Kdo je to?
Kdo byl František Hrubín? Životopis František Hrubín, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Hrubín

Kdo byl František Hrubín? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

František Hrubín byl básník, prozaik, dramatik, autor básní pro děti a překladatel zejména francouzské poezie.
František se narodil jako nejstarší ze tří dětí v rodině stavitele. Když začala první světová válka a otec narukoval na frontu, matka se s dětmi přestěhovala ke svému otci do Lešan v Posázaví. Toto místo se Hrubínovi natrvalo vrylo do paměti a je také obsaženo v mnoha lyrických básních (Romance pro křídlovku). Zde také vychodil obecnou školu, gymnázium ale vystudoval již v Praze. V roce 1930 byl básníkem Františkem Halasem uveden do společnosti moderních českých básníků, s mnohými z nich uzavřel přátelství do konce života. Po maturitě studoval práva, poté přešel na filozofickou fakultu. Pak se stal pracovníkem Ústřední knihovny hlavního města Prahy. V roce 1939 se oženil s Jarmilou Holou, z manželství vzešly dvě děti - dcera Jitka (Minaříková) se stala překladatelkou z angličtiny a italštiny, syn Vít Hrubín byl filmovým a televizním režisérem. Od roku 1946 se živil jako spisovatel z povolání. Byl například u zrodu dětského časopisu Mateřídouška nebo revue o dětské literatuře Zlatý máj. Od těchto let žil střídavě v Praze, na chalupě v Lešanech a nakonec ve vlastním domě v Chlumu u Třeboně (další místo, které ovlivnilo jeho tvorbu - např. Srpnová neděle). V roce 1966 mu byl udělen titul národní umělec. Zemřel v 61 letech na zhoubnou srdeční chorobu a pohřben je na Vyšehradském hřbitově.
Hrubínova tvorba je velmi vyspělá od samého začátku, tedy od prvotiny Zpíváno z dálky. Je vidět, že byl pokračovatelem J. Hory a že jeho hlavní oblastí byla lyrika. Nebyla to však lyrika jednoduchá, z Hrubínových básní můžeme vyčíst přesahy časové (minulost, přítomnost, budoucnost), i prostorové (Země, vesmír) a navíc také snahu o harmonizaci protikladů (život x smrt, láska x nenávist). Z druhé světové války si přinesl tematiku pro sbírky Chléb s ocelí nebo Jobova noc. S koncem války pak souvisejí sbírky Nesmírný krásný život a Hirošima (zpracovávající téma atomové války). Skladba Proměna propojuje mýtus o Ikarovi v podání básníka Ovidia se životem sedm let po válce, resp. Hirošimě. Asi nejznámější sbírka Romance pro křídlovku je básní o nesmrtelnosti lásky. Lešanské jesličky pak - kromě toho, že se obracejí do jeho oblíbeného kraje, jsou vánoční baladou, která má za cíl ochranu nového života, který je křehký a zranitelný. Mezi Hrubínova dramata patří Srpnová neděle a Křišťálová noc, obě se sociálním podtextem. Jako autor prózy se projevil ve Zlaté renetě, kde se spolu střetává plané intelektuálství a konzumní vesnický život, ovšem současně je dílo alegorií na falešnost socialismu tak, jak se v té době vyvíjel. V poezii pro děti je na první pohled vidět, že děti a dětství staví nade všechno ostatní. Význam Hrubína pro dětskou poezii by se snad dal srovnat jedině s J. V. Sládkem. Jeho básničky jsou hravé, nenásilně poučné, rytmické a dodnes rozvíjejí v dětech jazykové i melodické dovednosti.Kdo byl František Hrubín? Životopis František Hrubín, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě František Hrubín

Národnost: česká
Datum narození: 17. 9. 1910
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1. 3. 1971

Tento text (František Hrubín) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Noob? Víte co je Argot? Vzpomněli byste si na význam slova Ergometrie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Exkláva?

Klíčová slova: životopis, František Hrubín, narození, kdo to je, národnost, vysvětlení, popis, wikipedie, kde se narodil František Hrubín?, František Hrubín, informace, zajímavosti, kdo je František Hrubín?, osobnosti, život, datum narození

Pojem František Hrubín je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat termín František Hrubín na Google.cz

Zkusit najít pojem František Hrubín ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo František Hrubín v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz František Hrubín ve Wikislovníku

Hledat slovo František Hrubín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo František Hrubín například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Hrubín

Právě nyní již víte Kdo byl František Hrubín? Kdy se narodil František Hrubín? Kde se narodil František Hrubín? Kdy zemřel František Hrubín? František Hrubín patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, poetka a růžemi, františek Hrubín, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka František Hrubín např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Hrubín i v jiné kategorii než je literatura.