Kdo je to?
Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis Astrid Lindgrenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Astrid Lindgrenová

Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Astrid Lindgrenová byla scénáristka a spisovatelka, která se proslavila knihami pro děti. Vyrůstala na jihu Švédska v oblasti Småland a prožitky z dětství se později staly inspirací pro její literární tvorbu. Po dokončení školy začala pracovat jako novinářka v městečku Vimmerby a následně se přestěhovala do Stockholmu, kde se živila jako písařka. V roce 1928 přijala místo sekretářky v Královském automobilovém klubu a seznámila se se svým budoucím manželem, se kterým měla dceru Karin. Na začátku 40. let se přestěhovala do bytu poblíž stockholmského parku Vasaparken, ve kterém strávila zbytek života. Její pohřeb byl významnou událostí pro celé Švédsko a zúčastnili se ho přední politici i členové královské rodiny.
Literární kariéru zahájila poté, co pracovala jako sekretářka pro slavného kriminalistu Harryho Södermana. Nově získané poznatky využila při psaní detektivek, ve kterých se objevoval vyšetřovatel Bill Bergson. Velkou popularitu ale získala až postava Pipi Dlouhá punčocha. Příběhy s touto postavou Lindgrenová vymyslela, když před spaním vyprávěla své dceři Karin. Zpočátku měla problémy knihu vydat, ale když našla vhodné nakladatelství a knihu úspěšně vydala, okamžitě se stala slavnou spisovatelkou. Pipi Dlouhá punčocha dnes patří mezi nejznámější dětské knihy a byla přeložena do několika desítek jazyků. Úspěch měla rovněž kniha Děti z Bullerbynu, která vyšla na konci 40. let. V českém překladu vyšla až v 60. letech, ale brzy nato se stala velmi oblíbenou knihou a dodnes patří mezi nejčtenější dětské knihy.
Během následujících let napsala řadu dalších knih a obdržela několik ocenění. V roce 1956 získala Německou cenu za literaturu pro mládež a o dva roky později obdržela mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena. Její dílo bylo široce přijaté doma i v zahraničí, ale objevilo se i několik kritiků, kterým vadilo, že její dětští hrdinové příliš neuznávají autoritu dospělých. Byla členkou švédské sociálnědemokratické strany a aktivně se zajímala o politická témata. V 90. letech získala cenu Right Livelihood Award za hájení práv menšin, dětí a zvířat.Kdo byla Astrid Lindgrenová? Životopis Astrid Lindgrenová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Astrid Lindgrenová

Národnost: švédská
Datum narození: 14. listopadu 1907
Místo narození: Vimmerby, Švédsko
Datum úmrtí: 28. ledna 2002

Sdílejte tuto stránku s osobností Astrid Lindgrenová s rodinou a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Tantra? Znáte definici termínu Shyb? Vzpomněli byste si na význam slova Catering? Pamatujete si definici pojmu Společenská škodlivost?

Klíčová slova: kdy se narodila Astrid Lindgrenová?, wiki, životopis, místo narození, Kdy zemřela Astrid Lindgrenová, narození, popis, literatura, biografie, informace, Astrid Lindgrenová, vysvětlení, literatura, kde se narodila Astrid Lindgrenová?, wikipedie, kdo je Astrid Lindgrenová?

Pojem Astrid Lindgrenová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Astrid Lindgrenová v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Astrid Lindgrenová na Youtube

Hledat slovo Astrid Lindgrenová ve Wikislovníku

Hledat výraz Astrid Lindgrenová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Astrid Lindgrenová ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Astrid Lindgrenová ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Astrid Lindgrenová například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Astrid Lindgrenová

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byla Astrid Lindgrenová? Kdy se narodila Astrid Lindgrenová? Kde se narodila Astrid Lindgrenová? Kdy zemřela Astrid Lindgrenová? Astrid Lindgrenová je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka, astrid Lindgrenová, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Astrid Lindgrenová řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Astrid Lindgrenová i v jiné kategorii než je literatura.