Kdo je to?
Kdo byl Bohumil Hrabal? Životopis Bohumil Hrabal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Bohumil Hrabal

Kdo byl Bohumil Hrabal? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Bohumil Hrabal, původně Bohumil František Kilian, byl český spisovatel, prozaik, který patří k nejvýznamnějším a nejvýraznějším autorům 20. století. Je také nejpřekládanějším českým autorem této doby.
Bohumil se narodil 28. března 1914 v Židenicích jako nemanželský syn Marie Kilianové. Nejprve byl vychováván jejími rodiči v Brně. Když mu byly 3 roky, matka se provdala za Františka Hrabala a rodina se přestěhovala do Polné, kde jeho adoptivní otec pracoval jako úředník v pivovaru. Od roku 1920 pak žili společně v Nymburku, kde byl František Hrabal správcem a nakonec i ředitelem pivovaru. V roce 1924 se k nim přistěhoval otcův bratr Josef (známý jako Pepin, a také často vystupující v Hrabalových dílech). V Nymburku Bohumil vychodil obecnou školu, pak státní reálku (rok studoval i gymnázium v Brně), maturoval nakonec na reálném gymnáziu v České Brodě. Pak studoval na Právnické fakultě UK a souběžně navštěvoval přednášky z dějin literatury, umění a filozofie na Filozofické fakultě UK. Od vysokoškolských studií se také pokoušel o vlastní tvorbu. Kromě studií také hodně cestoval, navštívil např. Německo, Polsko, Estonsko, Finsko a Švédsko. Po uzavření vysokých škol za okupace vystřídal několik povolání (písař na notářství v Nymburce, úředník na obchodní škole v Praze, traťový dělník, asistent traťmistra, telegrafista a výpravčí. Po válce dokončil práva, získal titul JUDr., ale právničině se věnoval nechtěl. Opět se věnoval různým zaměstnáním (pojišťovací agent, obchodní cestující, prodavač v obchodě s hračkami). Dlouho pak pracoval jako dělník v ocelárnách, kde si ale v roce 1952 přivodil těžký úraz, z něhož se léčil více než rok. Potom nastoupil do Sběrných surovin ve Spálené ulici v Praze jako balič papíru. Od roku 1963 byl spisovatelem z povolání. Během svého života uzavřel přátelství s mnoha spisovateli, básníky a hudebníky, např. s K. Maryskem, s nímž publikoval Manifest neopoetismu, dále s J. Kolářem, J. Hiršalem, E. Bondym... V roce 1956 se oženil s Eliškou Plevovou, se kterou si později pořídili chatu v Kersku, kam po smrti ženy jezdil Hrabal sám a choval tam kočky. Během komunistického režimu nesměl mnoho let publikovat, a tak některá díla vyšla samizdatově nebo v exilu. Po sametové revoluci se však dočkal mnoha ocenění, například medaile Za zásluhy od prezidenta Václava Havla. Zemřel ve věku 83 let, když vypadl z okna Ortopedický kliniky nemocnice Na Bulovce, údajně při krmení ptáků, spekuluje se však o sebevraždě, což by korespondovalo s jeho dosavadním životem i tvorbou.
Bohumil Hrabal používal ve svých dílech opravdu osobitý a ojedinělý styl projevu, pro který je typická autobiografičnost, používání groteskních prvků, nadsázky a komických prvků kombinovaných s černým humorem a skepsí. Prvotinou byly dvě povídky vydané pod názvem Hovory lidí. Následoval Skřivánek na niti (ten ale nebyl vydán) a sbírka povídek Perlička na dně. Potom vydal povídky Pábitelé a novelu Taneční hodiny pro starší a pokročilé, která byla napsána v jediné větě. Kniha Ostře sledované vlaky byly zfilmována Jiřím Menzelem a film získal Oskara. Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet byl rovněž zfilmován, jen dostal název jedné z předchozích knih - Skřivánci na niti, nicméně v době komunismu byl zakázán a jako trezorový film se směl promítat až po sametové revoluci. Slavné jsou i Slavnosti sněženek, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Příliš hlučná samota (vše zfilmováno). I když jsou Menzelovy adaptace Hrabalových děl více než zdařilé, pokud chcete proniknout do Hrabalovy tvorby, musíte si aspoň jedno dílo přečíst.Kdo byl Bohumil Hrabal? Životopis Bohumil Hrabal, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Bohumil Hrabal

Národnost: česká
Datum narození: Židenice (dnes Brno-Židenice)
Místo narození: 28. 3. 1914
Datum úmrtí: 3. 2. 1997

Zaujala vás biografie osobnosti Bohumil Hrabal? Potom se podělte s blízkými na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Eroze? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ctnost? Víte, co je to Tristní? Víte co je Konvertoplán?

Klíčová slova: datum úmrtí, Kdy zemřel Bohumil Hrabal, lexikon, popis, osobnost, literatura, narození, wiki, biografie, wikipedie, datum narození, národnost, vysvětlení, kdy se narodil Bohumil Hrabal?, Bohumil Hrabal, kde se narodil Bohumil Hrabal?

Pojem Bohumil Hrabal je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít výraz Bohumil Hrabal v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Bohumil Hrabal ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Bohumil Hrabal na Google obrázcích

Hledat termín Bohumil Hrabal ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Bohumil Hrabal ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Bohumil Hrabal například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Bohumil Hrabal? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Bohumil Hrabal? Kdy se narodil Bohumil Hrabal? Kde se narodil Bohumil Hrabal? Kdy zemřel Bohumil Hrabal? Bohumil Hrabal patří do kategorie Literatura

Text vytvořen pro Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Bohumil Hrabal dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bohumil Hrabal i v jiné kategorii než je literatura.