Kdo je to?
Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to John Stuart Mill?

Kdo to byl John Stuart Mill? Stručný životopis

John Stuart Mill byl filosof, ekonom a politik. Jeho otec byl ekonom a zajistil mu kvalitní vzdělání. Díky tomu se Mill naučil řecky nebo latinsky a získal základní poznatky z vědy, matematiky, ekonomie i filosofie. Otec na něj kladl velké nároky, z čehož se Mill nakonec psychicky zhroutil. Kvůli pokračujícím psychickým problémům se mu nepodařilo dokončit studium práv. Životní změna přišla, když začal pracovat jako úředník pro Východoindickou společnost. Tato práce mu umožnila finanční nezávislost na otci. Mill začal psát, diskutovat s přáteli a seznámil se se svou budoucí ženou Harriet Taylorovou, která měla velký vliv na jeho myšlenkový vývoj.
V pozdější fázi života se Mill zaměřil na filosofii a ekonomiku. Zejména do ekonomie přinesl řadu originálních a liberálních myšlenek. Podporoval, aby stát přerozděloval bohatství mezi své obyvatele, ale odmítal komplikovaný a byrokratický systém dávek. Jako lepší řešení mu přišel nepodmíněný příjem, na který by měl nárok každý obyvatel. Ve své době pro myšlenku nenašel podporu, teprve dnes tento systém testují některé bohaté evropské státy. Jeho nejslavnějším dílem je esej O svobodě, ve které formuloval liberální pojetí svobody a hájil individualismus doplněný altruismem. O jeho nekonvenčnosti svědčí rovněž to, že už v 19. století podporoval feminismus a napsal knihu Poddanství žen, ve které názory o ženské nerovnosti považuje za přežitek z minulosti. Millovo dílo mělo vliv na vznik Fabiánské společnosti, která podporovala liberální a socialistické myšlenky. Hlásil se k němu také první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk.Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Základní informace o osobě John Stuart Mill

Národnost: britská
Datum narození: 20. května 1806
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 8. května 1873

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je John Stuart Mill? s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte termín Insolvenční řízení? Znáte definici termínu Purin? Vzpomenete si na definici slova Trvalé bydliště? Pamatujete si definici pojmu Nostalgie?

Klíčová slova: význam pojmu, termín, informace, odborný výraz, popis, etymologie, filozofie, pojem, popis, význam slova, John Stuart Mill, kdo je John Stuart Mill?, kdo to je, synonymum, definice, přesný význam

Pojem John Stuart Mill je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem John Stuart Mill ve Wikimedia Commons

Najít slovo John Stuart Mill ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem John Stuart Mill v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem John Stuart Mill ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo John Stuart Mill například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby John Stuart Mill

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to John Stuart Mill? Kdo to byl John Stuart Mill? Kdy se narodil John Stuart Mill? Kde se narodil John Stuart Mill? Kdy zemřel John Stuart Mill? John Stuart Mill je v kategorii filozofie. Text vytvořen redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka John Stuart Mill dejme tomu např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Stuart Mill i v jiné kategorii než je filozofie.