Kdo je to?
Kdo byl Don Budge? Životopis Don Budge, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Don Budge

Kdo byl Don Budge? Životopis, informace, biografie, sport

Don Budge, celým jménem Johan Donald Budge, byl jedním z nejvýznamnějších tenistů v historii. Budge byl prvním hráčem v historii tenisu, který dokázal vyhrát všechny čtyři Grand Slam turnaje v jednom roce, a to roku 1938.
Budge se narodil v rodině, kde hrál sport velkou roli. Jeho otec John byl skotský přistěhovalec a fotbalista a matka hrála tenis. Don se začal věnovat tenisu již v mladém věku a brzy se ukázalo, že má pro tuto sportovní disciplínu velké nadání.
Po otci zdědil lásku ke sportu a už jako malý chlapec hrál různé sporty včetně fotbalu, basketbalu a tenisu. Teprve během dospívání se rozhodl věnovat právě tenisu.
Profesionálním tenistou se stal v roce 1932 a brzy byl jedním z nejlepších hráčů své doby. V roce 1937 vyhrál svůj první Wimbledon, když porazil Gottfrieda von Cramma v dramatickém zápase, který trval pět setů. V roce 1938 se stal prvním tenistou v historii, který dokázal získat tzv. Grand Slam, tedy vyhrát všechny čtyři Grand Slam turnaje v jednom roce. Získal tak tituly na Australian Open, French Open, Wimbledonu a US Open. Tento úspěch se mu podařil jako jedinému muži v historii do roku 1962. Druhým takto úspěšným hráčem historie je Rod Laver.
Stal se dominantním hráčem na profesionálním okruhu, i když zranění ramene, které utrpěl během vojenského výcviku na počátku čtyřicátých let, brzdilo jeho hru.
Budge celých pět let v řadě figuroval na 1. místě světového žebříčku.
Jeden z jeho nejproduktivnějších roků byl rok 1939, kdy vyhrál dva skvělé profesionální turnaje, French Pro Championship nad Vines a turnaj Wembley Pro nad Hansem Nüssleinem. V roce 1940 se stal šampionem United States Pro Championship.
Don Budge se stal symbolem amerického tenisu a jeho popularita byla obrovská. V roce 1937 a 1938 byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa, což byla velká čest a potvrzení jeho výjimečného talentu. Roku 1964 byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy.
Mezi jeho nejzajímavější propagační počin patří reklama z roku 1940 v časopise Life na Bromo - Seltzer - antacidum, používané k úlevě od bolesti hlavy, ustálení nervů a uklidnění podrážděného žaludku.
Don Budge byl dvakrát ženatý, poprvé s Diedre Conselmanovou v roce 1922, z tohoto manželství má dva syny, Davide Bruce a Jeffrey Donald. Roku 1967 se podruhé oženil s Loriel McPherson.
Po ukončení kariéry se Budge nadále věnoval tenisu jako trenér a komentátor. Roku 1950, při svém odchodu do důchodu, začal trénovat děti a angažoval se v charitativních aktivitách. Ve věku 58 let se spojil s bývalým šampionem Frankem Sedgmanem, aby vyhrál veteránský šampionát ve čtyřhře ve Wimbledonu v roce 1973.
Zemřel 26. ledna 2000 ve věku 84 let na následky zranění při autonehodě.
Budge byl známý nejen svými tenisovými schopnostmi, ale i svým charakterem.Kdo byl Don Budge? Životopis Don Budge, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Don Budge

Národnost: americká
Datum narození: 13. června 1915
Místo narození: Oakley, Kalifornie
Datum úmrtí: 26. ledna 2000

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Don Budge sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Tantra? Víte, co je to Cévkování? Víte co je Chalífát? Rozumíte pojmu Molotovův koktejl?

Klíčová slova: datum narození, kdo je Don Budge?, Don Budge, kdy se narodil Don Budge?, národnost, Don Budge, osobnost, datum úmrtí, informace, národnost, lexikon, narození, život, wikipedie, nežijící, Kdy zemřel Don Budge

Pojem Don Budge je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Don Budge v následujících zdrojích

Zkusit najít Don Budge ve Wikipedii

Hledat termín Don Budge ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Don Budge ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Don Budge ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Don Budge na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Don Budge například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Don Budge? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Don Budge? Kdy se narodil Don Budge? Kde se narodil Don Budge? Kdy zemřel Don Budge? Don Budge se nachází v kategorii Sport

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Don Budge dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Don Budge i v jiné kategorii než je sport.