Kdo je to?
Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl John Stuart Mill?

Kdo byl John Stuart Mill? Životopis, informace, biografie, filozofie

John Stuart Mill byl filosof, ekonom a politik. Jeho otec byl ekonom a zajistil mu kvalitní vzdělání. Díky tomu se Mill naučil řecky nebo latinsky a získal základní poznatky z vědy, matematiky, ekonomie i filosofie. Otec na něj kladl velké nároky, z čehož se Mill nakonec psychicky zhroutil. Kvůli pokračujícím psychickým problémům se mu nepodařilo dokončit studium práv. Životní změna přišla, když začal pracovat jako úředník pro Východoindickou společnost. Tato práce mu umožnila finanční nezávislost na otci. Mill začal psát, diskutovat s přáteli a seznámil se se svou budoucí ženou Harriet Taylorovou, která měla velký vliv na jeho myšlenkový vývoj.
V pozdější fázi života se Mill zaměřil na filosofii a ekonomiku. Zejména do ekonomie přinesl řadu originálních a liberálních myšlenek. Podporoval, aby stát přerozděloval bohatství mezi své obyvatele, ale odmítal komplikovaný a byrokratický systém dávek. Jako lepší řešení mu přišel nepodmíněný příjem, na který by měl nárok každý obyvatel. Ve své době pro myšlenku nenašel podporu, teprve dnes tento systém testují některé bohaté evropské státy. Jeho nejslavnějším dílem je esej O svobodě, ve které formuloval liberální pojetí svobody a hájil individualismus doplněný altruismem. O jeho nekonvenčnosti svědčí rovněž to, že už v 19. století podporoval feminismus a napsal knihu Poddanství žen, ve které názory o ženské nerovnosti považuje za přežitek z minulosti. Millovo dílo mělo vliv na vznik Fabiánské společnosti, která podporovala liberální a socialistické myšlenky. Hlásil se k němu také první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk.Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě John Stuart Mill

Národnost: britská
Datum narození: 20. května 1806
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 8. května 1873

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text John Stuart Mill s vašimi známými a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Insolvenční řízení? Vzpomněli byste si co označuje výraz Uherský rok? Vzpomenete si na definici slova Inbus? Znáte termín Promlčený dluh?

Klíčová slova: kdo to je, zajímavosti, biografie, lexikon, nežijící, osobnosti, národnost, národnost, životopis, kdy se narodil John Stuart Mill?, datum narození, wiki, John Stuart Mill, Kdy zemřel John Stuart Mill, kdo je John Stuart Mill?, narození

Pojem John Stuart Mill je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít heslo John Stuart Mill na Google.cz

Vyhledat heslo John Stuart Mill ve Wikipedii

Najít slovo John Stuart Mill ve vyhledávači Qwant

Najít slovo John Stuart Mill ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem John Stuart Mill na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo John Stuart Mill například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to John Stuart Mill?

Právě jste zjistili Kdo byl John Stuart Mill? Kdy se narodil John Stuart Mill? Kde se narodil John Stuart Mill? Kdy zemřel John Stuart Mill? John Stuart Mill je v kategorii Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka John Stuart Mill třeba v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Stuart Mill i v jiné kategorii než je filozofie.