Kdo je to?
Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Ernest Gellner?

Kdo byl Ernest Gellner? Životopis, informace, biografie, filozofie

Filozof Ernest André Gellner (v češtině na něj můžeme také narazit pod jménem Arnošt Gellner) je jedním z hlavních představitelů teorie nacionalismu. Více známý je ale pro svou kritiku, ve které se zaměřil zejména na psychoanalýzu, marxismus či postmoderní filozofii.
Navzdory tomu, že se narodil v Paříži a jeho rodiče mluvili německy, Ernest Gellner prožil své dětství v Praze. Významná je také skutečnost, že byli židé. V Praze absolvoval anglické gymnázium. V roce 1938 emigrovala celá rodina před hrozbou nacismu a zhoršujících se poměrů židů do Velké Británie. Zde Gellner dokončil základní školu a absolvoval i školu střední. Díky stipendiu mohl studovat také na Balliol College v Oxfordu, kde získal titul PPE (Philosophy, Politics and Economics).
V roce 1944 se stal součástí České obrněné brigády, která působila v zahraničí. Po válce se vrátil do České republiky. Protože byl ale zděšen, jakým způsobem byly z oblasti Sudet vyhoštěni Němci, a také malým odporem proti komunismu (který se stavěl proti západním mocnostem). Vrátil se tedy zpět do Velké Británie, kde působil jako učitel. V letech 1949 až 1984 působí na prestižní London School of Economics. Na této škole působil také Karl Popper, který Gellnera velmi ovlivnil – zejména v důsledku kritického racionalismu a antropologickému funkcionalismu.
Od roku 1984 do roku 1993 působí jako vedoucí oddělení antropologie na univerzitě v Cambridge. V průběhu tohoto působení vzniká kniha Pluh, meč a kniha: struktura lidských dějin.
Osud tomu asi tak chtěl, že Ernes Gellner umírá v České republice – na pražském letišti v důsledku srdečního infarktu.Kdo byl Ernest Gellner? Životopis Ernest Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Ernest Gellner

Národnost: česká
Datum narození: 9.12.1925
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 5.11.1995

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ernest Gellner? s vašimi přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kontuze? Víte, co je to Vyměřovací základ? Znáte pojem IP adresa? Rozumíte pojmu Belvedér?

Klíčová slova: Kdy zemřel Ernest Gellner, zajímavosti, národnost, vysvětlení, životopis, kdy se narodil Ernest Gellner?, wiki, narození, místo narození, informace, život, Ernest Gellner, osobnost, popis, filozofie, Ernest Gellner

Pojem Ernest Gellner je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít výraz Ernest Gellner na Google.cz

Vyhledat výraz Ernest Gellner ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Ernest Gellner na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Ernest Gellner ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ernest Gellner ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Ernest Gellner například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Biografie, životopis, kdo je to Ernest Gellner?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Ernest Gellner? Kdy se narodil Ernest Gellner? Kde se narodil Ernest Gellner? Kdy zemřel Ernest Gellner? Ernest Gellner se nachází v sekci Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Ernest Gellner například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ernest Gellner i v jiné kategorii než je filozofie.