Kdo je to?
Kdo byl Michael Faraday? Životopis Michael Faraday, slavní lidé, osobnosti z věda

Kdo je to Michael Faraday?

Kdo to byl Michael Faraday? Stručný životopis

Michael Faraday byl chemik a fyzik. Pocházel z rodiny chudého kováře a kvůli špatné finanční situaci musel začít pracovat už v dětském věku. Tato těžká situace byla současně impulzem pro jeho vědeckou kariéru. Pracoval totiž v dílně knihvazače a měl tak možnost nahlížet do rozmanitých knih, což podporovalo jeho zvídavost. Později začal navštěvovat populární přednášky chemika Humphryho Davyho. Poslouchal s velkým zaujetím a Davy v něm vytušil nadějného žáka s velkým zápalem. Faraday se tak stal jeho žákem a následně asistentem v laboratoři Královského institutu v Londýně. Miloval experimenty a před teorií jednoznačně upřednostňoval pokusy. Jeho popularita postupně rostla, protože vědce zaujal kreativními experimenty, zatímco veřejnost oceňovala, že není typem suchého učence, nýbrž přímočarým nadšencem, který vše ukazuje v praxi. V roce 1824 se stal členem britské Akademie věd a od roku 1830 pracoval jako profesor chemie na Královské vojenské akademii.
Faraday experimentoval zejména s elektřinou a magnetismem. Díky tomu objevil elektromagnetickou indukci a zjistil, že elektřina i magnetismus jsou vzájemně provázané jevy, takže je lepší přemýšlet o nich souhrnně jako o elektromagnetismu. Díky propojení elektrického a magnetického pole vytvořil teorii elektromagnetických polí. Experimenty s elektrickou energií uplatnil rovněž v chemii a definoval základní elektrochemické zákony. Mezi další úspěchy patří objevení benzenu nebo principu klimatizace. S jeho jménem je spojená řada termínů souvisejících s elektřinou. Farad je jednotkou elektrické kapacity, Faradayova klec se používá k odstínění elektrického pole a Faraday Future je automobilka vyrábějící elektromobily.Kdo byl Michael Faraday? Životopis Michael Faraday, slavní lidé, osobnosti z věda

Základní údaje o osobě Michael Faraday

Národnost: britská
Datum narození: 22. září 1791
Místo narození: Newington, Anglie
Datum úmrtí: 25. srpna 1867

Zaujala vás biografie osobnosti Michael Faraday? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Znáte termín Azyl? Víte, co je to Oxidační stres? Vzpomenete si na definici slova Kontinentální snídaně? Rozumíte pojmu Lipom?

Klíčová slova: synonymum, wiki, co je to Michael Faraday?, význam, Michael Faraday, slovo, kdo je Michael Faraday?, věda, význam slova, přesný význam, etymologie, formulace, kdo to je, význam pojmu, původ slova, popis

Pojem Michael Faraday je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat pojem Michael Faraday ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Michael Faraday ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Michael Faraday ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Michael Faraday v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Michael Faraday například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Michael Faraday

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Michael Faraday? Kdo to byl Michael Faraday? Kdy se narodil Michael Faraday? Kde se narodil Michael Faraday? Kdy zemřel Michael Faraday? Michael Faraday se nachází v sekci věda. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Michael Faraday řekněme například v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michael Faraday i v jiné kategorii než je věda.