Kdo je to?
Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Kdo byla Aretha Franklin?

Kdo byla Aretha Franklin? Životopis, informace, biografie, hudba

Aretha Louise Franklin byla zpěvačka , skladatelka, pianistka. Narodil se ve městě Memphis v Tennessee. Když měla Franklin deset let, zemřela ji matka a s otcem se často stěhovali. Její otec byl pastor a Aretha často navštěvovala otcova kázání a také zpívala gospely (zpěvy náboženské povahy) v kostelním sboru. Ve 14 letech už nahrála první desku Songs of Faith (1956) pod nahrávacím labelem JVB/Battle Records. Franklin se stala matkou ještě před dovršením osmnácti let a na několik let přestala zpívat.
Nový kontrakt podepsala až v roce 1966 u společnosti Atlantic Records. Hned první singl I Never Loved a Man (The Way I Love You) se stal hitem a v žebříčku Billboard Charts R&B Singles Chart se po několik týdnů držel na prvním místě (1967). Stejně tak se jmenovalo první album Arethy Franklin. V onom roce získala hned dvě Ceny Grammy (Za nejlepší R&B výkon a za nejlepší ženské R&B představení). Grammy získávala od té doby pravidelně do roku 1974. Za celou 50 letou kariéru Aretha Franklin vydala okolo 30 desek a cen Grammy obdržela celkem 18. Více cen Grammy získala pouze jedna žena. Album Amazing Grace z roku 1972 se do roku 1996 prodalo přes 2 miliony kusů (nejprodávanější gospelové album v historii). V roce 1980 podepsala smlouvu s nahrávací společností Arista Records a o 7 let později vstoupila jako první žena do Rock and Rollové síně slávy (1987).
Poslení album A Woman Falling Out of Love (2011) vydala Aretha Franklin pod vlastní značkou Aretha’s Records.
Aretha Franklin dostala přezdívku Královna soulu.Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Aretha Franklin

Národnost: americká
Datum narození: 25. 3. 1942
Místo narození: Memphis, Tennessee, USA
Datum úmrtí: 16. 8. 2018

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Aretha Franklin s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Screening? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kontumace? Vzpomenete si na definici slova Gyros? Víte co je Rydlo?

Klíčová slova: datum narození, nežijící, životopis, kdo to je, biografie, kde se narodila Aretha Franklin?, lexikon, život, hudba, Aretha Franklin, popis, kdy se narodila Aretha Franklin?, hudba, Aretha Franklin, wikipedie, datum úmrtí

Pojem Aretha Franklin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat slovo Aretha Franklin ve Wikislovníku

Najít výraz Aretha Franklin na Google.cz

Vyhledat heslo Aretha Franklin ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aretha Franklin ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Aretha Franklin například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Aretha Franklin? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Aretha Franklin? Kdy se narodila Aretha Franklin? Kde se narodila Aretha Franklin? Kdy zemřela Aretha Franklin? Aretha Franklin je v kategorii Hudba

Sepsáno redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Aretha Franklin třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aretha Franklin i v jiné kategorii než je hudba.