Kdo je to?
Kdo byl Franz Beckenbauer? Životopis Franz Beckenbauer, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Franz Beckenbauer

Kdo byl Franz Beckenbauer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Franz Beckenbauer je bývalý německý fotbalový obránce, dvojnásobný držitel Zlatého míče, mistr světa, prezident a trenér, který si vysloužil přezdívku der Kaiser Franz („císař Franz“). Beckenbauer se narodil v Mnichově. V dětství začal s fotbalem v týmu SC Mnichov 06. Ve svých 14 letech se připojil k juniorskému týmu FC Bayern Mnichov.
V A-týmu Bayernu Mnichov Franz debutoval ve 20 letech v sezóně 1965-1966. Na konci druhé sezóny 1966-1967 se s týmem radoval ze zisku Německého poháru a Poháru vítězů pohárů. Ve své čtvrté sezóně za bavorský klub převzal kapitánskou pásku a dovedl tým k vítězství v lize (1968-1969). Od té doby vyhrál s klubem mistrovský titul ještě třikrát (1972, 1973 a 1974). Celkem třikrát se radoval také z vítězství v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), a to v letech 1974-1976. Během působení v Bayernu získal Beckenbauer ocenění Fotbalista roku (1966, 1968, 1974 a 1976) a dvakrát se stal nejlepším hráčem Evropy v anketě Zlatý míč (1972, 1976).
V roce 1977 Franz přestoupil do americké ligy North American Soccer League do týmu New York Cosmos, kde hrál až do roku 1981. Za čtyři roky v USA slavil s New Yorkem Cosmos třikrát mistrovský titul. Po roce 1981 se vrátil do Německa, kde jednu sezónu strávil v týmu SV Hamburger. Poslední hráčskou sezónu odehrál opět v týmu New York Cosmos. Beckenbauer ukončil hráčskou fotbalovou kariéru v roce 1983 ve věku 38 let.
Beckenbauer se proslavil na mezinárodní scéně v německé reprezentaci, kde hrával v letech 1965-1977 (od roku 1971 jako kapitán). Během působení v reprezentaci si zahrál na třech mistrovstvích světa, a to v roce 1966 (stříbro), 1970 (bronz) a 1974 (zlato). Z Mistrovství Evropy 1972 má ve sbírce zlato a z ME 1976 stříbro. Ve finále prohráli na penalty s výběrem Československa po Panenkově dloubáku. V reprezentaci vstřelil ve 103 zápasech 14 gólů.
Po aktivní hráčské kariéře se stal v roce Beckenbauer trenérem Německé reprezentace (1984-1990). Z prvního Mistrovství světa 1986 v pozici trenéra přivezl stříbro. Na dalším MS 1990 s týmem získal zlato. Na Mistrovství Evropy 1988 vybojovali jeho svěřenci bronz. Po konci v reprezentaci trénoval Olympique Marseille (1990-1991) a Bayern Mnichov (1992-1996), se kterým získal mistrovský titul (1993-1994) a Pohár UEFA (1995-1996). V roce 1994 se stal dokonce prezidentem FC Bayern Mnichov. V roce 1998 získal post viceprezidenta Německého fotbalového svazu (DFB).
Franz Beckenbauer je jedním ze tří hráčů v historii fotbalu, kteří vyhráli Mistrovství světa jako hráči i jako trenéři (Didier Deschamps, Mario Zagallo). Patři mezi nejlepší hráče ve fotbalové historii.Kdo byl Franz Beckenbauer? Životopis Franz Beckenbauer, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Franz Beckenbauer

Národnost: německá
Datum narození: 11. 9. 1945
Místo narození: Mnichov, Bavorsko, Německo
Datum úmrtí: 7. ledna 2024

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Franz Beckenbauer sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Obrat? Pamatujete si definici pojmu Astigmatismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mikroplyš? Vzpomněli byste si co znamená slovo Městys?

Klíčová slova: životopis, datum úmrtí, narození, Franz Beckenbauer, Franz Beckenbauer, biografie, kdo to je, wikipedie, osobnost, kdo je Franz Beckenbauer?, wiki, kdy se narodil Franz Beckenbauer?, místo narození, lexikon, osobnosti, vysvětlení

Pojem Franz Beckenbauer je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Franz Beckenbauer zkuste tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Franz Beckenbauer ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Franz Beckenbauer ve Wikipedii

Zkusit najít termín Franz Beckenbauer ve Wikislovníku

Najít slovo Franz Beckenbauer ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Franz Beckenbauer na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Franz Beckenbauer například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Franz Beckenbauer

Právě jste zjistili Kdo byl Franz Beckenbauer? Kdy se narodil Franz Beckenbauer? Kde se narodil Franz Beckenbauer? Kdy zemřel Franz Beckenbauer? Franz Beckenbauer je v sekci Sport

Kategorie sport, judista, franz Beckenbauer, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Franz Beckenbauer např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Franz Beckenbauer i v jiné kategorii než je sport.