Kdo je to?
Kdo byl Platón? Životopis Platón, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Platón?

Kdo to byl Platón? Stručný životopis

Platón byl filosof, matematik a učitel. Pocházel z athénské aristokratické rodiny a získal díky tomu kvalitní vzdělání ve filosofii, matematice, gymnastice a hudbě. Už v této době byl považován za nadějného a talentovaného studenta. Zdá se, že na Platóna mělo zásadní vliv setkání se Sókratem. Do té doby si nebyl budoucí dráhou jistý, přemýšlel i o tom, že by mohl být spisovatel, ale Sókratés ho definitivně přivedl k filosofii. Když byl jeho učitel odsouzen k trestu smrti, stal se Platón kritickým k athénské společnosti a opustil město. Cestoval po okolních zemích a dostal se až do Egypta. Na Sicílii se pokusil realizovat politické myšlenky, ale neúspěšně. Nakonec se vrátil zpět do Athén, kde založil vlastní školu – Akademii. Ta vychovala řadu úspěšných filosofů, nejslavnější byl Platónův žák Aristotelés. Tato filosofická škola fungovala stovky let a stala se vzorem pro evropské středověké univerzity. Zbytek života strávil Platón v Athénách, kde vyučoval a psal.
Od Platóna se zachovala řada spisů. Je pro ně typická dialogická forma, kdy postavy diskutují o určitém problému a postupně vyvrací různé argumenty a hypotézy, až nakonec dojdou ke vzájemné shodě. Na tuto formu měl velký vliv Sókratés, který se takto snažil přivádět lidi k filosofii. Sám Sókratés v mnoha dialozích vystupuje, ale dodnes se vedou debaty, zda se jedná skutečně o Sókrata a jeho autentické názory, nebo zda si Platón vypůjčil slavného učitele pro vyjádření vlastních filosofických postojů. Na některých částech však panuje shoda, že se jedná o myšlenky Sókrata a jen díky nim je možné Sókratovu nauku rekonstruovat. Platón se ve svých dílech věnoval rozmanitým problémům. Nejdůležitější je nauka o idejích, dle které může lidská duše nazírat věčné ideje a tím získávat pravé poznání. Vedle toho se věnoval také vědě, matematice, hudbě, umění a zejména politice, protože snil o vytvoření dokonalého politického systému. Platón položil základy západní filosofie a prakticky po celé dějiny sloužil jako výchozí bod pro filosofickou činnost.Kdo byl Platón? Životopis Platón, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní informace o osobě Platón

Národnost: řecká
Datum narození: 427 př. n. l.
Místo narození: Athény
Datum úmrtí: 347 př. n. l.

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Platón sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte, co je to VoIP? Vzpomenete si na definici slova YMCA? Vzpomněli byste si na význam slova Grenadina? Vzpomněli byste si na význam slova Člunkový běh?

Klíčová slova: význam, wiki, původ slova, kdo je Platón?, informace, význam pojmu, lexikon, synonymum, přesný výraz, kdo to je, přesný význam, co znamená, formulace, Platón, popis, význam slova

Pojem Platón je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat výraz Platón ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Platón ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Platón v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Platón ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Platón například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Platón?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku: Kdo je to Platón? Kdo to byl Platón? Kdy se narodil Platón? Kde se narodil Platón? Kdy zemřel Platón? Platón patří do sekce filozofie. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Platón dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Platón i v jiné kategorii než je filozofie.