Kdo je to?
Kdo byl František Halas? Životopis František Halas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Halas

Kdo byl František Halas? Životopis, informace, biografie, literatura

František Halas byl český básník, překladatel a esejista, který vyšel z proletářské poezie a poetismu, avšak dal své poezii spíše tragický životní pocit.
František se narodil do dělnické rodiny, oba rodiče pracovali v textilce, otec byl navíc dělnický funkcionář, a z toho důvodu často vězněný. Když bylo Františkovi 8 let, zemřela mu matka, což jeho poklidnému dětství příliš nepřidalo. Přestěhoval se s otcem do Svitávky u Boskovic, kde jej zaujala krajina, do níž se rád vracel nejen fyzicky, ale i ve svých básních. Roku 1913 se otec se synem vrátili do Brna, aby zde František dostudoval měšťanskou školu a poté vstoupil do učení ke knihkupci. Po vyučení se stal příručím v Kočího knihkupectví. Jeho práce se slučovala s jeho koníčkem - četbou, která doplňovala nedostatečné vzdělání. Kromě toho se angažoval v dělnickém hnutí. Účastnil se také založení brněnského Devětsilu. Pak absolvoval vojenskou službu a půlroční stáž v Paříži. Po krátkém návratu do Brna se natrvalo přestěhoval do Prahy, kde získal místo v nakladatelství Orbis. Zde se také seznámil s Libuší Rejlovou, historičkou umění, která se později stala jeho ženou. Ještě před vstupem do manželství spolu podnikli cestu po evropských zemích (Itálie, Monako, Francie). Roku 1932 obdržel Halas za svou tvorbu státní cenu. Ve 30. letech vystupoval za demokracii ve Španělsku, za okupace se podílel na protifašistickém odboji, přičemž vydával své verše v ilegálních domácích i zahraničních časopisech a novinách. Málem byl zatčen gestapem, ale zachránil jej pobyt v sanatoriu v Tišnově kvůli srdeční chorobě (již zřejmě zdědil po matce). Po válce pracoval v publikačním oddělení ministerstva informací, byl předsedou Syndikátu českých spisovatelů a také členem prvního Národního shromáždění. Po válce se ještě několikrát léčil se srdcem v různých nemocnicích, ale nakonec chorobě v pouhých 48 letech podlehl. Kromě ženy po něm zůstali 2 synové: František X. Halas, který se stal historikem a překladatelem, a Jan Halas, který později pracoval v čs. rozhlase.
Halasova poezie vycházela z poezie proletářské, což je celkem pochopitelné vzhledem k jeho dělnickému původu. Proletářské verše vycházely zejména časopisecky. První sbírka Sépie je již poněkud odlišná a přináší otázky kolem života a smrti a smyslu poezie. Sbírka Kohout plaší smrt obsahuje pak vědomí existence smrti, ale i nutnosti zápasu s ní. Od této chvíle je Halasova poezie spíše tragická a pesimistická. Do dětství se vrací ve sbírkách Tvář a Hořec. Pětidílná skladba Staré ženy, pro niž našel inspiraci u své babičky, přináší přirovnání různých části stárnoucího těla ženy a soucit s lidským stářím. Podobně je na tom skladba Dělnice, která zase vychází ze vzpomínek na jeho předčasně zesnulou matku. Sbírka Dokořán pak reflektuje nástup fašismu a boj proti němu. Torzo naděje přímo reaguje na mnichovskou zradu. Velmi příznačné pro Halase je dílo Naše paní Božena Němcová, kdy ve spisovatelce nachází nejen tradici národní kultury, ale i dětství a domov či určité zakotvení. Na krajinu, kde strávil dětství se svým otcem, vzpomíná ve sbírce Já se tam vrátím. Halas napsal i několik literárněhistorických statí (o Vrchlickém, F. X. Šaldovi) a od války se věnoval i překladům (Mickiewitz, Puškin).Kdo byl František Halas? Životopis František Halas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě František Halas

Národnost: česká
Datum narození: 3. 10. 1901
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 27. 10. 1949

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou František Halas sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Chalva? Víte co je Bulgur? Znáte pojem Metr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Archa úmluvy?

Klíčová slova: životopis, literatura, místo narození, František Halas, kdo to je, narození, národnost, nežijící, osobnost, zajímavosti, datum narození, lexikon, biografie, kde se narodil František Halas?, národnost, wiki

Pojem František Halas je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu František Halas v následujících zdrojích

Najít termín František Halas ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz František Halas ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem František Halas v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít výraz František Halas ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi František Halas ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo František Halas například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je František Halas? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl František Halas? Kdy se narodil František Halas? Kde se narodil František Halas? Kdy zemřel František Halas? František Halas patří do sekce Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka František Halas třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Halas i v jiné kategorii než je literatura.