Kdo je to?
Kdo byl Michael Faraday? Životopis Michael Faraday, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Michael Faraday?

Kdo byl Michael Faraday? Životopis, informace, biografie, věda

Michael Faraday byl chemik a fyzik. Pocházel z rodiny chudého kováře a kvůli špatné finanční situaci musel začít pracovat už v dětském věku. Tato těžká situace byla současně impulzem pro jeho vědeckou kariéru. Pracoval totiž v dílně knihvazače a měl tak možnost nahlížet do rozmanitých knih, což podporovalo jeho zvídavost. Později začal navštěvovat populární přednášky chemika Humphryho Davyho. Poslouchal s velkým zaujetím a Davy v něm vytušil nadějného žáka s velkým zápalem. Faraday se tak stal jeho žákem a následně asistentem v laboratoři Královského institutu v Londýně. Miloval experimenty a před teorií jednoznačně upřednostňoval pokusy. Jeho popularita postupně rostla, protože vědce zaujal kreativními experimenty, zatímco veřejnost oceňovala, že není typem suchého učence, nýbrž přímočarým nadšencem, který vše ukazuje v praxi. V roce 1824 se stal členem britské Akademie věd a od roku 1830 pracoval jako profesor chemie na Královské vojenské akademii.
Faraday experimentoval zejména s elektřinou a magnetismem. Díky tomu objevil elektromagnetickou indukci a zjistil, že elektřina i magnetismus jsou vzájemně provázané jevy, takže je lepší přemýšlet o nich souhrnně jako o elektromagnetismu. Díky propojení elektrického a magnetického pole vytvořil teorii elektromagnetických polí. Experimenty s elektrickou energií uplatnil rovněž v chemii a definoval základní elektrochemické zákony. Mezi další úspěchy patří objevení benzenu nebo principu klimatizace. S jeho jménem je spojená řada termínů souvisejících s elektřinou. Farad je jednotkou elektrické kapacity, Faradayova klec se používá k odstínění elektrického pole a Faraday Future je automobilka vyrábějící elektromobily.Kdo byl Michael Faraday? Životopis Michael Faraday, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Michael Faraday

Národnost: britská
Datum narození: 22. září 1791
Místo narození: Newington, Anglie
Datum úmrtí: 25. srpna 1867

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Michael Faraday s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Azyl? Znáte definici termínu Vojtova metoda? Vzpomenete si na definici slova Widget? Pamatujete si definici pojmu Salep?

Klíčová slova: datum narození, národnost, vysvětlení, věda, Kdy zemřel Michael Faraday, Michael Faraday, narození, biografie, informace, Michael Faraday, lexikon, nežijící, osobnost, život, věda, wikipedie

Pojem Michael Faraday je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Michael Faraday zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat heslo Michael Faraday na Google.cz

Hledat frázi Michael Faraday ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Michael Faraday ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Michael Faraday ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Michael Faraday na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Michael Faraday například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Michael Faraday

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Michael Faraday? Kdy se narodil Michael Faraday? Kde se narodil Michael Faraday? Kdy zemřel Michael Faraday? Michael Faraday patří do kategorie Věda

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Michael Faraday řekněme například v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michael Faraday i v jiné kategorii než je věda.