Kdo je to?
Kdo byl Emil Axman? Životopis Emil Axman, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Emil Axman?

Kdo byl Emil Axman? Životopis, informace, biografie, hudba

Emil Axman byl hudební skladatel, folklorista a publicista. Narodil se 3. června 1887 v Ratajích u Kroměříže Vilémovi Axmanovi, který byl učitelem a varhaníkem, a Marii Mackové, dceři hospodského z Hroznové Lhoty. O šest let později se rodina Axmanova přestěhovala do Chropyně. Zde zahájil Emil svou školní docházku a začal se také vzdělávat v hudbě. Jeho prvním nástrojem, na který se učil, byly housle.
Na gymnázium se vydal do Kroměříže. Tehdy se věnoval i zpěvu v kroměřížském sboru Moravan a v kostele sv. Mořice. Zpěv studoval u českého skladatele, pedagoga a sbormistra Ferdinanda Vacha. Během studií v Kroměříži začal chodit na klavír. Tento nástroj pak využíval jako doprovod při zpěvu a při své hudební tvorbě.
V roce 1906 se Emil Axman přesunul do Prahy, kde začal na Karlově univerzitě studovat práva. Po roce přešel na historii a zeměpis. Následně se rozhodl pro estetiku a hudební vědy. Studia završil disertací Moravské opery ve století XVIII. Stále se také věnoval hudbě. Na sólový zpěv chodil k Františkovi Spilkovi. Skladbu ho učil český hudební skladatel Vítězslav Novák. Teorii se učil u Karla Steckera a kontrapunkt u Otakara Ostrčila.
V roce 1913 začal pracovat jako hudební archivář, čemuž se věnoval až do své smrti. Rád sbíral slováckou lidovou hudební tvořivost a upravoval lidové písně a tance.
Během první světové války byl Emil Axman vojákem tzv. etapní služby. Po skončení války se věnoval skládání hudby. Jeho skladby vycházely převážně z pozdního romantismu, ale některé komorní skladby vycházely i z evropské moderny začátku 20. století. Axmanovu tvorbu ovlivnila moravská lidová hudba. Z kompozic jsou známé Moravské tance, Věnec slováckých písní nebo Morava zpívá. Z písňové tvorby jsou ceněna díla Duha, Noci, Žalmy. Pokud jde o sborové skladby, pak jsou to Z vojny, Měsíčné noci či Hlas země. Vzorem mu byla také tvorba českých básníků Máchy nebo Wolkera.
Emil Axman zemřel 25. ledna 1949 v Praze. Místem jeho posledního odpočinku je hřbitov v Kroměříži.Kdo byl Emil Axman? Životopis Emil Axman, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Emil Axman

Národnost: česká
Datum narození: 3. června 1887
Místo narození: Rataje
Datum úmrtí: 25. ledna 1949

Sdílejte tuto stránku s osobností Emil Axman se známými prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Novela? Znáte definici termínu USB? Znáte definici termínu Šotolina? Pamatujete si definici pojmu Imobilizér?

Klíčová slova: zajímavosti, Emil Axman, Emil Axman, kdy se narodil Emil Axman?, hudba, datum úmrtí, popis, nežijící, narození, hudba, datum narození, kdo to je, vysvětlení, osobnost, život, životopis

Pojem Emil Axman je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Emil Axman ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Emil Axman na Youtube

Zkusit najít Emil Axman v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Emil Axman ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Emil Axman ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Emil Axman například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Emil Axman? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Emil Axman? Kdy se narodil Emil Axman? Kde se narodil Emil Axman? Kdy zemřel Emil Axman? Emil Axman je v sekci Hudba

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Emil Axman kupříkladu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emil Axman i v jiné kategorii než je hudba.