Kdo je to?
Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Aretha Franklin

Kdo byla Aretha Franklin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Aretha Louise Franklin byla zpěvačka , skladatelka, pianistka. Narodil se ve městě Memphis v Tennessee. Když měla Franklin deset let, zemřela ji matka a s otcem se často stěhovali. Její otec byl pastor a Aretha často navštěvovala otcova kázání a také zpívala gospely (zpěvy náboženské povahy) v kostelním sboru. Ve 14 letech už nahrála první desku Songs of Faith (1956) pod nahrávacím labelem JVB/Battle Records. Franklin se stala matkou ještě před dovršením osmnácti let a na několik let přestala zpívat.
Nový kontrakt podepsala až v roce 1966 u společnosti Atlantic Records. Hned první singl I Never Loved a Man (The Way I Love You) se stal hitem a v žebříčku Billboard Charts R&B Singles Chart se po několik týdnů držel na prvním místě (1967). Stejně tak se jmenovalo první album Arethy Franklin. V onom roce získala hned dvě Ceny Grammy (Za nejlepší R&B výkon a za nejlepší ženské R&B představení). Grammy získávala od té doby pravidelně do roku 1974. Za celou 50 letou kariéru Aretha Franklin vydala okolo 30 desek a cen Grammy obdržela celkem 18. Více cen Grammy získala pouze jedna žena. Album Amazing Grace z roku 1972 se do roku 1996 prodalo přes 2 miliony kusů (nejprodávanější gospelové album v historii). V roce 1980 podepsala smlouvu s nahrávací společností Arista Records a o 7 let později vstoupila jako první žena do Rock and Rollové síně slávy (1987).
Poslení album A Woman Falling Out of Love (2011) vydala Aretha Franklin pod vlastní značkou Aretha’s Records.
Aretha Franklin dostala přezdívku Královna soulu.Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Aretha Franklin

Národnost: americká
Datum narození: 25. 3. 1942
Místo narození: Memphis, Tennessee, USA
Datum úmrtí: 16. 8. 2018

Popis osobnosti Aretha Franklin můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Nacismus? Pamatujete si definici pojmu Slabika? Vzpomenete si na definici slova Genetický doping? Vzpomněli byste si co znamená slovo Penále?

Klíčová slova: lexikon, osobnost, Aretha Franklin, datum úmrtí, wikipedie, nežijící, hudba, datum narození, kdo je Aretha Franklin?, hudba, osobnosti, wiki, životopis, Kdy zemřela Aretha Franklin, kde se narodila Aretha Franklin?, informace

Pojem Aretha Franklin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Aretha Franklin v následujících vyhledávačích

Hledat výraz Aretha Franklin ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Aretha Franklin ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Aretha Franklin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Aretha Franklin ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Aretha Franklin ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Aretha Franklin například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Aretha Franklin

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Aretha Franklin? Kdy se narodila Aretha Franklin? Kde se narodila Aretha Franklin? Kdy zemřela Aretha Franklin? Aretha Franklin je v sekci Hudba

Kategorie hudba, viola nástroj, aretha Franklin, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Aretha Franklin řekněme ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aretha Franklin i v jiné kategorii než je hudba.