Kdo je to?
Kdo byla Jana Dítětová? Životopis Jana Dítětová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Dítětová

Kdo byla Jana Dítětová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jana Dítětová, rodným jménem Kalabzová, byla česká filmová, seriálová a divadelní herečka. Dítětová se narodila v Plzni jako dcera hostinského. A právě v hospodě svého otce vystupovala na malém jevišti. Navštěvovala plzeňskou baletní školu a v plzeňském divadle hrála dětské role v pohádkách a operetách. Místní noviny se o Dítětové tehdy zmiňovaly, že je zázračné dítě. V desíti letech se s rodinou přestěhovala do Prahy. V Praze se učila na gymnáziu Elišky Krásnohorské. Ve třinácti letech začala studovat hereckou školu u E. F. Buriana. Studium dokončila roku 1941.
Po studiích hrála v Kladně a poté se vrátila zpět do Prahy. Roku 1951 se připojila k Realistickému divadlu na Smíchově (dnes Švandovo divadlo), ve kterém hrála nepřetržitě až do roku 1989.
Dítětová debutovala ve filmu v roce 1942 v komedii Karel a já. Od té doby ztvárnila více než 70 filmových rolí. Vytvořila role v úspěšných filmech jako U pěti veverek, Prstýnek (1945), Polibek ze stadionu (1947), Divá Bára (1949), Dovolená s Andělem (1952), Psohlavci (1954), Žert (1968), Dým bramborové natě (1976). Role babiček hrála v rodinných komediích Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) a v pohádce S čerty nejsou žerty (1984). Často hrála také v televizních pohádkách (Mrtvý princ, Zlatá přadlena, Rytíř, Honza a drak).
Dítětová se objevila také v televizních seriálech 30 případů majora Zemana (1976), Dynastie Nováků (1982) a Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984).
Dítětová byla nejprve vdaná za režiséra V. Vlčka, se kterým se však později rozvedla. Poté si vzala herce Josefa Vinkláře a měli spolu syna Jakuba (*1955). V roce 1958 i druhé manželství skončilo rozvodem. Poté otěhotněla s historikem a nakladatelem holandského původu Hansem Rotym. Dítětová nabídla, aby se Hans nastěhoval k ní do Československa, nicméně invaze sovětských vojsk tyto plány zcela zhatil a Jana šla následně na potrat. Roku 1968 vystoupila z komunistické strany, čímž se dostala na seznam nežádoucích umělců. Ve stejném roce hrála ve snímku Žert, který byl během vlády G. Husáka zakázán.
Neměla moc práce a čas krátila alkoholem. Později u ní začaly bolesti kyčlí a v důsledku paradentózy přišla o svůj chrup. Jana Dítětová zemřela v roce 1991 ve věku 65 let na rakovinu hrtanu.Kdo byla Jana Dítětová? Životopis Jana Dítětová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jana Dítětová

Národnost: česká
Datum narození: 7. 10. 1926
Místo narození: Plzeň, Československo
Datum úmrtí: 9. 11. 1991

Popis osobnosti Jana Dítětová můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Betlémská hvězda? Pamatujete si definici pojmu Podloubí? Vzpomenete si na definici slova Černá stavba? Vzpomněli byste si co znamená slovo Korán?

Klíčová slova: lexikon, biografie, herectví, národnost, osobnost, místo narození, Jana Dítětová, nežijící, wiki, kdo je Jana Dítětová?, Jana Dítětová, kde se narodila Jana Dítětová?, vysvětlení, životopis, datum úmrtí, kdy se narodila Jana Dítětová?

Pojem Jana Dítětová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat videa s názvem Jana Dítětová na Youtube

Najít slovo Jana Dítětová ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Jana Dítětová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Jana Dítětová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Jana Dítětová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Dítětová například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Jana Dítětová? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byla Jana Dítětová? Kdy se narodila Jana Dítětová? Kde se narodila Jana Dítětová? Kdy zemřela Jana Dítětová? Jana Dítětová je v sekci Herectví

Kategorie herectví, brunet šedé oči, jana Dítětová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jana Dítětová dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Dítětová i v jiné kategorii než je herectví.