Kdo je to?
Kdo je Alexej Navalnyj? Životopis Alexej Navalnyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Alexej Navalnyj

Kdo je Alexej Navalnyj? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Alexej Anatoljevič Navalnyj je ruský právník a politický aktivista, kritik. Narodil se otci původem z Ukrajiny v moskevské oblasti. Mládí prožil ve městě Obninsk, které se nachází 100 km jihozápadně od Moskvy. Po střední škole začal studovat práva na Ruské univerzitě, kterou dokončil roku 1998. Poté začal studovat finance na univerzitě v Moskvě. Půl roku také strávil na americké univerzitě Yale přes studijní program Yale World Fellows. Roku 1997 založil společnost Allekt, která měla na starosti reklamu pro Svaz pravicových sil. Společnost byla po několika letech zrušena (2011). Navalnyj se úspěšně stal advokátem (2009) a ihned založil advokátní kancelář, která byla o rok později také zrušena.
Roku 2000 se připojil k ruské politické straně Jabloko, o 2 roky později stál ve vedení moskevské pobočky. O dalších 5 let později jej ze strany vyloučili pro jeho nacionalistické postoje. Od roku 2006 získal na popularitě díky svým příspěvkům na svém blogu Livejournal. Poté se věnoval akciovým trhům a odkupoval akcie energetických gigantů jako Gazprom nebo Transněft. Roku 2009 byl zvolen ruskými novinami Vedomosti člověkem roku. Později se začal zabývat korupcí, za což začal být brzy vyšetřován policií.
V Rusku proběhly v zimě 2011 parlamentní volby a Navalnyj se zúčastnil protestů v Moskvě. Následně byl zatčen a odsouzen k 15 dennímu vězení. Po Putinově vítězství na prezidenta roku 2012 uspořádal Navalnyj pochod, kde se shromáždilo skoro 20 tisíc občanů. O rok později se přihlásil jako kandidát na starostu Moskvy a získal 27% hlasů.
Během roku 2017 bylo na Navalného zaútočeno v Moskvě toxickou látkou. Nakonec oslepl na pravé oko z 80 %. V únoru 2021 byl v Moskvě odsouzen k 3 a půl letům vězení. Nakonec byl trest snížen na 2 a půl roku. Ve vězení zahájil hladovku, která trvala 20 dní.
Alexej Navalnyj obdržel Sacharovovu cenu za svobodu myšlení (2021), kterou mu udělil Evropský parlament.Kdo je Alexej Navalnyj? Životopis Alexej Navalnyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní data o osobě Alexej Navalnyj

Národnost: ruská
Datum narození: 4. 6. 1976
Místo narození: Moskva, Sovětský svaz

Tento text (Alexej Navalnyj) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Jehelec? Víte co je Celostní medicína? Znáte termín Ex offo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Podloubí?

Klíčová slova: životopis, Alexej Navalnyj, informace, vysvětlení, život, datum narození, lexikon, biografie, národnost, kde se narodil Alexej Navalnyj?, osobnosti, wikipedie, místo narození, zločin, popis, zajímavosti

Pojem Alexej Navalnyj je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat slovo Alexej Navalnyj na Google obrázcích

Hledat pojem Alexej Navalnyj v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Alexej Navalnyj na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alexej Navalnyj ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Alexej Navalnyj ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexej Navalnyj například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Alexej Navalnyj?

Nyní již víte Kdo je to Alexej Navalnyj? Kdy se narodil Alexej Navalnyj? Kde se narodil Alexej Navalnyj? Alexej Navalnyj patří do kategorie Zločin

Kategorie zločin, pouta na ruce, alexej Navalnyj, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Alexej Navalnyj kupř. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexej Navalnyj i v jiné kategorii než je zločin.