Kdo je to?
Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Kdo byla Aretha Franklin?

Kdo byla Aretha Franklin? Životopis, informace, biografie, hudba

Aretha Louise Franklin byla zpěvačka , skladatelka, pianistka. Narodil se ve městě Memphis v Tennessee. Když měla Franklin deset let, zemřela ji matka a s otcem se často stěhovali. Její otec byl pastor a Aretha často navštěvovala otcova kázání a také zpívala gospely (zpěvy náboženské povahy) v kostelním sboru. Ve 14 letech už nahrála první desku Songs of Faith (1956) pod nahrávacím labelem JVB/Battle Records. Franklin se stala matkou ještě před dovršením osmnácti let a na několik let přestala zpívat.
Nový kontrakt podepsala až v roce 1966 u společnosti Atlantic Records. Hned první singl I Never Loved a Man (The Way I Love You) se stal hitem a v žebříčku Billboard Charts R&B Singles Chart se po několik týdnů držel na prvním místě (1967). Stejně tak se jmenovalo první album Arethy Franklin. V onom roce získala hned dvě Ceny Grammy (Za nejlepší R&B výkon a za nejlepší ženské R&B představení). Grammy získávala od té doby pravidelně do roku 1974. Za celou 50 letou kariéru Aretha Franklin vydala okolo 30 desek a cen Grammy obdržela celkem 18. Více cen Grammy získala pouze jedna žena. Album Amazing Grace z roku 1972 se do roku 1996 prodalo přes 2 miliony kusů (nejprodávanější gospelové album v historii). V roce 1980 podepsala smlouvu s nahrávací společností Arista Records a o 7 let později vstoupila jako první žena do Rock and Rollové síně slávy (1987).
Poslení album A Woman Falling Out of Love (2011) vydala Aretha Franklin pod vlastní značkou Aretha’s Records.
Aretha Franklin dostala přezdívku Královna soulu.Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Aretha Franklin

Národnost: americká
Datum narození: 25. 3. 1942
Místo narození: Memphis, Tennessee, USA
Datum úmrtí: 16. 8. 2018

Tento text (Aretha Franklin) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Liberalismus? Víte, co je to Xantipa? Vzpomenete si na definici slova Lavaš? Rozumíte pojmu Švýcarská káva?

Klíčová slova: život, Aretha Franklin, vysvětlení, Kdy zemřela Aretha Franklin, národnost, informace, kde se narodila Aretha Franklin?, místo narození, narození, wiki, hudba, biografie, národnost, hudba, Aretha Franklin, wikipedie

Pojem Aretha Franklin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít výraz Aretha Franklin na Google obrázcích

Najít pojem Aretha Franklin ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Aretha Franklin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Aretha Franklin ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Aretha Franklin ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Aretha Franklin například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Aretha Franklin?

Nyní již víte Kdo byla Aretha Franklin? Kdy se narodila Aretha Franklin? Kde se narodila Aretha Franklin? Kdy zemřela Aretha Franklin? Aretha Franklin je v sekci Hudba

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Aretha Franklin třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aretha Franklin i v jiné kategorii než je hudba.