Kdo je to?
Kdo byl Paul Newman? Životopis Paul Newman, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Paul Newman?

Kdo byl Paul Newman? Životopis, informace, biografie, herectví

Paul Newman byl slavný americký herec, režisér, filantrop, automobilový závodník, držitel cen Oscar, Zlatý glóbus a Emmy. Newman se narodil na předměstí městě Cleveland (Shaker Heights) ve státě Ohio. S hraním v divadle začal v útlém věku a od desíti let začal hrávat v jednom divadle v Clevelandu. Po maturitě na střední škole v roce 1943 chvíli studoval na University of Ohio. Během války odešel k námořnictvu, kde pracoval jako radista torpédového bombardéru a střelec v Tichém Oceánu. S jeho letadlem se měl zúčastnit boje o ostrov Okinawa, ale kvůli pilotově ušní infekci se tak nestalo. To jim zachránilo život, protože nikdo z jejich letky tuto bitvu nepřežil. V roce 1951 se přestěhoval se ženou a synem (Scott) do New Yorku na Staten Island a začal hrát v divadle Broadway. Ve filmu debutoval roku 1954 ve snímku Stříbrný kalich. Jeho druhý film Někdo tam nahoře mě má rád (1956) jej proslavil a v dalším filmu Dlouhé, horké léto si zahrál hlavní roli (1958). Ve stejném roce natočil jeho další úspěšný film Kočka na rozpálené plechové střeše (1958), kde hrál se slavnou herečkou E. Taylorovou. Mezi jeho další slavné filmy patří Hazardní hráč (1961), Hud (1963), Hombre (1966), Frajer Luke (1967), Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), Podraz (1973), Skleněné peklo (1974), Když se čas naplnil (1980), Harry a syn (1984). V roce 1985 natočil úspěšný film Barva peněz, za který obdržel svého prvního Oscara. Následovaly už méně úspěšné filmy jako Záskok (1994), Vzkaz v láhvi (1999) a Balík peněz (2000). Roku 2002 natočil poslední kvalitní snímek Road to Perdition, kde hrál mafiána a otce herce Toma Hankse. V roce 2006 propůjčil svůj hlas animovanému filmu Auta.
Jako režisér získal cenu Zlatý glóbus za film Rachel, Rachel z roku 1968. Zlatý glóbus získal i na sklonku kariéry za minisérii v koprodukci s HBO s názvem Zánik Empire Falls z roku 2005.
Jeho jediný syn Scott zemřel na předávkování drogami (28 let). Paul Newman poté založil Centrum Scotta Newmana pro drogově závislé. Daroval rovněž velké množství peněz pro nemocné a chudé lidi.
Jeho největším koníčkem byly automobilové závody. Dokonce roku 1979 skončil na druhém místě ve 24 hodinovém závodě na okruhu Le Mans.
Paul Newman zemřel v roce 2008 ve věku 83 let na karcinom plic.Kdo byl Paul Newman? Životopis Paul Newman, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Paul Newman

Národnost: americká
Datum narození: 26. 1. 1925
Místo narození: Shaker Heights, Cleveland, Ohio, USA
Datum úmrtí: 29. 9. 2008

Tento text (Paul Newman) můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Civilismus? Znáte termín Životní styl? Vzpomněli byste si na význam slova Homeopatie? Víte, co je to Anafylaktický šok?

Klíčová slova: místo narození, narození, popis, datum narození, herectví, wiki, biografie, Kdy zemřel Paul Newman, lexikon, národnost, Paul Newman, wikipedie, životopis, kdy se narodil Paul Newman?, vysvětlení, zajímavosti

Pojem Paul Newman je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat frázi Paul Newman ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Paul Newman ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paul Newman ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Paul Newman ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Paul Newman ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Paul Newman například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Paul Newman?

Nyní již víte Kdo byl Paul Newman? Kdy se narodil Paul Newman? Kde se narodil Paul Newman? Kdy zemřel Paul Newman? Paul Newman je v sekci Herectví

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Paul Newman kupř. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Paul Newman i v jiné kategorii než je herectví.