Kdo je to?
Kdo byla Roxolana? Životopis Roxolana, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Roxolana?

Kdo byla Roxolana? Životopis, informace, biografie, panovníci

Roxolana se narodila roku 1505 nebo 1506 jako Alexandra ve městě Rohatyn v Červené Rusi, jež byla součástí Polského království. Dnes toto město nalezneme na Ukrajině. Toto území na hranici s Osmanskou říši se stávalo častým cílem vpádu Turků, kteří zde s oblibou drancovali a zdejší lid odváděli do otroctví. Tento osud potkal v mládí také Roxolanu. Tak se mladá Roxolana někdy kolem roku 1520 dostala do Konstantinopole, dnešního Istanbulu, jež byla centrem Osmanské říše. Zde se dostala do harému sultána Sulejmana I. a stala se jednou z mnoha konkubín.
Nejspíš díky své kráse a inteligenci si brzy sultána zcela podmanila a ten se do ní zamiloval. Záhy vystřídala sultánovu první konkubínu Máhidevrán a stala se roku 1530 v pořadí čtvrtou sultánovou ženou, avšak první právoplatnou. Do té doby se napříč dynastií otrokyně právoplatnou manželkou sultána nikdy nestala. Po sňatku bylo zrušeno její otroctví a sultán jí udělil titul Haseki sultan, jež se pak zažilo jako oficiální pojmenování žen sultánů. Ještě před sňatkem přivedla na svět jejich prvního syna a přestoupila z křesťanství na islám.
Je zcela nezpochybnitelné, že měla na svého muže velký vliv a získala si jeho plnou důvěru. V dobách sultánových válečných výprav byla poměrně činná v jeho úřadě. Přijímala zahraniční posly, věnovala se korespondenci s jinými panovníky a měla nemalý vliv na zahraniční politiku. Důkazem toho jsou dochované dopisy polskému panovníkovi Zikmundu II. Augustovi. Patřila k jedněm z nejinteligentnějších a nejvzdělanějších žen své doby.
Díky její iniciativě bylo v Konstantinopoli postaveno několik zajímavých staveb jako veřejné lázně či komplex mešity Haseki, kde byla škola a také nemocnice. Další stavby byly i v Mekce či Medině. V neposlední řadě se věnovala charitě a byla štědrá k hladovějícím.
Se Sulejmanem měla nakonec celkem šest dětí. Pět synů a jednu dceru. Avšak jeden ze synů zemřel krátce po svém narození. Traduje se, že svého vlivu na sultána využívala v jistém mocenském boji o následnictví trůnu, zvláště pak že mohla mít podíl na popravě nejstaršího sultánova syna Mustafy, kterého měl se svou první ženou Máhidevrán. To však nelze jednoznačně prokázat ani vyvrátit.
Roxolana zemřela 15. dubna 1558 na svém loži.Kdo byla Roxolana? Životopis Roxolana, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Roxolana

Národnost: rusínská
Datum narození: 1505
Místo narození: Rohatyn
Datum úmrtí: 15. dubna 1558

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Roxolana? s vašimi kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Souvrať? Vzpomněli byste si na význam slova Privilegium? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kulance? Znáte definici termínu Slovo podřazené?

Klíčová slova: zajímavosti, wikipedie, Kdy zemřela Roxolana, nežijící, osobnosti, Roxolana, národnost, wiki, panovníci, kdo je Roxolana?, životopis, datum narození, kdy se narodila Roxolana?, osobnost, kde se narodila Roxolana?, popis

Pojem Roxolana je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledat slovo Roxolana ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Roxolana na Youtube

Zkusit najít termín Roxolana ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Roxolana ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Roxolana ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Roxolana například ve Wikipedii, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Roxolana?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Roxolana? Kdy se narodila Roxolana? Kde se narodila Roxolana? Kdy zemřela Roxolana? Roxolana se nachází v sekci Panovníci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Roxolana dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roxolana i v jiné kategorii než je panovníci.