Kdo je to?
Kdo byl František Halas? Životopis František Halas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Halas

Kdo byl František Halas? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

František Halas byl český básník, překladatel a esejista, který vyšel z proletářské poezie a poetismu, avšak dal své poezii spíše tragický životní pocit.
František se narodil do dělnické rodiny, oba rodiče pracovali v textilce, otec byl navíc dělnický funkcionář, a z toho důvodu často vězněný. Když bylo Františkovi 8 let, zemřela mu matka, což jeho poklidnému dětství příliš nepřidalo. Přestěhoval se s otcem do Svitávky u Boskovic, kde jej zaujala krajina, do níž se rád vracel nejen fyzicky, ale i ve svých básních. Roku 1913 se otec se synem vrátili do Brna, aby zde František dostudoval měšťanskou školu a poté vstoupil do učení ke knihkupci. Po vyučení se stal příručím v Kočího knihkupectví. Jeho práce se slučovala s jeho koníčkem - četbou, která doplňovala nedostatečné vzdělání. Kromě toho se angažoval v dělnickém hnutí. Účastnil se také založení brněnského Devětsilu. Pak absolvoval vojenskou službu a půlroční stáž v Paříži. Po krátkém návratu do Brna se natrvalo přestěhoval do Prahy, kde získal místo v nakladatelství Orbis. Zde se také seznámil s Libuší Rejlovou, historičkou umění, která se později stala jeho ženou. Ještě před vstupem do manželství spolu podnikli cestu po evropských zemích (Itálie, Monako, Francie). Roku 1932 obdržel Halas za svou tvorbu státní cenu. Ve 30. letech vystupoval za demokracii ve Španělsku, za okupace se podílel na protifašistickém odboji, přičemž vydával své verše v ilegálních domácích i zahraničních časopisech a novinách. Málem byl zatčen gestapem, ale zachránil jej pobyt v sanatoriu v Tišnově kvůli srdeční chorobě (již zřejmě zdědil po matce). Po válce pracoval v publikačním oddělení ministerstva informací, byl předsedou Syndikátu českých spisovatelů a také členem prvního Národního shromáždění. Po válce se ještě několikrát léčil se srdcem v různých nemocnicích, ale nakonec chorobě v pouhých 48 letech podlehl. Kromě ženy po něm zůstali 2 synové: František X. Halas, který se stal historikem a překladatelem, a Jan Halas, který později pracoval v čs. rozhlase.
Halasova poezie vycházela z poezie proletářské, což je celkem pochopitelné vzhledem k jeho dělnickému původu. Proletářské verše vycházely zejména časopisecky. První sbírka Sépie je již poněkud odlišná a přináší otázky kolem života a smrti a smyslu poezie. Sbírka Kohout plaší smrt obsahuje pak vědomí existence smrti, ale i nutnosti zápasu s ní. Od této chvíle je Halasova poezie spíše tragická a pesimistická. Do dětství se vrací ve sbírkách Tvář a Hořec. Pětidílná skladba Staré ženy, pro niž našel inspiraci u své babičky, přináší přirovnání různých části stárnoucího těla ženy a soucit s lidským stářím. Podobně je na tom skladba Dělnice, která zase vychází ze vzpomínek na jeho předčasně zesnulou matku. Sbírka Dokořán pak reflektuje nástup fašismu a boj proti němu. Torzo naděje přímo reaguje na mnichovskou zradu. Velmi příznačné pro Halase je dílo Naše paní Božena Němcová, kdy ve spisovatelce nachází nejen tradici národní kultury, ale i dětství a domov či určité zakotvení. Na krajinu, kde strávil dětství se svým otcem, vzpomíná ve sbírce Já se tam vrátím. Halas napsal i několik literárněhistorických statí (o Vrchlickém, F. X. Šaldovi) a od války se věnoval i překladům (Mickiewitz, Puškin).Kdo byl František Halas? Životopis František Halas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě František Halas

Národnost: česká
Datum narození: 3. 10. 1901
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 27. 10. 1949

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Halas s ostatními na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Šampaňské? Znáte definici termínu OT? Znáte pojem Šalamounské rozhodnutí? Pamatujete si definici pojmu Smysl života?

Klíčová slova: život, kdo je František Halas?, kdy se narodil František Halas?, osobnost, biografie, místo narození, nežijící, vysvětlení, národnost, literatura, datum úmrtí, informace, František Halas, osobnosti, popis, wikipedie

Pojem František Halas je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem František Halas v následujících vyhledávačích

Najít heslo František Halas na Google.cz

Zkusit najít heslo František Halas v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem František Halas na Youtube

Vyhledat pojem František Halas ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz František Halas ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo František Halas například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Halas

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl František Halas? Kdy se narodil František Halas? Kde se narodil František Halas? Kdy zemřel František Halas? František Halas je v sekci Literatura

Kategorie literatura, zrzka pracuje, františek Halas, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka František Halas řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Halas i v jiné kategorii než je literatura.