Kdo je to?
Kdo byl David Hume? Životopis David Hume, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

David Hume

Kdo byl David Hume? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

David Hume byl filosof. Pocházel ze vzdělané, převážně právnické rodiny. Vynikal intelektem a už ve věku 12 let ho přijala univerzita v Edinburghu. Po vystudování univerzity několik let cestoval po Francii a napsal významné dílo Pojednání o lidské přirozenosti. Nedařilo se mu postupovat v akademické hierarchii, proto přijal pozici knihovníka v Edinburghu. Díky přístupu k mnoha knihám napsal Dějiny Anglie, které se staly velmi populární a přinesly mu finanční zabezpečení. Získal vliv a slávu, díky tomu se nakonec vypracoval na vysokého státního úředníka.
Hume se zabýval zejména filosofií, ale věnoval se také ekonomii nebo psychologii. V ekonomii formuloval kvantitativní teorii peněz, dle které se vždy zvýší ceny, pokud se do oběhu dostane více peněz. Tato teorie má řadu zastánců i v moderní ekonomii. Ve filosofii odmítal metafyziku a spekulace. Jako věrohodné bral pouze poznání, které pramení ze smyslů. Rozum vytváří složené ideje, například vzpomínky nebo fantazijní představy. Tyto složené ideje jsou zdrojem mnoha omylů. Hume se dostal do oblasti psychologie, když rozvíjel myšlenky o nadvládě vášní nad rozumem. Tvrdil, že rozum nedokáže poskytnout dostatečnou motivaci, takovou moc mají pouze city a vášně. Oboje je pro člověka nezbytné. Rozum dokáže jedince vést k pravdě, ale nedokáže mu dodat dostatečnou motivaci. Vášně a city naopak nemohou prokazovat pravdivost nebo nepravdivost, ale poskytují nezbytnou životní motivaci. Hume nevyvracel Boží existenci, ale odmítal vše, co překračuje lidský rozum, tedy zázraky, nadpřirozené bytosti i církevní autoritu, proto je řazen mezi deisty. Církev jeho kompletní dílo zařadila na Index zakázaných knih.Kdo byl David Hume? Životopis David Hume, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě David Hume

Národnost: skotská
Datum narození: 26. dubna 1711
Místo narození: Edinburgh
Datum úmrtí: 25. srpna 1776

Líbí se stručný životopis s osobou David Hume? Pak se podělte s dalšími osobami na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Malá kopaná? Vzpomněli byste si na význam slova Zorbing? Znáte pojem Kontokorent? Znáte definici termínu Motivace?

Klíčová slova: filozofie, životopis, wiki, kdo je David Hume?, narození, Kdy zemřel David Hume, kde se narodil David Hume?, kdo to je, zajímavosti, datum úmrtí, národnost, kdy se narodil David Hume?, informace, wikipedie, biografie, osobnosti

Pojem David Hume je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu David Hume

Najít heslo David Hume ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem David Hume ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít frázi David Hume ve vyhledávači Qwant

Najít termín David Hume ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo David Hume ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo David Hume například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to David Hume?

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl David Hume? Kdy se narodil David Hume? Kde se narodil David Hume? Kdy zemřel David Hume? David Hume se nachází v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, cesta duha, david Hume, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Snažíme se, aby všechny informace byly správné, úplné a aktuální, ale někdy se může stát, že se objeví nějaká nepřesnost. Děkujeme za pochopení. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka David Hume dejme tomu například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost David Hume i v jiné kategorii než je filozofie.