Kdo je to?
Kdo byl Václav Bolemír Nebeský? Životopis Václav Bolemír Nebeský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Václav Bolemír Nebeský

Kdo byl Václav Bolemír Nebeský? Životopis, informace, biografie, literatura

Václav Bolemír Nebeský byl český básník, novinář, překladatel a literární kritik. Narodil se 18. srpna 1818 na statku Nový Dvůr u Kokořína. Byl ze smíšené rodiny, neboť jeho matka byla Němka. Po absolvování německého litoměřického gymnázia se rozhodl pro studium filozofie na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. V tomto období se také seznámil s Boženou Němcovou, se kterou jej po jistý čas pojil velmi blízký vztah. V roce 1846 začal studovat medicínu v Praze a poté také ve Vídni. Studium však nedokončil a stal se vychovatelem a domácím učitelem. Ve Vídni strávil čtyři roky, psal Listy z Vídně a přispíval svými články do Květů a České včely.
Po návratu do Prahy přijal místo vychovatele v rodině spoluzakladatele Českého muzea Jana Norberta rytíře z Neuberka. Stýkal se s takovými osobnostmi českého kulturního života, jako byli například Josef Kajetán Tyl, Karel Havlíček Borovský či Karel Jaromír Erben. Od roku 1848 by členem Národního výboru, aktivně se také podílel na přípravách Slovanského sjezdu. Krátkou dobu působil v redakci Národních novin. V roce 1849 se stal docentem dějin řecké a české literatury, avšak na univerzitě nepřednášel. Od roku 1850 byl redaktorem Muzejníku a od roku 1851 také sekretářem Českého muzea a správcem pokladny. V této funkci setrval až do roku 1874, kdy ji byl nucen kvůli zdravotnímu stavu opustit.
Václav Bolemír Nebeský byl jednou z výrazných osobností druhé generace českého národního obrození. Tíhnul k poezii a starořecké literatuře, z té pak překládal do českého jazyka. Rád pročítal díla Byrona, Goetha, Heina či Puškina. Z českých básníků si vysoce cenil Karla Hynka Máchy. Sám napsal několik vlastních básní. Tou první publikovanou byla Píseň hrobní z roku 1836. Později napsal sbírku Protichůdci. Věnoval také mnoho času odborným studiím a rozborům starší české literatury.
Byl dvakrát ženatý. Poprvé si vzal za ženu v roce 1852 Elišku Jungmannovou. Z tohoto manželství vzešel syn Václav, který se v dospělosti stal advokátem. Eliška však již v roce 1855 zemřela. Podruhé se Václav Nebeský oženil v roce 1859, kdy si vzal za ženu Terezii Fastrovou. Zemřel 17. srpna 1882 ve věku 63 let v Praze.Kdo byl Václav Bolemír Nebeský? Životopis Václav Bolemír Nebeský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Václav Bolemír Nebeský

Národnost: česká
Datum narození: 18. srpna 1818
Místo narození: Nový Dvůr u Kokořína
Datum úmrtí: 17. srpna 1882

Líbí se stručný životopis s osobou Václav Bolemír Nebeský? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Veni vidi vici? Vzpomněli byste si na význam slova Duální ekonomika? Znáte definici termínu Kupole? Znáte definici termínu Skolióza?

Klíčová slova: datum úmrtí, wikipedie, národnost, narození, kdo to je, život, Václav Bolemír Nebeský, osobnost, biografie, kdy se narodil Václav Bolemír Nebeský?, nežijící, literatura, lexikon, popis, literatura, osobnosti

Pojem Václav Bolemír Nebeský je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat slovo Václav Bolemír Nebeský ve Wikislovníku

Vyhledat termín Václav Bolemír Nebeský na Google.cz

Najít heslo Václav Bolemír Nebeský ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Václav Bolemír Nebeský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Václav Bolemír Nebeský ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Bolemír Nebeský například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Václav Bolemír Nebeský? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Václav Bolemír Nebeský? Kdy se narodil Václav Bolemír Nebeský? Kde se narodil Václav Bolemír Nebeský? Kdy zemřel Václav Bolemír Nebeský? Václav Bolemír Nebeský se nachází v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Václav Bolemír Nebeský dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Bolemír Nebeský i v jiné kategorii než je literatura.