Kdo je to?
Kdo je Franz Beckenbauer? Životopis Franz Beckenbauer, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo je Franz Beckenbauer?

Kdo je Franz Beckenbauer? Životopis, informace, biografie, sport

Franz Beckenbauer je bývalý německý fotbalový obránce, dvojnásobný držitel Zlatého míče, mistr světa, prezident a trenér, který si vysloužil přezdívku der Kaiser Franz („císař Franz“). Beckenbauer se narodil v Mnichově. V dětství začal s fotbalem v týmu SC Mnichov 06. Ve svých 14 letech se připojil k juniorskému týmu FC Bayern Mnichov.
V A-týmu Bayernu Mnichov Franz debutoval ve 20 letech v sezóně 1965-1966. Na konci druhé sezóny 1966-1967 se s týmem radoval ze zisku Německého poháru a Poháru vítězů pohárů. Ve své čtvrté sezóně za bavorský klub převzal kapitánskou pásku a dovedl tým k vítězství v lize (1968-1969). Od té doby vyhrál s klubem mistrovský titul ještě třikrát (1972, 1973 a 1974). Celkem třikrát se radoval také z vítězství v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), a to v letech 1974-1976. Během působení v Bayernu získal Beckenbauer ocenění Fotbalista roku (1966, 1968, 1974 a 1976) a dvakrát se stal nejlepším hráčem Evropy v anketě Zlatý míč (1972, 1976).
V roce 1977 Franz přestoupil do americké ligy North American Soccer League do týmu New York Cosmos, kde hrál až do roku 1981. Za čtyři roky v USA slavil s New Yorkem Cosmos třikrát mistrovský titul. Po roce 1981 se vrátil do Německa, kde jednu sezónu strávil v týmu SV Hamburger. Poslední hráčskou sezónu odehrál opět v týmu New York Cosmos. Beckenbauer ukončil hráčskou fotbalovou kariéru v roce 1983 ve věku 38 let.
Beckenbauer se proslavil na mezinárodní scéně v německé reprezentaci, kde hrával v letech 1965-1977 (od roku 1971 jako kapitán). Během působení v reprezentaci si zahrál na třech mistrovstvích světa, a to v roce 1966 (stříbro), 1970 (bronz) a 1974 (zlato). Z Mistrovství Evropy 1972 má ve sbírce zlato a z ME 1976 stříbro. Ve finále prohráli na penalty s výběrem Československa po Panenkově dloubáku. V reprezentaci vstřelil ve 103 zápasech 14 gólů.
Po aktivní hráčské kariéře se stal v roce Beckenbauer trenérem Německé reprezentace (1984-1990). Z prvního Mistrovství světa 1986 v pozici trenéra přivezl stříbro. Na dalším MS 1990 s týmem získal zlato. Na Mistrovství Evropy 1988 vybojovali jeho svěřenci bronz. Po konci v reprezentaci trénoval Olympique Marseille (1990-1991) a Bayern Mnichov (1992-1996), se kterým získal mistrovský titul (1993-1994) a Pohár UEFA (1995-1996). V roce 1994 se stal dokonce prezidentem FC Bayern Mnichov. V roce 1998 získal post viceprezidenta Německého fotbalového svazu (DFB).
Franz Beckenbauer je jedním ze tří hráčů v historii fotbalu, kteří vyhráli Mistrovství světa jako hráči i jako trenéři (Didier Deschamps, Mario Zagallo). Patři mezi nejlepší hráče ve fotbalové historii.Kdo je Franz Beckenbauer? Životopis Franz Beckenbauer, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Franz Beckenbauer

Národnost: německá
Datum narození: 11. 9. 1945
Místo narození: Mnichov, Bavorsko, Německo

Líbí se stručný životopis s osobou Franz Beckenbauer? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Myrha? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dřevomorka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Statutární město? Znáte termín Lidová slovesnost?

Klíčová slova: vysvětlení, místo narození, sport, lexikon, kdo je Franz Beckenbauer?, sport, popis, Franz Beckenbauer, wiki, Franz Beckenbauer, kde se narodil Franz Beckenbauer?, národnost, informace, kdy se narodil Franz Beckenbauer?, zajímavosti, wikipedie

Pojem Franz Beckenbauer je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít termín Franz Beckenbauer ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Franz Beckenbauer ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Franz Beckenbauer na Youtube

Vyhledat heslo Franz Beckenbauer na Google.cz

Hledat termín Franz Beckenbauer v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Franz Beckenbauer například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Franz Beckenbauer?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Franz Beckenbauer? Kdy se narodil Franz Beckenbauer? Kde se narodil Franz Beckenbauer? Franz Beckenbauer je v kategorii Sport

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Franz Beckenbauer kupř. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Franz Beckenbauer i v jiné kategorii než je sport.