Kdo je to?
Kdo byl Joseph Goebbels? Životopis Joseph Goebbels, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Joseph Goebbels?

Kdo byl Joseph Goebbels? Životopis, informace, biografie, politici

Joseph Goebbels byl vrcholný představitel nacistického Německa, blízký spolupracovník Adolfa Hitlera a expert na propagandu. Pocházel z katolické rodiny, vystudoval gymnázium a poté studoval historii a literaturu na několika německých univerzitách. Silně věřící rodiče chtěli, aby se stal knězem, ale Goebbels se od církve postupně odvracel. Po zisku doktorátu začal pracovat jako soukromý učitel a novinář. Na univerzitách často studoval u židovských učitelů, ale po dokončení studia se jeho antisemitismus začal prohlubovat. Hitlerovo charisma na něj mělo okamžité účinky a nadšeně vstoupil do nacistické strany. Pro levicovou orientaci začal mít s hlavním nacistickým proudem názorové rozpory, ale obdiv k Hitlerovi byl silnější, takže zůstal loajální a názory změnil. To vedení strany ocenilo a začalo ho zvát na stranické schůze a sjezdy.
Získal Hitlerovu důvěru a začal řídit nacistickou sekci v Berlíně. Od počátku se projevoval jako skvělý demagog a manipulátor. Podobně jako Hitler se dokázal naladit na davové emoce a řídit je směrem, který potřeboval. Nařizoval násilné útoky na židy a politické protivníky, aby přitáhl pozornost. Policie mu proto zakázala veřejné vystupování. Volný čas využil k založení stranických novin, které psaly chytlavé články o antisemitismu a nacistické propagandě. Od roku 1928 byl opakovaně volen do Říšského sněmu, což mu usnadnilo veřejné vystupování.
V roce 1930 byl jmenován říšským vedoucím nacistické propagandy a začal řídit předvolební kampaň. Využil probíhající hospodářskou krizi, aby obvinil německou vládu za zhoršení ekonomické situace. Rétorika měla úspěch a nacisté ve volbách posilovali. V roce 1933 se chopili moci a Goebbels získal v nové vládě místo říšského ministra pro osvětu a propagandu. Jeho úkolem bylo dohlížet na všechny oblasti intelektuálního i kulturního života a likvidovat vše, co bylo v rozporu s nacistickou ideologií. V centru propagandy byl Hitler, který byl vyobrazován jako nezničitelný vůdce a pečlivě se budoval kult osobnosti.
Na začátku druhé světové války začala Goebbelsova propaganda pracovat na poškození obrazu Polska a Československa, aby bylo snazší ospravedlnit následné napadení. Po okupaci se zaměřil na nová území a na šíření nacistických myšlenek mezi původním obyvatelstvem. Rozsáhlé válečné operace v Německu oslabily prvotní nadšení a kvůli nedostatku potravin a dalšího zboží se morálka začala propadat. Obhajoval totální válku a varoval před četnými nepřáteli, kteří chtějí zničit německý národ. Díky tomu se odhodlání obyvatel dočasně zvedlo, ale s probíhající válkou se Goebbelsovo postavení snižovalo. Větší vliv získávala armáda nebo zbrojařský průmysl a propaganda už nebyla tak důležitá, jako během voleb ve 30. letech.
Pochopil, že Německo nemá šanci válku vyhrát a naléhal na Hitlera, aby začal vyjednávat mír, ale to nacistický vůdce odmítl. Kvůli válečným neúspěchům a útěkům ostatních elitních nacistů se Goebbels ke konci války dostal zpět na vrchol hierarchie. Odmítl opustit Berlín a navzdory jisté porážce zůstal po boku Hitlera. Den po Hitlerově sebevraždě následoval jeho příklad a společně s celou rodinou spáchal sebevraždu.Kdo byl Joseph Goebbels? Životopis Joseph Goebbels, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Joseph Goebbels

Národnost: německá
Datum narození: 29. října 1897
Místo narození: Rheydt, Německo
Datum úmrtí: 1. května 1945

Líbí se stručný životopis s osobou Joseph Goebbels? Pak se podělte s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Bit ? Víte, co je to Tramping? Znáte termín Aescin? Rozumíte pojmu Gyros?

Klíčová slova: datum narození, kde se narodil Joseph Goebbels?, lexikon, životopis, místo narození, osobnosti, wiki, Joseph Goebbels, nežijící, datum úmrtí, informace, popis, Kdy zemřel Joseph Goebbels, narození, biografie, zajímavosti

Pojem Joseph Goebbels je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat termín Joseph Goebbels ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Joseph Goebbels na Google obrázcích

Zkusit najít termín Joseph Goebbels ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Joseph Goebbels na Youtube

Hledat frázi Joseph Goebbels ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Goebbels například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Joseph Goebbels

Právě nyní již víte Kdo byl Joseph Goebbels? Kdy se narodil Joseph Goebbels? Kde se narodil Joseph Goebbels? Kdy zemřel Joseph Goebbels? Joseph Goebbels je v kategorii Politici

Text napsán pro Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph Goebbels dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Goebbels i v jiné kategorii než je politici.