Kdo je to?
Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Ernest Gellner?

Kdo byl Ernest Gellner? Životopis, informace, biografie, filozofie

Filozof Ernest André Gellner (v češtině na něj můžeme také narazit pod jménem Arnošt Gellner) je jedním z hlavních představitelů teorie nacionalismu. Více známý je ale pro svou kritiku, ve které se zaměřil zejména na psychoanalýzu, marxismus či postmoderní filozofii.
Navzdory tomu, že se narodil v Paříži a jeho rodiče mluvili německy, Ernest Gellner prožil své dětství v Praze. Významná je také skutečnost, že byli židé. V Praze absolvoval anglické gymnázium. V roce 1938 emigrovala celá rodina před hrozbou nacismu a zhoršujících se poměrů židů do Velké Británie. Zde Gellner dokončil základní školu a absolvoval i školu střední. Díky stipendiu mohl studovat také na Balliol College v Oxfordu, kde získal titul PPE (Philosophy, Politics and Economics).
V roce 1944 se stal součástí České obrněné brigády, která působila v zahraničí. Po válce se vrátil do České republiky. Protože byl ale zděšen, jakým způsobem byly z oblasti Sudet vyhoštěni Němci, a také malým odporem proti komunismu (který se stavěl proti západním mocnostem). Vrátil se tedy zpět do Velké Británie, kde působil jako učitel. V letech 1949 až 1984 působí na prestižní London School of Economics. Na této škole působil také Karl Popper, který Gellnera velmi ovlivnil – zejména v důsledku kritického racionalismu a antropologickému funkcionalismu.
Od roku 1984 do roku 1993 působí jako vedoucí oddělení antropologie na univerzitě v Cambridge. V průběhu tohoto působení vzniká kniha Pluh, meč a kniha: struktura lidských dějin.
Osud tomu asi tak chtěl, že Ernes Gellner umírá v České republice – na pražském letišti v důsledku srdečního infarktu.Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Ernest Gellner

Národnost: česká
Datum narození: 9.12.1925
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 5.11.1995

Sdílejte tuto stránku s osobností Ernest Gellner se známými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kontuze? Víte, co je to Atopický ekzém? Znáte pojem Švýcarská káva? Rozumíte pojmu Důvěra?

Klíčová slova: wikipedie, narození, informace, osobnost, nežijící, Ernest Gellner, osobnosti, wiki, národnost, datum úmrtí, popis, národnost, kdy se narodil Ernest Gellner?, Kdy zemřel Ernest Gellner, datum narození, biografie

Pojem Ernest Gellner je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít slovo Ernest Gellner na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Ernest Gellner ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Ernest Gellner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Ernest Gellner na Youtube

Hledat slovo Ernest Gellner ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Gellner například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Ernest Gellner?

Nyní již víte Kdo byl Ernest Gellner? Kdy se narodil Ernest Gellner? Kde se narodil Ernest Gellner? Kdy zemřel Ernest Gellner? Ernest Gellner patří do sekce Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ernest Gellner třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Gellner i v jiné kategorii než je filozofie.