Kdo je to?
Kdo byl David Hume? Životopis David Hume, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl David Hume?

Kdo byl David Hume? Životopis, informace, biografie, filozofie

David Hume byl filosof. Pocházel ze vzdělané, převážně právnické rodiny. Vynikal intelektem a už ve věku 12 let ho přijala univerzita v Edinburghu. Po vystudování univerzity několik let cestoval po Francii a napsal významné dílo Pojednání o lidské přirozenosti. Nedařilo se mu postupovat v akademické hierarchii, proto přijal pozici knihovníka v Edinburghu. Díky přístupu k mnoha knihám napsal Dějiny Anglie, které se staly velmi populární a přinesly mu finanční zabezpečení. Získal vliv a slávu, díky tomu se nakonec vypracoval na vysokého státního úředníka.
Hume se zabýval zejména filosofií, ale věnoval se také ekonomii nebo psychologii. V ekonomii formuloval kvantitativní teorii peněz, dle které se vždy zvýší ceny, pokud se do oběhu dostane více peněz. Tato teorie má řadu zastánců i v moderní ekonomii. Ve filosofii odmítal metafyziku a spekulace. Jako věrohodné bral pouze poznání, které pramení ze smyslů. Rozum vytváří složené ideje, například vzpomínky nebo fantazijní představy. Tyto složené ideje jsou zdrojem mnoha omylů. Hume se dostal do oblasti psychologie, když rozvíjel myšlenky o nadvládě vášní nad rozumem. Tvrdil, že rozum nedokáže poskytnout dostatečnou motivaci, takovou moc mají pouze city a vášně. Oboje je pro člověka nezbytné. Rozum dokáže jedince vést k pravdě, ale nedokáže mu dodat dostatečnou motivaci. Vášně a city naopak nemohou prokazovat pravdivost nebo nepravdivost, ale poskytují nezbytnou životní motivaci. Hume nevyvracel Boží existenci, ale odmítal vše, co překračuje lidský rozum, tedy zázraky, nadpřirozené bytosti i církevní autoritu, proto je řazen mezi deisty. Církev jeho kompletní dílo zařadila na Index zakázaných knih.Kdo byl David Hume? Životopis David Hume, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě David Hume

Národnost: skotská
Datum narození: 26. dubna 1711
Místo narození: Edinburgh
Datum úmrtí: 25. srpna 1776

Popis osobnosti David Hume můžete sdílet s dalšími osobami na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Vertigo? Pamatujete si definici pojmu Ecoboost? Znáte pojem Erudice? Vzpomněli byste si co znamená slovo Bootcamp?

Klíčová slova: nežijící, wiki, zajímavosti, kdo to je, wikipedie, David Hume, národnost, David Hume, kdy se narodil David Hume?, datum narození, Kdy zemřel David Hume, datum úmrtí, narození, místo narození, biografie, kde se narodil David Hume?

Pojem David Hume je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu David Hume zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem David Hume ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz David Hume ve vyhledávači Yandex

Najít heslo David Hume na Google.cz

Zkusit najít David Hume ve Wikislovníku

Hledat výraz David Hume ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo David Hume například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby David Hume

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl David Hume? Kdy se narodil David Hume? Kde se narodil David Hume? Kdy zemřel David Hume? David Hume se nachází v kategorii Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka David Hume řekněme například ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost David Hume i v jiné kategorii než je filozofie.