Kdo je to?
Kdo byl Henri Barbusse? Životopis Henri Barbusse, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Henri Barbusse

Kdo byl Henri Barbusse? Životopis, informace, biografie, literatura

Henri Barbusse se zapsal do historie nejen jako spisovatel, ale také jako politik, prozaik a novinář. Jeho nejslavnějším dílem je protiválečný román Oheň. Matku Henri ani nepoznal, umřela, když mu byly pouhé tři roky. Spisovatelské vlohy podědil po svém otci, který se živil jako novinář a divadelní publicista. Ten ho vedl k lásce k literatuře. Snad právě proto Henri vystudoval literaturu a filozofii v Paříži. V roce 1895 napsal několik povídek a sbírku lyrických básní s názvem Plačky. Tím se začal dostávat do povědomí nejen veřejnosti, ale sbírka zaujala především literárního kritika Catulle Mendese, který ho vzal pod svá ochranná křídla. Vzájemné sympatie došly tak daleko, že se Barbusse roku 1898 oženil s jeho dcerou Hélionou.
Prošel mnoha profesemi, než se konečně v roce 1897 prosadil jako divadelní redaktor v novém politickém časopise La Grande Revue. Působil jako literární kritik, a přitom napsal svoji prvotinu nazvanou Prosebníci. Ta ovšem doslova propadla. Barbusse se však nenechal odradit a o pět let později vydal svoji druhou knížku nazvanou Peklo. Konečně dosáhl uznání nejen veřejnosti, ale také kritiků.
Přišel rok 1914 a s ním první světová válka. Tehdy Barbusse narukoval coby velký vlastenec jako dobrovolník. Ačkoliv ho postihla tuberkulóza, z boje neodešel. Po různých válečných peripetiích ovšem přišlo vystřízlivění z bojového zápalu. Stal se z něj pro změnu bojovník za protiválečnou náladu. Při tom všem začal v zákopech psát svůj další román, který ho vynesl do hvězdných výšin – Oheň. Z počátku vycházel jako povídkový seriál v deníku LéOeuvre. Později povídky vydal jako knihu.
Po skončení války se doslova po hlavě vrhl do víru politiky. Zároveň s tím začal psát filozofické a publicistické prózy. Ve svém nadšení zašel až tak daleko, že založil pacifistickou a protiimperialistickou organizaci nazvanou Clarté. Ta funguje dodnes. V ní se sdružovali stejně naladění spisovatelé celosvětového formátu, včetně českých.
Z Barbusseho se během let stal velký obdivovatel komunismu. Do komunistické strany Francie vstoupil v roce 1923, o tři roky později dokonce docílil postu literárního ředitele deníku LéHumanité, jenž byl levicový. Jeho obdiv ke komunismu zašel až tak daleko, že se osobně poznal s V.I.Leninem, kterého velmi často navštěvoval.
Ve svém protiválečném tažení a obdivem ke komunismu nepolevoval ani v dalších letech. V roce 1935 se vydal do Moskvy, aby sepsal biografii Josifa Stalina. Během jejího sepisování ovšem Barbusse onemocněl zápalem plic a zemřel.Kdo byl Henri Barbusse? Životopis Henri Barbusse, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Henri Barbusse

Národnost: francouzská
Datum narození: 17. květen 1873
Místo narození: Asniŕes-sur-Seine, Francie
Datum úmrtí: 30. srpna 1935

Líbí se stručný životopis s osobou Henri Barbusse? Pak se podělte s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Avalon? Znáte termín Síra? Vzpomněli byste si na význam slova Sendvič? Víte, co je to Citové vydírání?

Klíčová slova: Kdy zemřel Henri Barbusse, datum úmrtí, wiki, kde se narodil Henri Barbusse?, literatura, literatura, osobnosti, datum narození, kdo to je, biografie, narození, informace, národnost, nežijící, Henri Barbusse, životopis

Pojem Henri Barbusse je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít výraz Henri Barbusse ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Henri Barbusse na Youtube

Vyhledat výraz Henri Barbusse ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Henri Barbusse ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Henri Barbusse ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Henri Barbusse například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Henri Barbusse?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Henri Barbusse? Kdy se narodil Henri Barbusse? Kde se narodil Henri Barbusse? Kdy zemřel Henri Barbusse? Henri Barbusse je v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Henri Barbusse dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henri Barbusse i v jiné kategorii než je literatura.