Kdo je to?
Kdo byl Paul Ehrlich? Životopis Paul Ehrlich, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Paul Ehrlich

Kdo byl Paul Ehrlich? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Paul Ehrlich byl německý chemik, imunolog, lékař a sérolog. Ehrlich se narodil v Pruském království ve městě Strehlen (dnešní Strzelin v Polsku ve Slezsku poblíž Vratislavi), do rodiny lihovarníka. Ve škole vynikal v chemii, matematice a latině. V roce 1872 absolvoval gymnázium ve Vratislavi a poté studoval medicínu na univerzitách ve Štrasburku, Freiburgu a v Lipsku, kde se našel ve studiu imunologie. Na univerzitě v Lipsku získal roku 1878 doktorát z medicíny za dizertační práci o teorii a praxi barvení zvířecích tkání a významu této metody.
Po úspěšném dokončení studií začal Ehrlich pracovat v univerzitní nemocnici Charité v Berlíně na klinice experimentální medicíny. Na klinice se nejvíce zabýval barvením tkání, histologii a hematologii a roku 1882 se stal profesorem. O rok později si vzal za manželku Hedwigu Pinkusovou (1883). Následně se manželům narodily dcery Stefanie (*1884) a Marianne (*1886). V těch dobách hledal bacily tuberkulózy, přičemž se sám nakazil a roku 1887 odcestoval do Egypta, kde následně žil dva roky. Poté se vrátil zpět do Berlína a začal vykonávat soukromou praxi v malé laboratoři, kterou sám založil. Od roku 1890 zastával funkci asistenta v Ústavu pro infekční nemoci. Na místo jej dosadil jeho dlouholetý přítel Robert Koch.
V roce 1896 se Ehrlich dočkal povýšení na post ředitele nového Ústavu pro zkoumání a kontrolu sér ve městě Steglitz u Berlína. Během výzkumů Ehrlich zformuloval teorii postranního řetězce produkce protilátek. Institut se o tři roky později přestěhoval do Frankfurtu nad Mohanem a získal nový název Královská institut experimentální terapie. Franziska Speyerová, vdova bývalého bankéře, věnovala nemalé peníze na výzkum a zařídila dům svého manžela na nové výzkumné zařízení. S pomocí svých asistentů Ehrlich vyrobil účinný lék proti spavé nemoci. Za svůj výzkum v oblasti imunologie se stal v roce 1908 laureátem Nobelovy ceny.
V dalším roce se svým týmem objevil lék Salvarsan, který znamenal revoluci v léčbě syfilis a stal se zrodem pro chemoterapii, které se Ehrlich věnoval do konce svého života.
Kromě Nobelovy ceny získal řadu dalších ocenění a řádů několika států. Stal se uznávaným vědcem a členem kolem 80 vědeckých společností a akademií z celého světa. Obdržel rovněž doktoráty z několika univerzit.
Paul Ehrlich zemřel v roce 1915 na mrtvici ve věku 61 let.Kdo byl Paul Ehrlich? Životopis Paul Ehrlich, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Paul Ehrlich

Národnost: německá
Datum narození: 14. 3. 1854
Místo narození: Strehlen, Slezsko, Pruské království
Datum úmrtí: 20. 8. 1915

Popis osobnosti Paul Ehrlich můžete sdílet s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Cloud? Znáte termín Kabala? Vzpomněli byste si na význam slova Šmakoun? Víte, co je to Roráty?

Klíčová slova: osobnost, místo narození, kdy se narodil Paul Ehrlich?, lexikon, kdo to je, osobnosti, wikipedie, datum narození, věda, popis, narození, národnost, datum úmrtí, zajímavosti, životopis, nežijící

Pojem Paul Ehrlich je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Paul Ehrlich

Hledat frázi Paul Ehrlich ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Paul Ehrlich na Youtube

Zkusit najít termín Paul Ehrlich na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Paul Ehrlich v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Paul Ehrlich ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Paul Ehrlich například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Paul Ehrlich?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Paul Ehrlich? Kdy se narodil Paul Ehrlich? Kde se narodil Paul Ehrlich? Kdy zemřel Paul Ehrlich? Paul Ehrlich je v kategorii Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za případné chyby, které se mohou vyskytnout na našich webových stránkách. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Paul Ehrlich kupř. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Paul Ehrlich i v jiné kategorii než je věda.