Kdo je to?
Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Kdo byla Aretha Franklin?

Kdo byla Aretha Franklin? Životopis, informace, biografie, hudba

Aretha Louise Franklin byla zpěvačka , skladatelka, pianistka. Narodil se ve městě Memphis v Tennessee. Když měla Franklin deset let, zemřela ji matka a s otcem se často stěhovali. Její otec byl pastor a Aretha často navštěvovala otcova kázání a také zpívala gospely (zpěvy náboženské povahy) v kostelním sboru. Ve 14 letech už nahrála první desku Songs of Faith (1956) pod nahrávacím labelem JVB/Battle Records. Franklin se stala matkou ještě před dovršením osmnácti let a na několik let přestala zpívat.
Nový kontrakt podepsala až v roce 1966 u společnosti Atlantic Records. Hned první singl I Never Loved a Man (The Way I Love You) se stal hitem a v žebříčku Billboard Charts R&B Singles Chart se po několik týdnů držel na prvním místě (1967). Stejně tak se jmenovalo první album Arethy Franklin. V onom roce získala hned dvě Ceny Grammy (Za nejlepší R&B výkon a za nejlepší ženské R&B představení). Grammy získávala od té doby pravidelně do roku 1974. Za celou 50 letou kariéru Aretha Franklin vydala okolo 30 desek a cen Grammy obdržela celkem 18. Více cen Grammy získala pouze jedna žena. Album Amazing Grace z roku 1972 se do roku 1996 prodalo přes 2 miliony kusů (nejprodávanější gospelové album v historii). V roce 1980 podepsala smlouvu s nahrávací společností Arista Records a o 7 let později vstoupila jako první žena do Rock and Rollové síně slávy (1987).
Poslení album A Woman Falling Out of Love (2011) vydala Aretha Franklin pod vlastní značkou Aretha’s Records.
Aretha Franklin dostala přezdívku Královna soulu.Kdo byla Aretha Franklin? Životopis Aretha Franklin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Aretha Franklin

Národnost: americká
Datum narození: 25. 3. 1942
Místo narození: Memphis, Tennessee, USA
Datum úmrtí: 16. 8. 2018

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Aretha Franklin sdílet s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Screening? Znáte pojem Lučavka královská? Vzpomenete si na definici slova Napoleonský komplex? Vzpomenete si na definici slova Pašijový týden?

Klíčová slova: narození, osobnosti, národnost, kdo je Aretha Franklin?, osobnost, národnost, lexikon, kde se narodila Aretha Franklin?, wiki, vysvětlení, Aretha Franklin, hudba, Kdy zemřela Aretha Franklin, informace, datum narození, wikipedie

Pojem Aretha Franklin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Aretha Franklin zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat výraz Aretha Franklin na Google obrázcích

Najít pojem Aretha Franklin ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Aretha Franklin ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Aretha Franklin ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Aretha Franklin ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Aretha Franklin například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Aretha Franklin

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byla Aretha Franklin? Kdy se narodila Aretha Franklin? Kde se narodila Aretha Franklin? Kdy zemřela Aretha Franklin? Aretha Franklin patří do sekce Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Aretha Franklin dejme tomu např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aretha Franklin i v jiné kategorii než je hudba.