Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Heyrovský? Životopis Jaroslav Heyrovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Jaroslav Heyrovský?

Kdo byl Jaroslav Heyrovský? Životopis, informace, biografie, věda

Jaroslav Heyrovský byl český významný chemik, fyzik, objevitel polarografie a laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Heyrovský se narodil v Praze do rodiny profesora a rektora Karlovy Univerzity a měl další 4 sourozence. V 11 letech roku 1901 se dostal na osmileté Akademické gymnázium (jeho spolužák byl Karel Čapek), kde maturoval v roce 1909. Po maturitě začal studovat na Karlově Univerzitě fyziku, matematiku a chemii. Po roce odešel do Londýna, kde studoval na University College. Po třech letech získal titul Bachelor of Science (bakalář přírodních věd) a pokračoval ve studiu u profesora Fredericka G. Donnana, kterému asistoval. V té době se začal více zajímat o elektrochemii. Během prázdnin roku 1914 se vrátil do Prahy, kde však musel kvůli válce zůstat. Chvíli pracoval v Chemickém ústav UK. V následujícím roce musel do armády, ale pro jeho slabou stavbu těla byl přidělen ke zdravotníkům, kde pracoval jako lékárník. Za války dostal zánět středního ucha a vrátil se do Prahy.
Po válce začal učit na UK v Praze a byl asistentem na Ústavu analytické chemie UK. Ještě v roce 1918 složil rigorózní zkoušky na FF UK a stal se doktorem filosofie. Roku 1920 habilitoval a stal se docentem díky své práci Kyselina hlinitá. Příspěvek k teorii amfoterních elektrolytů. Díky této práci obdržel v následujícím roce titul DSc. (doktor věd) na Londýnské univerzitě. V roce 1922 zaznamenal svůj významný objev polarografie a byl jmenován mimořádným profesorem. Po čtyřech letech se stal řádným profesorem fyzikální chemie na UK. Za svůj objev obdržel Nobelovu cenu za chemii (1959). Na Karlově Univerzitě byl po několika letech jmenován profesorem (1926).
Po válce spoluzaložil Polarografický ústav (1951), který vedl do roku 1963.
Během svého života vydal kolem 130 knih a vědeckých článků. Obdržel státní cenu I. stupně (1951), Řád republiky (1955 a 1960), Zlatou českou plaketu Za zásluhy (1962).
Byl nominován celkem 18krát na Nobelovu cenu (14krát chemie, 1krát fyzika a 3krát medicína).
Jaroslav Heyrovský zemřel roku 1967 v 77 letech.Kdo byl Jaroslav Heyrovský? Životopis Jaroslav Heyrovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Jaroslav Heyrovský

Národnost: česká
Datum narození: 20. 12. 1890
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 3. 1967

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jaroslav Heyrovský s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Kybernetický útok? Rozumíte pojmu Pražská kavárna? Pamatujete si definici pojmu Clubhouse? Znáte pojem Štědrovka?

Klíčová slova: datum úmrtí, biografie, kdy se narodil Jaroslav Heyrovský?, kde se narodil Jaroslav Heyrovský?, vysvětlení, věda, osobnost, popis, lexikon, informace, zajímavosti, Kdy zemřel Jaroslav Heyrovský, kdo to je, místo narození, národnost, nežijící

Pojem Jaroslav Heyrovský je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít pojem Jaroslav Heyrovský ve Wikislovníku

Zkusit najít Jaroslav Heyrovský ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Jaroslav Heyrovský ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Jaroslav Heyrovský na Youtube

Najít výraz Jaroslav Heyrovský na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Heyrovský například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Jaroslav Heyrovský? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jaroslav Heyrovský? Kdy se narodil Jaroslav Heyrovský? Kde se narodil Jaroslav Heyrovský? Kdy zemřel Jaroslav Heyrovský? Jaroslav Heyrovský patří do kategorie Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Heyrovský třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Heyrovský i v jiné kategorii než je věda.