Kdo je to?
Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis Astrid Lindgrenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Astrid Lindgrenová?

Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis, informace, biografie, literatura

Astrid Lindgrenová byla scénáristka a spisovatelka, která se proslavila knihami pro děti. Vyrůstala na jihu Švédska v oblasti Småland a prožitky z dětství se později staly inspirací pro její literární tvorbu. Po dokončení školy začala pracovat jako novinářka v městečku Vimmerby a následně se přestěhovala do Stockholmu, kde se živila jako písařka. V roce 1928 přijala místo sekretářky v Královském automobilovém klubu a seznámila se se svým budoucím manželem, se kterým měla dceru Karin. Na začátku 40. let se přestěhovala do bytu poblíž stockholmského parku Vasaparken, ve kterém strávila zbytek života. Její pohřeb byl významnou událostí pro celé Švédsko a zúčastnili se ho přední politici i členové královské rodiny.
Literární kariéru zahájila poté, co pracovala jako sekretářka pro slavného kriminalistu Harryho Södermana. Nově získané poznatky využila při psaní detektivek, ve kterých se objevoval vyšetřovatel Bill Bergson. Velkou popularitu ale získala až postava Pipi Dlouhá punčocha. Příběhy s touto postavou Lindgrenová vymyslela, když před spaním vyprávěla své dceři Karin. Zpočátku měla problémy knihu vydat, ale když našla vhodné nakladatelství a knihu úspěšně vydala, okamžitě se stala slavnou spisovatelkou. Pipi Dlouhá punčocha dnes patří mezi nejznámější dětské knihy a byla přeložena do několika desítek jazyků. Úspěch měla rovněž kniha Děti z Bullerbynu, která vyšla na konci 40. let. V českém překladu vyšla až v 60. letech, ale brzy nato se stala velmi oblíbenou knihou a dodnes patří mezi nejčtenější dětské knihy.
Během následujících let napsala řadu dalších knih a obdržela několik ocenění. V roce 1956 získala Německou cenu za literaturu pro mládež a o dva roky později obdržela mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena. Její dílo bylo široce přijaté doma i v zahraničí, ale objevilo se i několik kritiků, kterým vadilo, že její dětští hrdinové příliš neuznávají autoritu dospělých. Byla členkou švédské sociálnědemokratické strany a aktivně se zajímala o politická témata. V 90. letech získala cenu Right Livelihood Award za hájení práv menšin, dětí a zvířat.Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis Astrid Lindgrenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Astrid Lindgrenová

Národnost: švédská
Datum narození: 14. listopadu 1907
Místo narození: Vimmerby, Švédsko
Datum úmrtí: 28. ledna 2002

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Astrid Lindgrenová s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Ekokůže? Znáte pojem Lipedéma? Vzpomněli byste si na význam slova Divadlo? Vzpomenete si na definici slova Mikrocefalie?

Klíčová slova: zajímavosti, vysvětlení, wikipedie, literatura, život, Astrid Lindgrenová, Astrid Lindgrenová, osobnost, kdo je Astrid Lindgrenová?, datum narození, národnost, wiki, narození, kdy se narodila Astrid Lindgrenová?, informace, životopis

Pojem Astrid Lindgrenová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Astrid Lindgrenová ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Astrid Lindgrenová ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Astrid Lindgrenová na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Astrid Lindgrenová ve Wikimedia Commons

Hledat termín Astrid Lindgrenová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Astrid Lindgrenová například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Astrid Lindgrenová? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Astrid Lindgrenová? Kdy se narodila Astrid Lindgrenová? Kde se narodila Astrid Lindgrenová? Kdy zemřela Astrid Lindgrenová? Astrid Lindgrenová je v kategorii Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Astrid Lindgrenová dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Astrid Lindgrenová i v jiné kategorii než je literatura.