Kdo je to?
Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis Alexandre Dumas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Alexandre Dumas?

Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis, informace, biografie, literatura

Alexandre Dumas, vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Paileter, byl významným představitelem francouzské prózy a dramatu v období romantismu. Byl kreolského původu a po své babičce zdědil mírně černošské rysy. Dostalo se mu pouze základního vzdělání. Měl však hezké písmo, což mu umožnilo stát se pomocníkem v notářské kanceláři. Jeho literární dílo je velmi rozsáhlé. Je autorem nejen románů, ale i esejí, novel či cestopisů. Romány byly přeloženy do mnoha jazyků a některé se dočkaly i filmového zpracování.
V roce 1819 se mladý Alexandr seznámil se svým vrstevníkem Adolphem de Lauvem, který ho přivedl k moderní poezii. Spolu začali psát divadelní hry. Ty ale neměly zpočátku velký úspěch. Když v roce 1822 odešel do Paříže, pohltil ho literární a divadelní svět. Dumas opustil úřednickou dráhu a s představou, že bude slavným, začal znovu psát divadelní hry. Ty se staly velmi populárními a Alexandrovy představy o vlastní slávě se začaly naplňovat. Pod vlivem W. Shakespeara a W. Scotta psal romantické historické hry, v nichž se odrážely pocity jeho generace. Největší úspěch mu přinesla hra Jindřich III a jeho dvůr. Od divadelních her přešel později ke psaní historických románů. A na tomto poli byl ještě úspěšnější.
I ve svých knihách zůstal Dumas věrný historii. Jeho hrdinové jsou dobrodružného ducha a mají velký smysl pro čest. Právě to nejspíš zajistilo knihám takovou oblibu. Co se historických faktů týká, jsou nepřesné a autor si tím hlavu příliš neláme. Nejdůležitější je čest jeho hrdinů. K nejslavnějším dílům patří bezpochyby Tři mušketýři a Hrabě Monte Christo.
Ačkoli psaní vyneslo Dumasovi slušné jmění, neuměl příliš dobře zacházet s penězi. Měl dluhy, často balancoval na pokraji bankrotu a byl nucen prchat před věřiteli. Měl časté aféry se ženami, žil ve více partnerstvích a byl otcem pěti dětí. Jedním z nich byl i nemanželský syn Alexandre Dumas mladší, který šel ve šlépějích svého otce a byl také spisovatelem. Alexandre Dumas st. zemřel v domě svého syna ve věku 68 let na následky mozkové mrtvice.Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis Alexandre Dumas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Alexandre Dumas

Národnost: francouzská
Datum narození: 24. července 1802
Místo narození: Villers-Cotterêts, Francie
Datum úmrtí: 5. prosince 1870

Zaujala vás biografie osobnosti Alexandre Dumas? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Desktop? Vzpomněli byste si co znamená slovo Jiná stavba? Víte co je Čtvrtfinále? Víte co je Jailbreak?

Klíčová slova: wikipedie, Alexandre Dumas, Kdy zemřel Alexandre Dumas, osobnost, biografie, literatura, Alexandre Dumas, datum narození, datum úmrtí, kdy se narodil Alexandre Dumas?, národnost, informace, kdo to je, lexikon, místo narození, popis

Pojem Alexandre Dumas je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít frázi Alexandre Dumas na Google.cz

Zkusit najít termín Alexandre Dumas ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Alexandre Dumas ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Alexandre Dumas ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Alexandre Dumas ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandre Dumas například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Alexandre Dumas?

Právě jste zjistili Kdo byl Alexandre Dumas? Kdy se narodil Alexandre Dumas? Kde se narodil Alexandre Dumas? Kdy zemřel Alexandre Dumas? Alexandre Dumas patří do sekce Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Alexandre Dumas kupř. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandre Dumas i v jiné kategorii než je literatura.