Kdo je to?
Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Ernest Gellner

Kdo byl Ernest Gellner? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Filozof Ernest André Gellner (v češtině na něj můžeme také narazit pod jménem Arnošt Gellner) je jedním z hlavních představitelů teorie nacionalismu. Více známý je ale pro svou kritiku, ve které se zaměřil zejména na psychoanalýzu, marxismus či postmoderní filozofii.
Navzdory tomu, že se narodil v Paříži a jeho rodiče mluvili německy, Ernest Gellner prožil své dětství v Praze. Významná je také skutečnost, že byli židé. V Praze absolvoval anglické gymnázium. V roce 1938 emigrovala celá rodina před hrozbou nacismu a zhoršujících se poměrů židů do Velké Británie. Zde Gellner dokončil základní školu a absolvoval i školu střední. Díky stipendiu mohl studovat také na Balliol College v Oxfordu, kde získal titul PPE (Philosophy, Politics and Economics).
V roce 1944 se stal součástí České obrněné brigády, která působila v zahraničí. Po válce se vrátil do České republiky. Protože byl ale zděšen, jakým způsobem byly z oblasti Sudet vyhoštěni Němci, a také malým odporem proti komunismu (který se stavěl proti západním mocnostem). Vrátil se tedy zpět do Velké Británie, kde působil jako učitel. V letech 1949 až 1984 působí na prestižní London School of Economics. Na této škole působil také Karl Popper, který Gellnera velmi ovlivnil – zejména v důsledku kritického racionalismu a antropologickému funkcionalismu.
Od roku 1984 do roku 1993 působí jako vedoucí oddělení antropologie na univerzitě v Cambridge. V průběhu tohoto působení vzniká kniha Pluh, meč a kniha: struktura lidských dějin.
Osud tomu asi tak chtěl, že Ernes Gellner umírá v České republice – na pražském letišti v důsledku srdečního infarktu.Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Ernest Gellner

Národnost: česká
Datum narození: 9.12.1925
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 5.11.1995

Líbí se stručný životopis s osobou Ernest Gellner? Pak se podělte s vašimi přáteli na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Porodní plán? Vzpomenete si na definici slova Chemická kotva? Znáte pojem Laktóza? Vzpomněli byste si na význam slova Giga?

Klíčová slova: popis, informace, vysvětlení, wiki, místo narození, kdy se narodil Ernest Gellner?, kde se narodil Ernest Gellner?, wikipedie, filozofie, datum úmrtí, kdo to je, datum narození, narození, život, nežijící, životopis

Pojem Ernest Gellner je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít slovo Ernest Gellner ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ernest Gellner ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Ernest Gellner ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Ernest Gellner ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Ernest Gellner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Gellner například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ernest Gellner

Právě nyní již víte Kdo byl Ernest Gellner? Kdy se narodil Ernest Gellner? Kde se narodil Ernest Gellner? Kdy zemřel Ernest Gellner? Ernest Gellner je v kategorii Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ernest Gellner např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Gellner i v jiné kategorii než je filozofie.