíčová slova: wiki, kde se narodil George Orwell?, informace, biografie, George Orwell, narození, literatura, nežijící, životopis, Kdy zemřel George Orwell, místo narození, zajímavosti, popis, národnost, kdo to je, George Orwell

Pojem George Orwell je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu George Orwell

Hledat videa s názvem George Orwell na Youtube

Vyhledat termín George Orwell ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem George Orwell ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz George Orwell na Google.cz

Hledat výraz George Orwell na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo George Orwell například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je George Orwell? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl George Orwell? Kdy se narodil George Orwell? Kde se narodil George Orwell? Kdy zemřel George Orwell? George Orwell patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka George Orwell dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost George Orwell i v jiné kategorii než je literatura.