Kdo je to?
Kdo byl Jan Alda? Životopis Jan Alda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Alda

Kdo byl Jan Alda? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Alda (občanským jménem Alexandr Hořejší) byl český básník, novinář a překladatel. Vydal devět básnických sbírek, například Od noci k ránu, Na promenádě či V poledním slunci. Věnoval se také tvorbě dětské literatury.
Jan Alda se narodil roku 1901 do dělnické rodiny. Jeho bratrem byl Jindřich Hořejší, který se rovněž stal básníkem a překladatelem. Vyrůstal v Praze, ale později se rodina přestěhovala do vesnice nedaleko Rakovníka. Tam vystudoval reálku a nastartoval svou novinářskou kariéru. Nejprve publikoval v regionálním tisku, počátkem dvacátých let pak přispíval do mnoha periodik, a to jak s poezií, tak i s fejetony, prózou a epigramy. Často publikoval v Rudém právu či časopisu Národní obrození. Během toho si dodělal střední školu a roku 1920 odmaturoval.
Po maturitě se stal učitelem na Slovensku, ale kvůli nemoci se po dvou letech vrátil do Prahy a začal se naplno věnovat psaní básní a překladům. Na učitelskou kariéru ale nezanevřel a v roce 1926 si externě dodělal maturitu na Učitelském ústavu, a poté vyučoval v pohraničí. Po obsazení Sudet byl ale nucen odejít zpět do Prahy. Po válce přispíval do novin a také se věnoval překladům z francouzštiny, němčiny, čínštiny a běloruštiny, a zároveň působil ve Výzkumném ústavu pedagogickém. V té době se začal více věnovat dětské literatuře. Byl redaktorem dětské přílohy časopisu Národní obrození, redigoval pionýrskou přílohu Lidových novin a působil jako vedoucí redaktor Státního nakladatelství dětské knihy. Poté zastával funkci tajemníka sekce dětské literatury ve Svazu československých spisovatelů.
Jeho první sbírka veršů s názvem na promenádě vyšla v roce 1926. Aldovo dílo bylo charakteristické řešením sociálních a ekonomických témat. Psaní básní se věnoval po celý život, celkem vydal 9 básnických sbírek. Co se týče dětské literatury, zaměřoval se především na budovatelské didaktické říkanky. Jeho epická veršování klasických pohádek získala obrovskou popularitu mezi dětmi i pedagogy. Mezi jeho nejvýznamnější dílo v oblasti dětské Literatury patří Čtyřdílná série o cestovatelských dobrodružstvích malého chlapce, jeho strýce a psa.Kdo byl Jan Alda? Životopis Jan Alda, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Jan Alda

Národnost: česká
Datum narození: 26.2.1901
Místo narození: Praha, Česká republika
Datum úmrtí: 30.10.1970

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jan Alda? s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Euroval? Vzpomněli byste si co znamená slovo Stav nebezpečí? Znáte termín Youtube? Víte co je Byrokracie?

Klíčová slova: kdo je Jan Alda?, vysvětlení, zajímavosti, popis, místo narození, Jan Alda, Jan Alda, datum úmrtí, národnost, nežijící, narození, kdo to je, národnost, lexikon, životopis, Kdy zemřel Jan Alda

Pojem Jan Alda je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jan Alda

Vyhledat pojem Jan Alda ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Jan Alda ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Jan Alda na Google.cz

Zkusit najít výraz Jan Alda ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Jan Alda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Alda například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Alda

Právě nyní již víte Kdo byl Jan Alda? Kdy se narodil Jan Alda? Kde se narodil Jan Alda? Kdy zemřel Jan Alda? Jan Alda je v sekci Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Alda dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Alda i v jiné kategorii než je literatura.