Kdo je to?
Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis Alexandre Dumas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Alexandre Dumas?

Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis, informace, biografie, literatura

Alexandre Dumas, vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Paileter, byl významným představitelem francouzské prózy a dramatu v období romantismu. Byl kreolského původu a po své babičce zdědil mírně černošské rysy. Dostalo se mu pouze základního vzdělání. Měl však hezké písmo, což mu umožnilo stát se pomocníkem v notářské kanceláři. Jeho literární dílo je velmi rozsáhlé. Je autorem nejen románů, ale i esejí, novel či cestopisů. Romány byly přeloženy do mnoha jazyků a některé se dočkaly i filmového zpracování.
V roce 1819 se mladý Alexandr seznámil se svým vrstevníkem Adolphem de Lauvem, který ho přivedl k moderní poezii. Spolu začali psát divadelní hry. Ty ale neměly zpočátku velký úspěch. Když v roce 1822 odešel do Paříže, pohltil ho literární a divadelní svět. Dumas opustil úřednickou dráhu a s představou, že bude slavným, začal znovu psát divadelní hry. Ty se staly velmi populárními a Alexandrovy představy o vlastní slávě se začaly naplňovat. Pod vlivem W. Shakespeara a W. Scotta psal romantické historické hry, v nichž se odrážely pocity jeho generace. Největší úspěch mu přinesla hra Jindřich III a jeho dvůr. Od divadelních her přešel později ke psaní historických románů. A na tomto poli byl ještě úspěšnější.
I ve svých knihách zůstal Dumas věrný historii. Jeho hrdinové jsou dobrodružného ducha a mají velký smysl pro čest. Právě to nejspíš zajistilo knihám takovou oblibu. Co se historických faktů týká, jsou nepřesné a autor si tím hlavu příliš neláme. Nejdůležitější je čest jeho hrdinů. K nejslavnějším dílům patří bezpochyby Tři mušketýři a Hrabě Monte Christo.
Ačkoli psaní vyneslo Dumasovi slušné jmění, neuměl příliš dobře zacházet s penězi. Měl dluhy, často balancoval na pokraji bankrotu a byl nucen prchat před věřiteli. Měl časté aféry se ženami, žil ve více partnerstvích a byl otcem pěti dětí. Jedním z nich byl i nemanželský syn Alexandre Dumas mladší, který šel ve šlépějích svého otce a byl také spisovatelem. Alexandre Dumas st. zemřel v domě svého syna ve věku 68 let na následky mozkové mrtvice.Kdo byl Alexandre Dumas? Životopis Alexandre Dumas, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Alexandre Dumas

Národnost: francouzská
Datum narození: 24. července 1802
Místo narození: Villers-Cotterêts, Francie
Datum úmrtí: 5. prosince 1870

Líbí se stručný životopis s osobou Alexandre Dumas? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Desktop? Vzpomenete si na definici slova Koloidní stříbro? Víte co je Čtvrtfinále? Vzpomněli byste si na význam slova Taekwondo?

Klíčová slova: datum narození, Alexandre Dumas, životopis, wiki, kde se narodil Alexandre Dumas?, národnost, literatura, kdo je Alexandre Dumas?, zajímavosti, nežijící, kdo to je, biografie, kdy se narodil Alexandre Dumas?, literatura, místo narození, osobnost

Pojem Alexandre Dumas je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Alexandre Dumas

Najít slovo Alexandre Dumas ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Alexandre Dumas ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Alexandre Dumas na Youtube

Hledat heslo Alexandre Dumas v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Alexandre Dumas ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandre Dumas například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alexandre Dumas

Právě nyní již víte Kdo byl Alexandre Dumas? Kdy se narodil Alexandre Dumas? Kde se narodil Alexandre Dumas? Kdy zemřel Alexandre Dumas? Alexandre Dumas patří do kategorie Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alexandre Dumas řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandre Dumas i v jiné kategorii než je literatura.