Kdo je to?
Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Ernest Gellner?

Kdo to byl Ernest Gellner? Stručný životopis

Filozof Ernest André Gellner (v češtině na něj můžeme také narazit pod jménem Arnošt Gellner) je jedním z hlavních představitelů teorie nacionalismu. Více známý je ale pro svou kritiku, ve které se zaměřil zejména na psychoanalýzu, marxismus či postmoderní filozofii.
Navzdory tomu, že se narodil v Paříži a jeho rodiče mluvili německy, Ernest Gellner prožil své dětství v Praze. Významná je také skutečnost, že byli židé. V Praze absolvoval anglické gymnázium. V roce 1938 emigrovala celá rodina před hrozbou nacismu a zhoršujících se poměrů židů do Velké Británie. Zde Gellner dokončil základní školu a absolvoval i školu střední. Díky stipendiu mohl studovat také na Balliol College v Oxfordu, kde získal titul PPE (Philosophy, Politics and Economics).
V roce 1944 se stal součástí České obrněné brigády, která působila v zahraničí. Po válce se vrátil do České republiky. Protože byl ale zděšen, jakým způsobem byly z oblasti Sudet vyhoštěni Němci, a také malým odporem proti komunismu (který se stavěl proti západním mocnostem). Vrátil se tedy zpět do Velké Británie, kde působil jako učitel. V letech 1949 až 1984 působí na prestižní London School of Economics. Na této škole působil také Karl Popper, který Gellnera velmi ovlivnil – zejména v důsledku kritického racionalismu a antropologickému funkcionalismu.
Od roku 1984 do roku 1993 působí jako vedoucí oddělení antropologie na univerzitě v Cambridge. V průběhu tohoto působení vzniká kniha Pluh, meč a kniha: struktura lidských dějin.
Osud tomu asi tak chtěl, že Ernes Gellner umírá v České republice – na pražském letišti v důsledku srdečního infarktu.Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Základní údaje o osobě Ernest Gellner

Národnost: česká
Datum narození: 9.12.1925
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 5.11.1995

Zaujala vás biografie osobnosti Ernest Gellner? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kardio cvičení? Rozumíte pojmu Datum splatnosti? Znáte pojem Počasí? Znáte pojem Kýč?

Klíčová slova: co znamená, formulace, odborný výraz, pojem, slovo, kdo je Ernest Gellner?, přesný výraz, kdo to je, definice, synonymum, Ernest Gellner, význam pojmu, popis, filozofie, heslo, původ slova

Pojem Ernest Gellner je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ernest Gellner ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Ernest Gellner ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Ernest Gellner v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Ernest Gellner ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Gellner například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ernest Gellner

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Ernest Gellner? Kdo to byl Ernest Gellner? Kdy se narodil Ernest Gellner? Kde se narodil Ernest Gellner? Kdy zemřel Ernest Gellner? Ernest Gellner se nachází v sekci filozofie. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Omlouváme se za možné chyby v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Ernest Gellner např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Gellner i v jiné kategorii než je filozofie.