Kdo je to?
Kdo byl Omar Chajjám? Životopis Omar Chajjám, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Omar Chajjám

Kdo byl Omar Chajjám? Životopis, informace, biografie, věda

Omar Chajjám byl perský filozof, básník, matematik a astronom. Narodil se pravděpodobně 18. května 1048 v Níšápúru, který se nachází na severovýchodě dnešního Íránu. Je nanejvýš pravděpodobné, že ke svému jménu přišel na základě povolání otce. Chajjám totiž v překladu znamená výrobce stanů. Malý Omar byl velmi bystré a nadané dítě. Základů všestranného vzdělání se mu dostalo pod dohledem učitele Nasira Mansura. Nejblíž mu byla matematika a astronomie. Velkým vzorem Chajjáma byl pak učenec Avicenna. Některé prameny uvádí, že mezi jeho spolužáky patřili Nizam-ul-Mulk, pozdější vezír, a Hasan ibn Sabbáh, který se později proslavil jako zakladatel sekty asasínů. Všechny tři pak pojilo z období studií přátelství.
Omar Chajjám následně pokračoval ve studiu v Samarkandu. Již v raném věku napsal několik pojednání o algebře a aritmetice. Zabýval se řešením kubických rovnic. Dodnes se zachovalo jeho dílo nazvané Stať o některých nesnázích definic Euklidových. Díky svým znalostem si získával stále větší věhlas a po návratu do Níšápúru se z něj stal nejen učitel, ale také uznávaný učenec.
Nejen díky svým znalostem, ale také nejspíš díky svému příteli ze studií Nizam-ul-Mulkovi, byl pozván sultánem Melik-Šáhem I. do Isfahánu. Zde byla vybudována věhlasná astronomická observatoř a Chajjám v ní působil po boku významných astronomů té doby. V roce 1079 se tu zabýval reformou kalendáře. S poměrně vysokou přesností určil délku roku. Zabýval se zpracováním astronomických tabulek a vytvářel hvězdné mapy. Když však příslušníci sekty asasínů zavraždili sultána a Chajjámova přítele vezíra Nizam-ul-Mulka, odešel z Isfahánu a přestěhoval se do města Mervu. I zde se věnoval matematice a napsal další vědecké práce. Později se vrátil do rodného Níšápúru.
Omar Chajjám však není znám jen jako velmi talentovaný matematik a astronom. Dnes jej známe také pro jeho básnickou tvorbu. Nejznámějším a také nejopěvovanějším dílem je sbírka básní Čtyřverší. Celým tímto dílem se nese téma pomíjivosti moci, slávy, také radosti či krásy. Dvě z těchto jeho čtyřverší přeložil již v roce 1853 Svatopluk Čech. Vyšly tehdy v časopise Lumír. V roce 1859 pak sbírku přeložil do angličtiny Edward FitzGerald, což tomuto dílu přineslo celosvětový ohlas.
Omar Chajjám zemřel 4. prosince 1131 v Níšápúru.Kdo byl Omar Chajjám? Životopis Omar Chajjám, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Omar Chajjám

Národnost: perská
Datum narození: 18. května 1048
Místo narození: Níšápúr
Datum úmrtí: 4. prosince 1131

Tento text (Omar Chajjám) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Phishing? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aliterace? Pamatujete si definici pojmu Stáž? Znáte termín Fixní náklady?

Klíčová slova: kdo je Omar Chajjám?, národnost, Kdy zemřel Omar Chajjám, vysvětlení, informace, zajímavosti, životopis, kdy se narodil Omar Chajjám?, wiki, datum narození, Omar Chajjám, kdo to je, nežijící, věda, datum úmrtí, místo narození

Pojem Omar Chajjám je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Omar Chajjám ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Omar Chajjám ve Wikimedia Commons

Najít termín Omar Chajjám ve Wikislovníku

Hledat slovo Omar Chajjám ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Omar Chajjám ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Omar Chajjám například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Omar Chajjám?

Nyní již víte Kdo byl Omar Chajjám? Kdy se narodil Omar Chajjám? Kde se narodil Omar Chajjám? Kdy zemřel Omar Chajjám? Omar Chajjám je v kategorii Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Omar Chajjám kupř. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Omar Chajjám i v jiné kategorii než je věda.