Kdo je to?
Kdo byl Platón? Životopis Platón, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Platón?

Kdo byl Platón? Životopis, informace, biografie, filozofie

Platón byl filosof, matematik a učitel. Pocházel z athénské aristokratické rodiny a získal díky tomu kvalitní vzdělání ve filosofii, matematice, gymnastice a hudbě. Už v této době byl považován za nadějného a talentovaného studenta. Zdá se, že na Platóna mělo zásadní vliv setkání se Sókratem. Do té doby si nebyl budoucí dráhou jistý, přemýšlel i o tom, že by mohl být spisovatel, ale Sókratés ho definitivně přivedl k filosofii. Když byl jeho učitel odsouzen k trestu smrti, stal se Platón kritickým k athénské společnosti a opustil město. Cestoval po okolních zemích a dostal se až do Egypta. Na Sicílii se pokusil realizovat politické myšlenky, ale neúspěšně. Nakonec se vrátil zpět do Athén, kde založil vlastní školu – Akademii. Ta vychovala řadu úspěšných filosofů, nejslavnější byl Platónův žák Aristotelés. Tato filosofická škola fungovala stovky let a stala se vzorem pro evropské středověké univerzity. Zbytek života strávil Platón v Athénách, kde vyučoval a psal.
Od Platóna se zachovala řada spisů. Je pro ně typická dialogická forma, kdy postavy diskutují o určitém problému a postupně vyvrací různé argumenty a hypotézy, až nakonec dojdou ke vzájemné shodě. Na tuto formu měl velký vliv Sókratés, který se takto snažil přivádět lidi k filosofii. Sám Sókratés v mnoha dialozích vystupuje, ale dodnes se vedou debaty, zda se jedná skutečně o Sókrata a jeho autentické názory, nebo zda si Platón vypůjčil slavného učitele pro vyjádření vlastních filosofických postojů. Na některých částech však panuje shoda, že se jedná o myšlenky Sókrata a jen díky nim je možné Sókratovu nauku rekonstruovat. Platón se ve svých dílech věnoval rozmanitým problémům. Nejdůležitější je nauka o idejích, dle které může lidská duše nazírat věčné ideje a tím získávat pravé poznání. Vedle toho se věnoval také vědě, matematice, hudbě, umění a zejména politice, protože snil o vytvoření dokonalého politického systému. Platón položil základy západní filosofie a prakticky po celé dějiny sloužil jako výchozí bod pro filosofickou činnost.Kdo byl Platón? Životopis Platón, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Platón

Národnost: řecká
Datum narození: 427 př. n. l.
Místo narození: Athény
Datum úmrtí: 347 př. n. l.

Tento text (Platón) můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to VoIP? Znáte definici termínu Aplikace? Vzpomněli byste si na význam slova Mezonetový byt? Pamatujete si definici pojmu Babí léto?

Klíčová slova: datum úmrtí, národnost, biografie, život, Kdy zemřel Platón, wiki, místo narození, Platón, lexikon, kdo to je, filozofie, narození, zajímavosti, wikipedie, kde se narodil Platón?, osobnost

Pojem Platón je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Platón

Hledejte bez špehování slovo Platón ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Platón ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Platón ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Platón v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Platón ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Platón například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Platón

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Platón? Kdy se narodil Platón? Kde se narodil Platón? Kdy zemřel Platón? Platón je v sekci Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Platón řekněme například na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Platón i v jiné kategorii než je filozofie.