Kdo je to?
Kdo byla Jiřina Štěpničková? Životopis Jiřina Štěpničková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jiřina Štěpničková

Kdo byla Jiřina Štěpničková? Životopis, informace, biografie, herectví

Jiřina Štěpničková byla česká filmová a divadelní herečka. Štěpničková se narodila v Praze, kde po střední škole studovala herectví na pražské konzervatoři. Během studií hostovala v Osvobozeném divadle. Nicméně studium nedokončila a v roce 1930 se připojila k Národnímu divadlu v Praze, kde působila do roku 1936. Poté získala angažmá ve Vinohradském divadle, kde hrála v letech 1936-1951. Později patřila k souboru Městského divadla v Kladně (1961-1962) a v letech 1962-1985 byla členkou Realistického divadla v Praze. Ztvárnila desítky divadelních rolí, mezi které patří např. Depeše na kolečkách, Jan Žižka, Sen noci svatojánské, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Maryša, Mnoho povyku pro nic, Jan Hus, Pygmalion a další. Nějakou dobu žila v Londýně, kde se narodil její syn Jiří (herec).
V roce 1948 podepsala listinu Kupředu, zpátky ni krok na podporu vznikající Národní fronty. Následně se stala obětí komunistické tajné policie a v roce 1952 ji soud odsoudil k 15 letům vězení. Sestra Štěpničkové požádala prezidenta Antonína Zápotockého o udělení milosti pro svou sestru. O milost zažádali v dopise také její herečtí kolegové Martin Frič, Ladislav Pešek, Jaroslav Marvan, Dana Medřická a mnoho dalších. Trest byl následně snížen na 10 let. Trest trávila v pardubickém vězení, odkud byla podmínečně propuštěna po osmi letech v roce 1960.
Ve filmu Štěpničková debutovala v roce 1931 ve snímcích Muži v offsidu a Miláček pluku. Do konce života ztvárnila více než 70 filmových rolí. Vytvořila filmové role ve známých filmech jako Maryša (1935), Babička (1940), Barbora Hlavsová (1942), Tanečnice (1943), Transport z ráje (1962), Skřivánci na niti, Kladivo na čarodějnice (1969), Pěnička a Paraplíčko (1970).
Štěpničková se objevila také v televizních seriálech F. L. Věk (1971), Start (1979), Povídky malostranské (1984) nebo Synové a dcery Jakub Skláře (1985).
Během svého života získala Národní cenu za hlavní roli, kterou ztvárnila ve filmu Muzikantská Liduška (1940). Roku 1968 obdržela titul Zasloužilá umělkyně.
Jiřina Štěpničková zemřela v roce 1985 na rakovinu ve věku 73 let.Kdo byla Jiřina Štěpničková? Životopis Jiřina Štěpničková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Jiřina Štěpničková

Národnost: česká
Datum narození: 3. 4. 1912
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 5. 9. 1985

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jiřina Štěpničková s vašimi známými a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Krokev? Pamatujete si definici pojmu Lučavka královská? Vzpomněli byste si co znamená slovo Parmezán? Vzpomněli byste si co znamená slovo Evakuace?

Klíčová slova: kdy se narodila Jiřina Štěpničková?, kde se narodila Jiřina Štěpničková?, datum narození, Jiřina Štěpničková, narození, popis, osobnost, kdo je Jiřina Štěpničková?, osobnosti, biografie, národnost, vysvětlení, herectví, kdo to je, herectví, wikipedie

Pojem Jiřina Štěpničková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Jiřina Štěpničková

Zkusit najít Jiřina Štěpničková ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiřina Štěpničková ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Jiřina Štěpničková na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Jiřina Štěpničková ve Wikipedii

Najít termín Jiřina Štěpničková ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiřina Štěpničková například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Jiřina Štěpničková? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Jiřina Štěpničková? Kdy se narodila Jiřina Štěpničková? Kde se narodila Jiřina Štěpničková? Kdy zemřela Jiřina Štěpničková? Jiřina Štěpničková je v sekci Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Jiřina Štěpničková třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiřina Štěpničková i v jiné kategorii než je herectví.