Kdo je to?
Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

John Stuart Mill

Kdo byl John Stuart Mill? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

John Stuart Mill byl filosof, ekonom a politik. Jeho otec byl ekonom a zajistil mu kvalitní vzdělání. Díky tomu se Mill naučil řecky nebo latinsky a získal základní poznatky z vědy, matematiky, ekonomie i filosofie. Otec na něj kladl velké nároky, z čehož se Mill nakonec psychicky zhroutil. Kvůli pokračujícím psychickým problémům se mu nepodařilo dokončit studium práv. Životní změna přišla, když začal pracovat jako úředník pro Východoindickou společnost. Tato práce mu umožnila finanční nezávislost na otci. Mill začal psát, diskutovat s přáteli a seznámil se se svou budoucí ženou Harriet Taylorovou, která měla velký vliv na jeho myšlenkový vývoj.
V pozdější fázi života se Mill zaměřil na filosofii a ekonomiku. Zejména do ekonomie přinesl řadu originálních a liberálních myšlenek. Podporoval, aby stát přerozděloval bohatství mezi své obyvatele, ale odmítal komplikovaný a byrokratický systém dávek. Jako lepší řešení mu přišel nepodmíněný příjem, na který by měl nárok každý obyvatel. Ve své době pro myšlenku nenašel podporu, teprve dnes tento systém testují některé bohaté evropské státy. Jeho nejslavnějším dílem je esej O svobodě, ve které formuloval liberální pojetí svobody a hájil individualismus doplněný altruismem. O jeho nekonvenčnosti svědčí rovněž to, že už v 19. století podporoval feminismus a napsal knihu Poddanství žen, ve které názory o ženské nerovnosti považuje za přežitek z minulosti. Millovo dílo mělo vliv na vznik Fabiánské společnosti, která podporovala liberální a socialistické myšlenky. Hlásil se k němu také první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk.Kdo byl John Stuart Mill? Životopis John Stuart Mill, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě John Stuart Mill

Národnost: britská
Datum narození: 20. května 1806
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 8. května 1873

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou John Stuart Mill sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Kolokvium? Pamatujete si definici pojmu Impresionismus? Vzpomenete si na definici slova Bible? Vzpomněli byste si co znamená slovo Inventura?

Klíčová slova: životopis, kdo to je, vysvětlení, filozofie, kdo je John Stuart Mill?, kdy se narodil John Stuart Mill?, život, biografie, Kdy zemřel John Stuart Mill, nežijící, kde se narodil John Stuart Mill?, datum úmrtí, narození, informace, národnost, datum narození

Pojem John Stuart Mill je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu John Stuart Mill

Zkusit najít termín John Stuart Mill ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo John Stuart Mill ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi John Stuart Mill ve Wikislovníku

Hledat heslo John Stuart Mill ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín John Stuart Mill ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo John Stuart Mill například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to John Stuart Mill?

Teďka již bezesporu víte Kdo byl John Stuart Mill? Kdy se narodil John Stuart Mill? Kde se narodil John Stuart Mill? Kdy zemřel John Stuart Mill? John Stuart Mill je v sekci Filozofie

Kategorie filozofie, cesta duha, john Stuart Mill, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka John Stuart Mill třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Stuart Mill i v jiné kategorii než je filozofie.