Kdo je to?
Kdo byl Jorge Luis Borges? Životopis Jorge Luis Borges, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jorge Luis Borges

Kdo byl Jorge Luis Borges? Životopis, informace, biografie, literatura

Jorge Louis Borges byl významný argentinský spisovatel.
Narodil se v Argentině, část mládí (zhruba v období 1. světové války) však strávil s rodinou v Evropě, což do budoucna jeho tvorbu i jeho samého ovlivnilo. Ve 22 letech se však vrátil do Argentiny. Zpočátku se věnoval hlavně žurnalistice a s literaturou začínal ve formě poezie.
V roce 1935 vydává svou první významnější prózu - povídkovou sbírku Obecné dějiny hanebnosti (Historia universal de la infamia). V krátkých textech zde Borges zpracovával různé tváře "padoušství" - jeho padouši jsou odporné, prázdné, zbabělé bytosti, které však nejsou žádným geniálním či čistým zlem, ale často vlastně působí směšně. Již zde se projevují rysy, které budou pro Borgesovu další tvorbu typické - přesah do obecných až filozofických témat, kombinace prózy s esejistikou, ironizující styl, prvky magického realismu a výrazná, snadno rozpoznatelná literární stylistika.
V broušení svého literárního stylu Borges pokračoval v dalších povídkách - ve 40. letech vyšly ve sbornících Fikce a Alef (u nás obé ve Spisy I). Žánrově zde Borges pracuje s magickým realismem a postmoderními prvky, typické jsou nečekané pointy, řetězení odkazů a symbolů a podobně.
V roce 1942 vydal Borges ve spolupráci s Adolfem Bioyem Casaresem parodizující detektivní příběhy pod názvem Šest problémů pro dona Isidra Parodiho (Seis problemas para don Isidro Parodi). Už samotný název napovídá, že zde půjde o ironizování či dokonce parodii klasických detektivních příběhů.
V roce 1957 sáhl Borges opět ke spolupráci s kolegou, resp. s kolegyní - spolu s Margaritou Guerrero vydal knihu Fantastická zoologie (El libro de los seres imaginarios), která je encyklopedií mýtických a neexistujících zvířat, jakýmsi moderním bestiářem. Ani této knize se nevyhnula Borgesova typická ironie a také intertextuální a postmoderní odkazy.
V dospělém věku se Jorge Louis Borges začal potýkat s potížemi se zrakem a v 55 letech oslepl zcela. Přesto se právě v tomto roce stal ředitel argentinské Národní knihovny. Jako zajímavost zmiňme, že právě tato skutečnost byla inspirací pro postavu slepého knihovníka Jorgeho v románu Umberta Eca Jméno růže.
Významným a uznávaným autorem se Borges možná stal i díky svým zásadovým postojům. Po celý život se výrazně projevoval jako antikomunista a antifašista. Přestože v pozdější části života se stával (i vzhledem k tomu, jak divoce probíhalo 20. století v Argentině), k demokracii jako zřízení skeptickým, stál vždy proti nedemokratickým režimům. Během diktátorské vlády prezidenta Peróna v Argentině byl Borges v opozici a čelil perzekucím. Borges zpočátku podporoval vojenskou juntu, která se ujala moci v Argentině po Perónově smrti, nicméně když se projevila násilná povaha nového režimu, vymezoval se i proti němu.
Borges patří k významným autorům 20. století. Do světového povědomí se dostal spolu se silnou vlnou latinskoamerických autorů, mezi které kromě Jorgeho Louise Borgese patřil například Gabriel García Márquez nebo Vargas Llosa. Borgesova tvorba ovlivnila celé generace dalších autorů a patří k jednomu z kamenů světové literatury 20. století.Kdo byl Jorge Luis Borges? Životopis Jorge Luis Borges, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jorge Luis Borges

Národnost: argentinská
Datum narození: 24. srpna 1899
Místo narození: Buenos Aires, Argentina
Datum úmrtí: 14. června 1986

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jorge Luis Borges sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Populismus? Pamatujete si definici pojmu Princip? Vzpomněli byste si co znamená slovo Štolverk? Vzpomněli byste si co znamená slovo Počasí?

Klíčová slova: datum úmrtí, osobnost, kdo to je, Kdy zemřel Jorge Luis Borges, Jorge Luis Borges, popis, wikipedie, literatura, Jorge Luis Borges, kde se narodil Jorge Luis Borges?, zajímavosti, národnost, místo narození, kdy se narodil Jorge Luis Borges?, wiki, nežijící

Pojem Jorge Luis Borges je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat termín Jorge Luis Borges na Google.cz

Najít heslo Jorge Luis Borges ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Jorge Luis Borges ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Jorge Luis Borges ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Jorge Luis Borges ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jorge Luis Borges například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jorge Luis Borges

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jorge Luis Borges? Kdy se narodil Jorge Luis Borges? Kde se narodil Jorge Luis Borges? Kdy zemřel Jorge Luis Borges? Jorge Luis Borges je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jorge Luis Borges řekněme například v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jorge Luis Borges i v jiné kategorii než je literatura.