Omar Chajjám
Kdo byl Omar Chajjám? Životopis, informace, biografie, věda
Omar Chajjám byl perský filozof, básník, matematik a astronom. Narodil se pravděpodobně 18. května 1048 v Níšápúru, který se nachází na severovýchodě dnešního Íránu. Je nanejvýš pravděpodobné, že ke svému jménu přišel na základě povolání otce. Chajjám totiž v překladu znamená výrobce stanů. Malý Omar byl velmi bystré a nadané dítě. Základů všestranného vzdělání se mu dostalo pod dohledem učitele Nasira Mansura. Nejblíž mu byla matematika a astronomie. Velkým vzorem Chajjáma byl pak učenec Avicenna. Některé prameny uvádí, že mezi jeho spolužáky patřili Nizam-ul-Mulk, pozdější vezír, a Hasan ibn Sabbáh, který se později proslavil jako zakladatel sekty asasínů. Všechny tři pak pojilo z období studií přátelství.
Omar Chajjám následně pokračoval ve studiu v Samarkandu. Již v raném věku napsal několik pojednání o algebře a aritmetice. Zabýval se řešením kubických rovnic. Dodnes se zachovalo jeho dílo nazvané Stať o některých nesnázích definic Euklidových. Díky svým znalostem si získával stále větší věhlas a po návratu do Níšápúru se z něj stal nejen učitel, ale také uznávaný učenec.
Nejen díky svým znalostem, ale také nejspíš díky svému příteli ze studií Nizam-ul-Mulkovi, byl pozván sultánem Melik-Šáhem I. do Isfahánu. Zde byla vybudována věhlasná astronomická observatoř a Chajjám v ní působil po boku významných astronomů té doby. V roce 1079 se tu zabýval reformou kalendáře. S poměrně vysokou přesností určil délku roku. Zabýval se zpracováním astronomických tabulek a vytvářel hvězdné mapy. Když však příslušníci sekty asasínů zavraždili sultána a Chajjámova přítele vezíra Nizam-ul-Mulka, odešel z Isfahánu a přestěhoval se do města Mervu. I zde se věnoval matematice a napsal další vědecké práce. Později se vrátil do rodného Níšápúru.
Omar Chajjám však není znám jen jako velmi talentovaný matematik a astronom. Dnes jej známe také pro jeho básnickou tvorbu. Nejznámějším a také nejopěvovanějším dílem je sbírka básní Čtyřverší. Celým tímto dílem se nese téma pomíjivosti moci, slávy, také radosti či krásy. Dvě z těchto jeho čtyřverší přeložil již v roce 1853 Svatopluk Čech. Vyšly tehdy v časopise Lumír. V roce 1859 pak sbírku přeložil do angličtiny Edward FitzGerald, což tomuto dílu přineslo celosvětový ohlas.
Omar Chajjám zemřel 4. prosince 1131 v Níšápúru.
Hlavní data o osobě Omar Chajjám
Národnost: perská
Datum narození: 18. května 1048
Místo narození: Níšápúr
Datum úmrtí: 4. prosince 1131
Hledejte v dalších online informačních zdrojích
Hledejte bez špehování slovo Omar Chajjám ve vyhledávači DuckDuckGo
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Omar Chajjám ve Wikimedia Commons
Najít termín Omar Chajjám ve Wikislovníku
Hledat slovo Omar Chajjám ve vyhledávači Yahoo
Zkusit najít heslo Omar Chajjám ve fulltextu Seznam.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Omar Chajjám například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny
Biografie, životopis, kdo je to Omar Chajjám?
Nyní již víte Kdo byl Omar Chajjám? Kdy se narodil Omar Chajjám? Kde se narodil Omar Chajjám? Kdy zemřel Omar Chajjám? Omar Chajjám je v kategorii Věda
Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Omar Chajjám kupř. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Omar Chajjám i v jiné kategorii než je věda.