Kdo je to?
Kdo je Karel Roden? Životopis Karel Roden, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Karel Roden

Kdo je Karel Roden? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Karel Roden je český herec, který se jako jeden z mála dokázal prosadit i v zahraničních filmech. Pochází z herecké rodiny. Jeho děda Karel Roden starší hrál ve filmech Valentin Dobrotivý nebo Cesta do hlubin študákovy duše a otec Karel Roden mladší se objevil ve filmu Romance pro křídlovku. Herecké kořeny jeho rodu však sahají až do 18. století. I rodinná herecká tradice měla zřejmě vliv na jeho rozhodnutí studovat pražskou DAMU, kterou úspěšně dokončil v roce 1985. Během studia se potkal s řadou později slavných lidí, mimo jiné s Ivanou Chýlkovou nebo Evou Holubovou.
Postupně hrál v několika divadlech. Po vystudování DAMU začal působit v Divadle na Vinohradech a následně se přesunul do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Po čtyřech letech se vrátil zpět do Prahy a jednu sezónu hrál v Národním divadle. Poté působil v dalších pražských divadlech, například v Divadle Na zábradlí nebo ve Švandově divadle na Smíchově. V roce 1993 se přesunul do Anglie, kde trénoval angličtinu a navštěvoval herecké kursy. Po roce se vrátil do České republiky, střídavě působil v různých divadlech a v roce 1999 získal Cenu Alfréda Radoka za roli Bruna ve hře Velkolepý paroháč.
Navzdory řadě divadelních rolí je Karel Roden známý především jako filmový herec. Jeho první role v dramatickém filmu Zámek nekonečno z roku 1983 větší ohlas nevzbudila, ale díky roli Honzy v komedii Jak básníci přicházejí o iluze se zapsal do paměti diváků. Brzy poté si zahrál prince v úspěšné pohádce O štěstí a kráse nebo kapitána Tůmu v komedii Copak je to za vojáka. Za roli kapitána Obruby ve filmu Král Ubu získal nominaci na Českého lva. Další tři nominace přišly za role ve filmech Kuře melancholik, Oběti a vrazi a Paralelní světy. V roce 2000 se objevil ve filmovém ztvárnění básnické sbírky Kytice, ve kterém hrál mrtvého vojáka z básně Svatební košile.
Důležitým bodem jeho herecké kariéry bylo úspěšné působení nejen v domácích, ale rovněž v zahraničních filmech. Díky zvládnutí náročného konkurzu si zahrál postavu zločince v akčním thrilleru 15 minut, ve kterém hrál hlavní postavu Robert De Niro. V dalším zahraničním filmu Blade 2 získal roli upírského advokáta. Ve filmu Neprůstřelný mnich přidal roli šíleného nacisty a nacistu hrál také ve filmu Hellboy, kde ztvárnil hlavní zápornou postavu. Další zahraniční role získal ve filmech Bournův mýtus, Zběsilý útěk, Prázdniny pana Beana nebo RocknRolla. Po úspěšném zahraničním tažení se vrátil do České republiky. V roce 2008 hrál hlavní postavu ve filmu Hlídač č. 47 a získal za ni Českého lva v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Další role přidal ve filmech Habermannův mlýn a Lidice. V životopisném drama Masaryk hrál hlavní postavu, za kterou obdržel druhého Českého lva.
Je známý rozmanitými zájmy. Vedle herectví se věnuje malování nebo jízdě na koni. Roku 2006 koupil a opravil chátrající zámek Skrýšov, který využívá pro chov koní. Dalším zájmem je vinařství a ve Vinařství Vican má vlastní značku se svým jménem. Navzdory popularitě si pečlivě chrání soukromí a málokdy poskytuje rozhovory. Na mediálním domu Czech News Center vysoudil pět milionů korun za zveřejňování citlivých a soukromých informací.Kdo je Karel Roden? Životopis Karel Roden, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Karel Roden

Národnost: česká
Datum narození: 18. května 1962
Místo narození: České Budějovice

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Karel Roden? s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Voucher? Pamatujete si definici pojmu Hegemonie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Scopex? Vzpomněli byste si co znamená slovo Majorita?

Klíčová slova: Karel Roden, místo narození, kdy se narodil Karel Roden?, osobnost, osobnosti, wiki, wikipedie, životopis, popis, život, herectví, národnost, Karel Roden, narození, biografie, informace

Pojem Karel Roden je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít pojem Karel Roden ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Karel Roden ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Karel Roden v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Karel Roden na Google.cz

Hledat videa s názvem Karel Roden na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Roden například ve Wikipedii, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Roden

Právě jste zjistili Kdo je to Karel Roden? Kdy se narodil Karel Roden? Kde se narodil Karel Roden? Karel Roden je v kategorii Herectví

Kategorie herectví, vlnité vlasy, karel Roden, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Karel Roden např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Roden i v jiné kategorii než je herectví.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.