Kdo je to?
Kdo byl William Seward Burroughs? Životopis William Seward Burroughs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Seward Burroughs

Kdo byl William Seward Burroughs? Životopis, informace, biografie, literatura

William Seward Burroughs byl americký spisovatel a malíř. Byl jedním z čelných představitelů beat generation. Narodil se 5. února 1914 v St. Louis ve státě Missouri do vlivné a zámožné rodiny. Jeho dědeček William Seward Burroughs I. vlastnil patent na mechanickou pokladnu. Z matčiny strany zase sahaly rodinné kořeny až k jižanskému generálovi Robertovi E. Leeovi. Jak sám později přiznal, v dětství trpěl úzkostnými stavy a halucinacemi. Své první texty napsal již na základní škole. Poté jej rodiče poslali studovat na internátní školu The Los Alamos Ranch School v Novém Mexiku. Jemu samotnému škola a její vojenský řád nevyhovovaly. Přesto si zde vytvořil kladný vztah ke střelným zbraním, jež byly součástí výuky. Zde si také nejspíš poprvé uvědomil svou homosexuální orientaci. Tuto školu nakonec nedokončil a středoškolské vzdělání získal po návratu do St. Louis. Následoval Harvard, kde studoval anglickou literaturu a lingvistiku a který zdárně ukončil v roce 1936.
Po studiích se rozhodl Burroughs odcestovat do Evropy. Ve Vídni se krátce věnoval studiu medicíny. Zde se také seznámil s Ilse Klapper, dívkou židovského původu, s níž se i přes protest rodiny oženil. Toto manželství sice trvalo jen krátce, nicméně jejich přátelství přetrvalo po mnoho dalších let.
Po návratu do Spojených států se v roce 1942 přihlásil do armády, nakonec byl však uznán nezpůsobilým služby. Poté odcestoval do Chicaga a vystřídal zde různá povolání. Zde také definitivně propadl závislosti na opiátech, jíž se po zbytek života zbavoval.
Z Chicaga se přestěhoval ještě s dalšími dvěma přáteli následně do New Yorku. Zde žil společně s Joan Vollmer-Adams, Jackem Kerouacem a jeho manželkou. V té době měl již za sebou problémy se zákonem. Joan Vollmer se po rozvodu stala Burroughsovou manželkou. Narodil se jim syn William Seward Burroughs III. a následně se na nějaký čas přestěhovali do New Orleans. Po dalších problémech se zákonem ohledně obchodu s drogami se rozhodl pro odjezd do Mexika a jeho manželka jej následovala. V roce 1951 však došlo k tragédii, když chtěl Burroughs imitovat Viléma Tella a zastřelil svou ženu. Byl zatčen a hrozilo mu, že bude odsouzen za vraždu. Díky vlivu rodiny a nemalým částkám pro nejlepšího právníka a místní úřady byl propuštěn na kauci. Vrátil se zpět do Spojených států. V nepřítomnosti byl odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, trest byl však nakonec promlčen.
Ač sám později uvedl, že ho k psaní přivedla smrt Joan, psát začal již mnohem dřív. Knihy Teplouš a Feťák vznikly ještě před její smrtí. Po Joanině smrti nějaký čas pobýval v Brazílii. Zde pátral po indiánské droze yagé. O tomto období později vydal zápisky s názvem Dopisy o Yage. Poté se přesunul do Maroka. Zdá se, že se tam cítil Burroughs velmi spokojený. Z tohoto období následně vzešly knihy Hebká mašinka, Lístek, který explodoval či Nahý oběd. Ta poslední si získala celosvětový ohlas a také mnoho rozporuplných reakcí. Poté prožil několik let v Paříži a Londýně, aby se v sedmdesátých letech vrátil zpět do New Yorku. Zde postupně navázal blízké vztahy a přátelství s významnými osobnostmi kulturního života. Objevil se v několika filmech. Byl to také mistr mluveného slova a vydal několik alb. Byl ikonou pro mnoho autorů napříč uměleckým spektrem.
V roce 1983 se přestěhoval do Kansasu, kde se kromě literární tvorby věnoval také výtvarnému umění. I na tomto poli sklízel úspěchy. Zde také obklopen mnoha kočkami, jež choval, 2. srpna 1997 ve věku 83 let zemřel.Kdo byl William Seward Burroughs? Životopis William Seward Burroughs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě William Seward Burroughs

Národnost: americká
Datum narození: 5. února 1914
Místo narození: St. Louis, Missouri
Datum úmrtí: 2. srpna 1997

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou William Seward Burroughs sdílet s kolegy na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Zrcadlovka? Víte co je Exhibice? Vzpomenete si na definici slova Bakterie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Mikrocefalie?

Klíčová slova: místo narození, datum narození, Kdy zemřel William Seward Burroughs, literatura, literatura, William Seward Burroughs, životopis, kdy se narodil William Seward Burroughs?, kdo je William Seward Burroughs?, zajímavosti, narození, popis, národnost, wikipedie, informace, národnost

Pojem William Seward Burroughs je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz William Seward Burroughs na Google.cz

Hledat frázi William Seward Burroughs ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem William Seward Burroughs na Youtube

Hledat heslo William Seward Burroughs ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo William Seward Burroughs ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo William Seward Burroughs například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je William Seward Burroughs? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl William Seward Burroughs? Kdy se narodil William Seward Burroughs? Kde se narodil William Seward Burroughs? Kdy zemřel William Seward Burroughs? William Seward Burroughs se nachází v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka William Seward Burroughs kupříkladu v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Seward Burroughs i v jiné kategorii než je literatura.